Son Güncellenme Tarihi: 04.01.2023
İçindekiler

Doğal görünümlü, hacimli ve sınırları belirgin dudaklar arzu edilen bir özelliktir. İster ince dudaklı olun, ister dudaklarınız zaman içinde incelmiş olsun, istediğiniz görünüme ulaşmanız için ankara dudak estetiği en uygun yöntemdir. Dolgu maddeleri, hacim ekleyerek, asimetriyi düzelterek ve dudak hattını oluşturarak dudakları güzelleştirmek için kullanılabilir. Ankara Dudak dolgusu mükemmel simetri ve hacim sağlayarak size daha doğal bir görünüm kazandırır.

Dolgu maddeleri, dudak büyütme için en yaygın kullanılan yöntemdir. En popüler ve etkili dolgu maddeleri, vücutta doğal olarak bulunan bir madde olan hyaluronik asit içerir. Hyaluronik asit dolgu maddeleri, daha güvenli, daha etkili ve kollajen dudak dolgu maddelerine göre daha uzun ömürlüdür. Kullandığımız dolguların tümü, işlem sırasında rahatsızlığı hafifletmeye yardımcı olmak için lokal bir anestezik olan lidokain içerir. Dudak dolguları ortalama 6-12 ay arasında kalıcılık gösterir. Yaş, genetik alt yapı, deri kalitesi ve yaşam tarzının dolgu maddesinin vücutta kalma süresi üzerinde etkisi olduğuna inanılmaktadır.

Dudak Dolgusu Enjeksiyonu Sırasında Ne Yapılır?

İşlemden önce cildiniz dikkatli bir şekilde incelenecek, tıbbi geçmişiniz ve mevcut ilaçlarınız gözden geçirilecek ve birlikte hangi dolgu maddesinin sizin için en uygun olacağına karar verilecektir. Endişeleriniz giderilecek ve ihtiyaçlarınıza göre bir tedavi planı oluşturulacaktır. İşlem öncesi enjeksiyon bölgesine uyuşturucu bir krem ​​uygulanacaktır. Dolgu maddesi enjeksiyonu muayenehane şartlarında 20 ila 30 dakika süren bir işlemdir.

Ankara Dudak Estetiği İyileşme Dönemi Nasıl? Ne Kadar Süre İstirahat Gerekli?

Birçok hasta hemen günlük normal aktivitesine dönebilirken bazen kısa süreli istirahat gerekebilir. Uygulama bölgesinde hafif şişlikler ve morarma olabilir ve genellikle 1 ila 2 gün içinde düzelir. Bu dönemde güneşten korunmak önemlidir.

Dudak Estetiği İşlemin Komplikasyonları Nelerdir?

Dolgu maddeleri deneyimli plastik cerrahlar tarafından uygulandığında, komplikasyonlar nadir ve genellikle küçük düzeydedir. Hastaların dolgu maddesine verdikleri cevaplar farklılık gösterebilir.

Hyalüronik asit dudak dolgu maddeleri, özelleştirilebilir dudak hacmi, bireyselleştirilmiş tedavi hızı, daha az morarma ve şişlik ile daha uzun süreli sonuçlar gibi uzun bir faydalar listesine sahiptir. Vücutta doğal olarak bulunan maddelere benzer olması nedeniyle alerjik reaksiyonlar çok nadirdir. Yan etkiler seyrektir, ancak geçici olarak kızarıklık, şişlik ve hassasiyet olabilir. Etkiler tipik olarak birkaç gün içinde geçer. İşlemden 12-48 saat önce alkol, kan incelticiler, kuvvetli egzersiz ve balık yağından kaçınma ile yan etki riski azaltılabilir.

Dolgu maddeleri hem erkekler hem de kadınlar için güvenlidir. Dolgu maddeleri, yüz uyumunu düzeltmek için mükemmel bir çözümdür.

Plastik cerrahınız olası komplikasyonlarda dahil olmak üzere beklenen sonuçlar hakkında detaylı bilgi verecektir.

Dudak Estetiğinde Ne Zaman İşlemin Kesin Sonuçlarını Göreceğiz?

Sonuçlar hemen  işlem sonrasında görülecektir. Zamanla şişlikler azaldıkça iyileşmeye devam edecektir. Genellikle 1 ila 2 gün içinde şişlik ve morluklar geçmektedir.

Dudak Estetiğiyle Dudaklardaki Sarkma Giderilir mi?

Son yıllarda en çok tercih edilen estetik işlemlerden biri olan dudak estetiği ile sarkık görüntünün ortadan kaldırılması da mümkün oluyor. Kimi zaman genetik faktörler kimi zaman da yaşlanma bazı kişilerde dudak sarkmasına neden olabiliyor.Hatta sarkık dudak görünümü yaşlanmanın en belirgin belirtilerinden biri olarak kabul ediliyor. Dudakların özellikle köşe bölümlerinde meydana gelen sarkma kişinin mutsuz bir yüz ifadesine sahip olmasına da neden oluyor. Aynı zamanda kişinin olduğundan yaklaşık 5 yaş daha büyük görünmesine de sebebiyet verebiliyor. Bu durumda Ankara dudak estetiği işlemleri arasında geçici dolgu uygulaması devreye giriyor. Dudakların köşe bölümlerine uygulanan dolgu işlemi ile sarkık görünümünün ortadan kaldırılması mümkün oluyor.  Böylece hem daha yaşlı  hem de daha mutsuz görünme sıkıntısı da ortadan kalkmış oluyor.

Dudak Estetiği ile Gülme Deformitesi Düzeltilebilir mi?

Bazı kişilerde gülme ya da konuşma esnasında dudaklarda ya da burun ucunda eğrilme meydana gelebiliyor. Oldukça hoş bir görüntü ortaya çıkmasına neden olan bu deformiteler yapılan dudak estetiği işlemleriyle düzeltilebiliyor. Özellikle gülme esnasında diş etlerinin çok fazla görünmesi, dudak kenarlarının aşağıya doğru kıvrılması sıklıkla yaşanan şikayetler arasında yer alıyor. Bu sıkıntıları ortadan kaldırmak için dudak estetiği işlemlerinden faydalanılabilir. Basit bir müdahale ile gülerken ya da konuşurken ortaya çıkabilen deforme görünümden kurtulabilirsiniz. Ancak nasıl bir işlem yapılması gerektiği muayene sonrasında belirlenebilir. Bu nedenle kliniğimizi arayarak muayene için randevu alabilirsiniz.

Dudak Dolgusu Dışarıdan Belli Olur mu?

Günümüzde Ankara dudak estetiği dendiğinde akıllara ilk gelen dudak dolgusu oluyor. Ankara Dudak dolgusu ile ilgili en çok merak edilen husus ise dışarıdan bakıldığında dolgu işleminin anlaşılıp anlaşılamayacağıdır. Aslında bu sorunun yanıtı ne kadar dolgun dudaklara sahip olmak istediğinize bağlı olarak değişir. Kimi zaman hastalar yüz şekilleri ile estetik açıdan uyumsuz görünecek kadar dolgun dudaklara sahip olmak isteyebiliyor. Bu durumda doğal görünümden uzaklaşacağınızı bilmenizde fayda var. Ancak yüz estetiği ile uyumlu düzeyde dolgunluk kazandırılan dudaklar dışarıdan son derece doğal görüneceği için dolgu işlemi yapıldığı anlaşılamaz. Bu konuda doktorunuzun önerilerine kulak vermelisiniz.

Dudak Kalınlaştırma Ameliyatı Öncesi

Dudak kalınlaştırma ameliyatlarında kişinin tercihleri ön planda tutulmaya çalışılır. Farklı modeller söz konusudur ve kişinin kendisi bu tercihi yapar. Dudak kalınlaştırma ameliyatına girecek birisinin uyması gereken bazı kurallar vardır.

Bu kuralların olmasının 2 önemli sebebi vardır. İlk sebebi ameliyatta sıkıntı yaşanmaması adınadır. İkinci sebebi ise ameliyat sonrasını kişinin olabilecek en rahat şekilde geçirmesini sağlamaktır. Yapılması gerekenler arasında öncelikli olarak sigaranın bırakılması vardır. Sigara ameliyata girmeden en az 2 hafta önce bırakılmalıdır.

Sigara ameliyat sırasında komplikasyon riskini arttıran bir faktör olduğu için bu kurala uymak önemlidir. Dudak kalınlaştırma ameliyatı için uygulanacak tüm işlemlerden haberdar olun. Böylece ameliyat sürecine hazırlanabilirsiniz. Eğer ameliyat sonrası ilaç kullanılacaksa liste de önceden alınmalıdır.

Dudak Kaldırma Ameliyatının Etkileri Nelerdir?

Güzel dudaklara sahip olmak tüm kadınların ilgisini çeker. Dudak kaldırma ameliyatı ile kadınları hayallerindeki dudaklara sahip olabilirler. Düzgün ve güzel dudaklar yüzün genel görünümünün daha iyi görünmesini sağlar. Kadınların bir kısmı daha dolgun dudaklar isterken, diğer kadınlar benzersiz ve güzel dudaklar isterler. İkinci durum için bazen dudak kaldırma estetiği tek başına yeterli olabilir.

Dudak kaldırma ameliyatı, üst dudağın üstündeki iki farklı tepe noktası yeniden şekillendirir bununla beraber burnun tabanı ile dudaklar ile üst kısmın arasındaki mesafeyi yeniden tanımlar. Estetik uzmanlarının bir kısmı bu dikey alan için ideal uzunluğun 12-15 milimetre (mm) arasında olduğunun iyi olduğunu savunmaktadır. Kadınların bir kısmı daha dolgun dudaklar istemektedir bunun içinde enjekte edilebilir dolgu maddesi uygulanabilir.

Dudak Kaldırma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bir diğer adı üst dudak kısalığı olarak da bilinen dudak kaldırma operasyonu, üst dudak bölgesinde yer alan dokunun yüz oranına göre uzunluğundan memnun olmayan hastalara yönelik bir estetik cerrahi uygulamasıdır. Ayakta tedavi işlemleri arasında yer alan dudak kaldırma ameliyatları, burun ve üst dudak arasında yer alan bölgenin işlem alanı olarak seçilmesi sonucu işlem başlamaktadır.

Germe veya doldurma işlemleri ile üst dudağın kaldırılması hedeflenen operasyonda, birkaç dakika içerisinde uygulanan işlem sonucunda üst dudak uzatılarak dolgun ve kalkık bir görüntü kazandırılır. Bir haftalık iyileşme süresine sahip olan cerrahi işlem, en kolay estetik cerrahi uygulamaları arasında yer almaktadır.

Dudak Dolgusu Çeşitleri

Dudağı ince olan kişiler çeşitli cerrahi operasyonlar ile dudaklarının daha dolgun görünmesini sağlayabilir, bu işlemde dudaklara dolgu maddesi enjekte edilir. Farklı çeşitleri mevcuttur. Bazılarında dolgu olduğu daha fazla belli olurken, bazılarında doğal bir dolgunluk elde edilir. Bunlardan biri afrodit dudağıdır, bu çeşitte kıvrımlı, dolgun ve renkli dudaklar elde edilir. Alt ve üst dudağın kalınlıkları birbirine eşit olur. Diğer çeşit venüs dudağında ise dolgu altın oran hesaplamalarına göre yapılır. Alt dudak üste göre daha hacimlidir. Eros dudağında ise alt dudakta dolgunluk, üst dudakta ise kıvrım sağlanır. Bu çeşitte dolgunluk orta kısımlarda yoğunlaşır. Son çeşit hera dudağında ise yine altın oran esas alınmaktadır.

İdeal Dudak Şekli Nedir?

En uygun yani ideal dudak şekli kişinin yüzüne yakışan ve yüz hatlarını ortaya çıkaran dudak şeklidir. Estetik olarak üst dudak ve alt dudak aynı hizalara sahip olmalıdır. Dudakların dolgun görünmesi ideal şekillere sahip olması açısından önem arz etmektedir. Gülerken dudakların arasından kötü bir görünüm oluşturan diş etleri ideal bir dudakta görünmez. Dudak rengi parlak ve canlı olmalıdır.

Orta kısmı dolgunluk olarak diğer kısımlardan daha dolgun olmalıdır. Dudaklar pürüzsüz görünmeli ve dudak kenarlarında çatlak veya çizgilenmeler yer almamalıdır. Alt dudak ve üst dudak arasındaki mesafe uygun olmalı ve gözü rahatsız etmemelidir. Dudağın şekli belirgin ve göz alıcı olmalıdır. Burun ucu ve dudak arasında ki mesafe de 95 derecenin altına inmemelidir ve yüze yakışacak bir konuma sahip olmalıdır.

Dudak Estetiği İle Hangi Kusurlar Giderilir?

Çoğu kişi dudaklarının görünümünden şikayetçidir. Bu yüzden dudağa uygulanan bazı estetik operasyonlar mevcuttur. Dudak estetiği dudak yapısı küçük olan ve daha dolgun dudaklara sahip olmak isteyen kişiler tarafından yaptırılabilmektedir. Dudak kenarında oluşan çatlak ve kırışıklıklar gibi kusurlar içinde başvurulan bir yöntemdir.

Dudak sarkması problemi de kişinin daha özgüvensiz görünmesine neden olan faktörlerden bir tanesidir. Bu kusur da dudak estetiği ile giderilebilmektedir. Ağız köşelerinde oluşan düşmelere de sıklıkla rastlanılmaktadır. Bunun içinde dudak estetiği yaptırılarak daha çekici ve göz alıcı dudaklara sahip olunmaktadır. Dudak çizgilerinin belirgin olması gerekmektedir. Bazı kişilerde bu çizgiler siliktir. Bu silik çizgileri belirgin hale getirmek için dudak estetikleri gerekebilmektedir.

Dudak Asimetrisi Nasıl Düzelir?

Dudak asimetrisi dudakların sağ ve sol yarısının eşitsizliğine denir. Dudakları asimetrik olmayan kadınlar görünümlerinden dolayı kendilerini çekici ve güzel hissetmeyebilir. Dudak asimetrisi estetik bir bozukluk olarak geçmektedir. Dolgular ya da ileri düzeydeyse cerrahi operasyonlarla tedavi edilebilir.

Dudakların şekli, dolgunluğu, kıvrımı, genişliği, inceliği ve kalınlığı gibi detaylar kadınların dikkat ettiği özelliklerden biridir. Durum böyle olunca asimetrik olan dudaklar, kadınların gülüşünü güzel göstermeyebilir. Dudak asimetriğini düzeltmek için dolgulardan yardım alarak kusursuz görünen dudaklara kavuşabilirsiniz.

Dudak Asimetrisinin Düzeltilmesinde Etkili Yöntem Nedir?

Dudak asimetrisi doğuştan olabilir ya da yanlış dolgu enjeksiyonlarından dolayı yaşanabilir. Dudak asimetrilerinin düzeltilmesinde kullanılan en etkili yöntem dolgu uygulamasıdır. Dolgu uygulamaları, hastanın dudak yapısı farklı olduğundan enjeksiyon noktalarına veya dolgunun ne kadar uygulanması hastaya göre düzenlenmelidir. Simetrisi eşit olmayan bölgeler için dolguyla beraber dikkatlice doldurulur ve dudakların eşit görünmesi sağlanır. Ayrıca dolgular dudakların kalınlaşmasını ve hatlarının belirginleşmesini de sağlar.

To Top
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?