Son Güncellenme Tarihi: 04.01.2023
İçindekiler

Kilo alıp verme, yaşın ilerlemesi, hamilelik ve emzirme dönemleri, hormonal değişimler zamanla meme dokusunda sarkma olmasını beraberinde getiriyor. Bu da kadınlarda çok büyük özgüven sorunlarına neden olabiliyor ve vücudun, genç, dinç, fit görünmesini önlüyor. Bu durumda da devreye mastopeksi yani meme dikleştirme estetiği ameliyatı giriyor. Meme dikleştirme estetiği meme başı ve meme dokusunun daha dik bir görünüm almasını sağlamak amacıyla yapılan operasyondur. Memenin daha dik olmakla birlikte daha dolgun görünmesi de sağlanabiliyor.

meme diklestirme 300x300 - Meme Dikleştirme Ameliyatı

Kimler Meme Dikleştirme Ameliyatı Yaptırabilir?

Çeşitli nedenlere bağlı olarak meme bölgesinde sarkma meydana gelmiş olan herkes meme dikleştirme estetiği yaptırabilir. Ancak elbette tahmin edebileceğiniz gibi ameliyata engel bir sağlık sorununun olmaması gerekiyor. Aynı zamanda hamilelik ve emzirme dönemlerinde de meme dikleştirme ameliyatı yapılamıyor. Özellikle doğum yapan kadınların doğum sonrasında kilo vermesi ve doğumdan en az 3 yıl sonrasında meme dikleştirme ameliyatı için başvuruda bulunulmasını tavsiye ediyoruz. Çünkü doğumdan sonra vücudun ve dolayısıyla memelerin eski formunu kazanması yaklaşık 3 yıl sürebiliyor. Bu süreyi bekledikten sonra meme dikleştirme ameliyatı yapılmasında fayda görüyoruz.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme dikleştirme ameliyatı birkaç farklı teknikle yapılabiliyor. Bunlar arasından hangisinin hasta için en uygun teknik olduğuna hekim tarafından karar verilecektir. Ameliyat genellikle 1 ila 3 saat içerisinde tamamlanıyor.  Sarkmanın ne derecede olduğuna bağlı olarak meme bölgesinden ve meme başından  bir miktar dokunun kesilerek çıkarılması gerekebilir. Meme başı yeniden konumlandırılıyor ve ardından kesi uygulanan yerden meme bölgesine müdahale edilerek daha dik bir görünüm kazanması sağlanıyor. Ardından uygulanan dikiş atılarak ameliyat tamamlanıyor. Ameliyat genel anestezi altında gerçekleştirildiği için tüm bu işlemler esnasında hastanın herhangi bir acı ya da ağrı hissetmesi mümkün olmaz. Bu nedenle hastaların acı duyma konusunda herhangi bir endişe etmelerine hiç gerek yok.

Meme Dikleştirme Ameliyatı İle Farklı Ameliyatları Kombine  Edilebilir mi?

Elbette bu estetik ameliyatla birlikte bazı ameliyatlar bir arada gerçekleştirilebiliyor. Örneğin meme dikleştirme ameliyatı esnasında silikon uygulaması da yapılabilir. Aynı zamanda asimetrik meme görünümünün düzeltilmesi de aynı ameliyat esnasında mümkün olabiliyor. Memedeki deformasyonun ortadan kaldırılması için de estetik girişimde bulunulabilir. Doktorunuz taleplerinize bağlı olarak hangi ameliyatların meme dikleştirme ameliyatı ile birlikte yapılabileceği konusunda size bilgi verecektir.

Meme Dikleştirme Ameliyatının Ardından İyileşme Süreci Nasıl?

Ameliyatın ardından hastalarımız aynı gün taburcu edilebiliyor. Herhangi bir sıkıntı olmadığı müddetçe klinik istirahate gerek duymuyoruz. Ancak hastaların evde bir hafta boyunca dinlenmesi gerekiyor. Bu nedenle meme dikleştirme ameliyatı olmaya karar verenlerin ameliyat planlamasını bu bilgi doğrultusunda yapmasında fayda var. İyileşme süreci boyunca destekleyici sütyen kullanımı çok büyük önem taşıyor. Ayrıca ameliyat sonrasında hafif düzeyde ödem ve morluk olabilir. Yaklaşık bir hafta sonrasında ödem ve morluk kendiliğinden azalarak ortadan kalkacaktır.

Ara ara soğuk kompres uygulanması daha az ödem oluşmasını sağladığı için hastalarımıza öneriyoruz. Yaklaşık 1 hafta sonrasında iş hayatına rahatlıkla geri dönülebiliyor. Meme dikleştirme ameliyatı olanların iş hayatından çok uzun süre ayrı kalmasına hiç gerek yok. Ameliyatın ardından hafif derecede ağrı olması normal kabul ettiğimiz bir durumdur. Ağrı kesici ilaç kullanımıyla bu ağrı da kontrol altına alınabiliyor.

Ameliyat sonrasında meme bölgesine darbe alınmamasına dikkat edilmelidir. Bu nedenle ağır fiziksel hareketlerden  4 hafta boyunca kaçınmak gerekiyor. Bu süre zarfında aynı zamanda spor ve egzersiz yapılmaması gerekiyor. Sauna ve hamam gibi çok sıcak ortamlarda bulunmamak da büyük önem taşıyor.

Meme Kaldırma Ameliyatından Sonra Emzirilebilir mi?

Meme estetiği son yıllarda sıkça yapılan uygulamaların başında geliyor. Sarkık, küçük ya da büyük memeler başta sağlık olmak üzere görünüm itibariyle de istenmedik bir durum. Bir başka deyişle dolgun ve dik memeler her kadının hayalidir.

Fakat genetik ve çevresel faktörlerin etkisiyle meme dokusu zamanla formunu kaybediyor. Bu durumda meme estetiği devreye giriyor. Meme kaldırma yani dikleştirme de bu uygulamalardan biridir.

Meme kaldırma ameliyatı çoğunlukla süt kanallarına ve meme bezine zarar vermeden yapılıyor. Sadece meme derisi küçültülüyor. Herhangi bir komplikasyon olmazsa süt verme zorluğu da yaşanmıyor. Ameliyatı yapan kişinin uzmanlığı da bu durumu etkilemektedir. Fakat meme kaldırma ameliyatından sonra anneler genellikle emzirmede bir sorun yaşamıyor.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatından Sonra Tekrar Sarkma Olabilir mi?

Göğüslerin daha dik durmasını sağlamak için yapılan estetik müdahaleler bazı nedenlerden dolayı kalıcı olmayabilir. Çünkü yapılan işlemden sonra bazı noktalara dikkat edilmesi gerekebilir.

Göğüslerini dikleştirdikten sonra hamilelik geçiren bir kadının bebek emzirmesi veya 9 ay hormonal değişimler ile karşı karşıya kalması bazı sarkmaların yeniden yaşanmasına neden olabilir. Aynı zamanda spor yapmamak da önlem almamak anlamına gelir.

Yaşla birlikte yer çekimi etkisi daha çok görülmeye başlayacağından dolayı spor ve beslenme takviyesi ile teninizin korunmasını sağlamak gerekir. Doğru iç çamaşırı seçimi ile etkili olabilir. Bundan dolayı tekrar sarkma olmasını engellemek adına dikkatli olmak, önlem almak gerekir. Böylece uzun süre kullanılabilir.

Meme Kaldırma Ameliyatı Memedeki Tüm Çatlakları Geçirir mi?

En çok tercih edilen estetik cerrahi işlemleri arasında bulunan meme kaldırma veya dikleştirme operasyonu, memenin alt bölgesinden alınan dokular sayesinde başarılı sonuçlar sunan bir tür doku alma işlemidir. Bu işlem sırasında, meme ucu veya meme bölgesi çevresinde bulunan çatlaklardan, alınan doku bölgesi içerisinde yer alanlar ortadan kaldırılabilmektedir.

Ancak bilinenin aksine, meme kaldırma veya dikleştirme operasyonları, meme çevresinde bulunan çatlakları önlemeye yönelik bir işlem içermez. Yalnızca alınan doku bölgesinde yer alan çatlaklar alınırken, meme üstü ve yanlarında bulunan çatlaklar meme etrafında kalmaya devam etmektedir. Meme kaldırma operasyonu, meme çatlaklarını birebir önleyen bir cerrahi operasyon değildir.

Memeler Neden Sarkar?

Farklı sebeplerden dolayı memeler özellikle yaş ilerledikçe sarkabilir. Özellikle bazı kişilerde bu kaçınılmaz bir sondur, herkes dik göğüslere sahip olmak ister. Bu yüzden sütyen tercihlerini bu yönde yaparlar. En büyük neden kilo almadır. Kilo aldıkça göğüslerde büyür ve yavaş yavaş sarkmalar meydana gelir.

Bunun dışında sigara ve yer çekimi de en çok etkileyenler arasındadır. Yaş ilerledikçe yüz nasıl sarkıyorsa göğüslerde yer çekimine karşı koyamaz. Özellikle dış etkenler göğüsleri destekleyen bağların gevşemesine ve sarkmasına neden olur. En doğal neden ise, hamileliktir. Hamilelikte içi süt ile dolduğu ve anne adayı kilo aldığı için göğüsler sarkmaya başlar. Bu sarkma hamilelikten sonra da devam edebilir.

Sarkan Memeler Ameliyat Dışı Yöntemler İle Düzeltilebilir mi?

Estetik olarak kadınları rahatsız eden bir husustur meme sarkmaları. Kadınlar genellikle sarkan memeleri diklestirmek ve güzel bir görünüme kavuşmak ister. Ameliyattan korkan kişiler ise genellikle bu operasyonların ameliyatsız gerçekleştirilip gerçekleştirilmediğini merak etmektedir. Maalesef göğüs dikleştirme operasyonlarının çoğu ameliyat gerektiren işlemlerdir.

Ufak operasyonlar yapılarak sarkan meme uçları dik hale getirilebilmektedir. Göğüslerin daha dik ve daha dolgun bir görünüme kavuşması için göğüs dikleştirme operasyonları gerçekleştirilmektedir. Bu işlemler de ameliyatla yapılabilmektedir. Aşırı kilo alımı ve yaşlanma sonuçları oluşan bu sarkmaların giderilmesi için ameliyat gerekli olarak görülmektedir.

Meme Kaldırma Ameliyatı Memedeki Tüm Çatlakları Giderir mi?

Ciltte oluşan çatlaklar cildin genişlemesi sonucu deride oluşan yara şeklinde tanımlanır. Bu durum kol, bacak, göbek, kalça, göğüs gibi yerlerde daha çok olacağı gibi sırt bölgesi de olmak üzere vücudun her kısmında görülebilir. Ani gelişen değişiklikler cildin elastik yapısında ki bozulmalara sebebiyet verir. Göğüs bölgesinde de olan ani gelişmeler o bölge de çatlakların oluşmasına olanak tanır.

Meme kaldırma ameliyatı, memenin daha dik görünmesini sağlayan bir operasyondur. Bu operasyonda sadece göğsün alt kısmından deri alınacağı için göğsün yan ya da üst kısmında olan çatlarlar da bir değişim gözlenmez. Operasyon yaptıracak kişilerin öncelikle tüm yönleri düşünerek ve detaylı bilgi alarak operasyon yaptırmaya karar vermeleri gerekir.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Kalıcı mı?

Yalnızca minik dokunuşlar sayesinde yapılabilen göğüs dikleştirme, kişiye minimum düzeyde ağrı hissettirir ve işlem sonucunda hastanede yatma gibi bir durumu ortadan kaldırır. Bu işlem sonucunda kişi kendini dinç, özgür ve formda hissetmiş olur. Üstelik birkaç gün dinlenmenin ardından günlük hayatına da rahatlıkla devam edebilir.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı

Cerrahi bir işlem olan göğüs dikleştirme ameliyatı, sarkık olan memelerin daha dik bir konuma gelmesini sağlar. Bu ameliyat esnasında 3 temel adım uygulanmaktadır:

  • Memenin başı gerekli yere taşınır
  • Memenin dokusu şekillendirilir
  • Deride yer alan fazlalık çıkarılır

Eğer ki kişinin göğsü büyükse fazlalık çıkarılırken, göğüs küçükse silikon protez ile destek sağlanır.

Göğüs Dikleştirme Kalıcı Bir İşlem Midir?

Yaş ilerledikçe göğüslerde çok az miktarda gevşeme meydana gelir. Fakat ameliyat öncesi yer alan göğüs ile hiçbir zaman karşılaşılmaz.

Ankara meme dikleştirme ameliyatı hakkında bilgi almak ve randevu için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Ankara Meme Dikleştirme Ameliyatı Sıkça Sorulan Sorular

Meme dikleştirme ameliyatı hacim kaybı yaşamış olan memelere daha dik bir görünüm kazandırmak amacıyla gerçekleştirilen cerrahi operasyondur.

18 yaşından büyük olmak kaydıyla dileyen herkes meme dikleştirme ameliyatından faydalanabiliyor.

Operasyon genel anestezi altında gerçekleştirildiği için hastanın herhangi bir acı ya da sızı hissetmesi mümkün olmaz.

Memelere daha dik bir görünüm kazandırmak için deri altına silikon protez yerleştirilmesi gerekir.

Operasyon için öncelikle 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekiyor. 18 yaşından önce meme dikleştirme ameliyatı yaptırmanız önerilmez.

Meme dikleştirme ameliyatı her hasta için özel olarak planlanıyor. Her hastada mevcut meme dokusu ve yapılacak müdahale aynı olmaz.

To Top
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?