Son Güncellenme Tarihi: 04.01.2023
İçindekiler

Burun estetiği, burnun belli bölgelerini büyütmek ya da küçültmek, oransal anlamda düzeltmek gibi uygulamaları içeren bir estetik operasyondur. Burundaki bazı oransal bozukluklar, doğuştan olabildiği gibi bazı sorunlar ise sonradan çevresel faktörler ile gelişebilir. Burun kırılması gibi travmalar, burunda birtakım şekil bozukluklarını doğurabilir. Yalnızca estetik amaçlı değil, aynı zamanda sağlık amaçlı da yapılan ve burunda nefes almayı zorlaştıran yapıların düzeltilmesi amacı da taşıyan burun estetiği, en yaygın estetik ameliyatlar içinde yer alıyor. Burun estetiği alanında uzman, Doç. Dr. Serdar Yüce burun estetiği yaptırmayı düşünenlere tavsiyelerini aktardı.

Burun Estetiği Operasyonu ile Ne Kazanacağınızı Biliyor Musunuz?

Rinoplasti, yani burun estetiği ameliyatı birçok neden için yapılabiliyor. Yalnızca şekil bozuklukları değil aynı zamanda burnun orta kısmında yer alan eğrilik ya da burun eti büyümesi gibi sorunlarda da burun estetiği uygulamaları etkili bir şekilde sorununuzu çözüyor. İlk etapta, neden burun estetiğine ihtiyacınız olduğunu düşünmeli ve istediğiniz uygulamaları, ona göre doktorunuza ifade etmelisiniz. Burun estetiği ile;

  • Burnun boyutu, ideal oran baz alınarak yüzün diğer bölümleri ile uyumlu bir forma getirilebilir
  • Burun genişliğinin değiştirilmesi sağlanabilir
  • Köşeli, büyük ya da belli bir yöne çok fazla dönük burun ucundaki sorunlar düzeltilebilir
  • Burun ve üst dudak açısında düzeltme yapılabilir
  • Burundaki eğrilikler düzeltilebilir ve burun deliklerinde küçültme yapılabilir

Ağrısız Bir Operasyon Olan Burun Estetiği Uygulanmasından Korkmayın

Burun estetiği, gelişmiş modern tekniklerle ağrısız ve sorunsuz bir şekilde tamamlanan, başarı oranı çok yüksek bir operasyondur. Buna karşın halk arasında burun estetiği, geçmiş dönemde kullanılan ilkel tekniklerden kaynaklı yanlış algıları içermektedir. Operasyon esnasında, anestezi uygulandığı için herhangi bir ağrı hissetmeniz söz konusu değildir. Burun estetiği sonrasındaki süreçte ise, geçmişte klasik tamponlar hastalar için ağrılı bir sürece neden olabilmekteydi. Günümüzde kullanılan silikon tabanlı tamponlarda ise böyle bir durum söz konusu olmaz. Nefes alma konusunda sorun yaşatmayan silikon tamponlar aynı zamanda buruna yapışmadığı için, kolayca çıkarılır.

Yaşınız Burun Estetiği İçin Uygun mu?

Burun estetiğinde, yaş konusu sınırların çok fazla siyah beyaz olduğu bir alan değildir. Burun estetiğinde yaştan ziyade kemik yapısının ne derece gelişmiş olduğu, kıkırdak gelişiminin ne aşamada olduğu ele alınır. Plastik cerrahide buna karşın, anestezi kaynaklı ilerleyen dönem komplikasyonlarının olabileceği durumlar söz konusu olabilir. Anestezi almanızda sorun yaratacak bir rahatsızlığınız varsa, bu durum burun estetiği uygulaması yaptırmanıza engel olabilir.

Ameliyatsız Burun Estetiği Uygulamaları Güvenilir mi?

Bazı hastalar, burun estetiği uygulamalarından korktuğundan, ameliyatsız burun estetiği uygulamaları hakkında araştırma yapmakta. Bazı hastalar, bunu bir avantaj olarak görse dahi, birtakım risklerle karşılaşabilirsiniz. Örneğin burun dolgusu işleminde, dolgu için kullanılan madde ileride çeşitli komplikasyonlara neden olabilir. Bunun yanında, burun ucu botoksu uygulamasında burun ucunda göreceli bir yükselme sağlanabilir ancak bu durumun etkisi uzun süreli olmayacaktır, neticede eski duruma dönüşün ardından hasta tatmini mümkün değildir.

 

Ankara burun estetiği alanında yılların deneyimine sahip Doç. Dr. Serdar Yüce’ye, burun estetiği konusunda merak ettiğiniz soruları, yorumlar kısmından yöneltebilirsiniz.

To Top
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?