Son Güncellenme Tarihi: 04.01.2023
İçindekiler

Jinekomasti Ameliyatı Nedir?

Ankara jinekomasti ameliyatının sıklıkla gerçekleştirildiği kentlerden biridir. Jinekomasti ameliyatı genel olarak çeşitli nedenlerle erkeklerde meydana gelen meme büyümesi durumunda memeyi küçültmek amacıyla uygulanan cerrahi operasyondur. Aşırı düzeyde kilo alıp verme ya da hormonal durumlar nedeniyle meydana gelen meme büyümesi kimi zaman genetik faktörlere bağlı olarak da ortaya çıkabiliyor. Ancak ergenlik döneminde meydana gelen meme büyümesi durumu pek çok erkekte yaşanıyor. Ergenlik döneminin sona ermesi ile birlikte memelerde küçülme olabiliyor ve normal bir görünüm alabiliyor. Bu nedenle ergenlik döneminde meydana gelen meme büyümesi durumunda derhal ameliyat talebinde bulunulmamasında fayda var.

Jinekomasti, görülme dönemi olarak en sık ergenlikte ortaya çıkan ve yapılan bilimsel araştırmalara göre her üç erkekten birinde gözlemlenebilen bir durumdur. Hormon dengesizlikleri ve kullanılan ilaçlar gibi, farklı nedenlerden ötürü ortaya çıkabilen jinekomasti, erkeklerde bazen psikolojik problemlere ve özgüven eksikliğine yol açabilmektedir. Ankara, İstanbul, İzmir ya da Bursa gibi büyük şehirlerdeki estetik klinik merkezlerde gerçekleşmektedir. Medikal tedavi, erkeklerde meme büyümesini durdurmanın tek yoludur. Jinekomasti durumunda herhangi bir müdahale yapılmadığı takdirde, kendiliğinden azalması ya da yok olması söz konusu olmaz. Bu nedenle, Ankara jinekomasti ve diğer merkezlerde erkeklerde meme büyümesi konusunda yapılan estetik müdahale, jinekomastinin tek çözüm yoludur. Jinekomastinin, yaş aralığı olarak değerlendirdiğimizde çok genç yaşta yapılması tavsiye edilmez, nitekim ergenlik dönemindeki meme büyümesi, erkeklerde sonraki yıllarda azalabilmektedir.

Jinekomastinin Nedenleri Nelerdir?

Erkeklerde meme büyümesinin, birçok nedeni olabilir. Temel olarak meme büyümesinin başlıca faktörleri, erkek ya da kadın hormonlarındaki dengesizliklerdir. Bir başka ifadeyle, erkeklik hormonu olan testesterondaki azalma ya da kadınlık hormonu olan östrojendeki yükselme, jinekomastinin en önemli nedenleri arasında olabilir. Bu jinekomasti durumları tamamen doğal olmakla birlikte, arkasında yatan farklı bir durum söz konusu değildir.

Kimler Jinekomasti Ameliyatı Olabilir?

Ameliyata engel bir durumu olmayan tüm erkekler jinekomasti ameliyatı olabilir. Ancak ameliyat için ergenlik döneminin sona ermesini beklemekte fayda var. Çünkü az önce de değindiğimiz gibi meme büyümesi ergenlik döneminden sonra kendiliğinden düzelebiliyor. Düzelmemesi durumunda ameliyat olunmalıdır.

Jinekomasti Ameliyatı Fiyatları

Jinekomasti ameliyatı fiyatları bulunduğunuz şehre ve hekiminize göre değişebilir. Ayrıca vakanın zorluk derecesi, yaş vs. de fiyatları etkileyebilmektedir. Ankara jinekomasti ameliyatı fiyatları için iletişim sayfasından bizimle iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.

Hormon Değişiklikleri

Erkeklerde meme büyümesinin en önemli nedenlerinden birisi, hormon değişiklikleridir. Kadın hormonu östrojenin, erkeklerde bulunmasından kaynaklı meme büyümesi, erkek metabolizmasının az miktarda da olsa, östrojen üretmesinden kaynaklanmaktadır. Testesteron ve östrojen arasındaki dengenin değişimi, östrojen yönünde artış gösterdiği zaman ise meme büyümesi görülür.

Bununla birlikte aşırı kilo alınması nedeniyle meme bölgesinde ortaya çıkan sarkık görüntüyü ortadan kaldırmak amacıyla jinekomasti ameliyatı talepleri olabiliyor. Fakat bu durumdan öncelikle kilo verilmesi ve sonrasında jinekomasti ameliyatının yapılması daha doğru bir seçenek olacaktır. Doktor kontrolünde gerçekleştirilen uygun bir diyet ve egzersizle birlikte kilo verilmesi sonrasında memelerde mevcut durumdan daha fazla bir sarkma meydana gelebilir. Bu durumda ikinci bir jinekomasti ameliyatı gerekebilir. Dolayısıyla öncelikle kilo verilmesi sonrasında ameliyat ile istenen görüntünün yakalanması daha doğru olur.

Jinekomasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Erkekleklerde meme küçültme ameliyatı olarak da anladırabileceğimiz jinekomasti, genel anestezi altında gerçekleştirilir. Amaç  memedeki fazla dokuyu almak ve memeye daha küçük bir görünüm kazandırmaktadır. Hastanın durumunun uygun olması halinde fazla yağ dokusunun çıkarılması için liposuction işlemi de gerçekleştirilebilir. Aynı zamanda yağ dokusunun fazla gelişmesinden kaynaklı olarak deride meydana gelen çarpmanın düzeltilmesi için fazla deri de kesi uygulanarak çıkarılır. Göğüs duvarının konturu düzeltildikten sonra kesi uygulanan yere dikiş atılarak ameliyat tamamlanır. Her iki memeye de aynı işlem yapılır ve simetrik bir görünüm kazanması sağlanır. Kimi durumlarda büyüme bir memede daha fazla olabiliyor. Bu durumda yine iki memeye aynı büyüklük ve simetrik bir görünüm kazandırılır. Ameliyat 1 ila 2 saat içerisinde tamamlanır.

Ankara jinekomasti ameliyatlarında her daim liposuction işleminden faydalanılmıyor. Sadece çıkarılması gereken yağ dokusunun fazla olması durumunda bu işleme ihtiyaç duyulabiliyor ve jinekomasti ile kombin şekilde uygulamadan faydalanılıyor. Aynı zamanda memelerde simetrik bir görünümün olmaması durumunda da jinekomasti ameliyatından faydalanılabilir. Fakat bu durumda sadece büyük olan meme dokusuna müdahale ediliyor ve diğeri ile aynı büyüklükte olması sağlanıyor. Tek bir meme dokusuna müdahale edilmesi gerektiğinde ameliyat süresi de daha kısa oluyor. Ancak yine de genel anestezi işleminin yapılması gerekiyor.

Jinekomasti Ameliyatından Sonra İyileşme Süreci Nasıl?

jinekomasti 300x293 - Ankara Jinekomasti Ameliyatı

Ameliyattan sonra çok gerekli olmadığı müddetçe hastayı aynı gün taburcu ediyoruz. Hastanın kendini iyi hissetmesi durumunda klinik istirahate gerek duyulmuyor. Ancak evde 1 haftalık bir dinlenme sürecinin gerekli olduğunu belirtelim. Bu nedenle ameliyat için planlamanızı bu doğrultuda yapmanızda fayda var. Ameliyattan sonra ilk birkaç gün boyunca hafif düzeyde ağrı olabilir. Ağrı kesici ilaç kullanımıyla hastanın günlük hayatının etkilenmesini engelliyoruz. Aynı zamanda ameliyatta kesi uygulandığı için morluk ve ödem de oluşabilir.  Ancak şişlik ve morluk son derece normal bir durumdur. İlk birkaç gün boyunca morluk ve şişliğin düzeyi artabilir. Sonrasında kendiliğinden azalarak kaybolacaktır. Hastalar genellikle üç dört gün sonrasında iş hayatına dönecek kadar kendine iyi  hissedebiliyor. Ancak ameliyattan sonra 1 ay boyunca korse kullanılması gerektiğini de belirtelim. Bu süre boyunca vücudu zorlayan fiziksel aktivitelerden uzak durmak gerekir. Aynı zamanda meme bölgesine darbe almamaya dikkat etmelisiniz.

Jinekomasti Ameliyatından Sonra İz Kalır mı?

Jinekomasti ameliyatında fazla yağ dokusunun de fazla derinin çıkarılması için meme bölgesine kesi uygulanıyor. Sonrasında dikiş atıldığından hafif bir iz kalması mümkündür. Ameliyatın ardından hiç iz kalmayacağını belirtmek yanıltıcı olur. İlk günlerde bu iz kırmızı renktedir. Ancak zamanla ten rengini alır ve soluklaşır. Bir süre sonrasında ise görünümü son derece hafifler.  Kişinin genetik yatkınlığı da jinekomasti ameliyatından sonra izlerin ne kadar görünür olacağında belirleyici bir faktördür.

Örneğin cilt kalitesi çok iyi durumda olan hastalarda dikiş izi çok daha belirsiz bir görünüm kazanabiliyor.  Bir anlamda dikiş izinin ne kadar belirgin olacağı konusunda genetik faktörlerin etkili olduğunu belirtebiliriz.  Hastanın yaşı da yine bu konuda belirleyici bir unsura dönüşebiliyor. Elbette hiç iz kalmayacak şekilde bir vaatte bulunamayız. Fakat izin ne kadar belirgin olacağı konusunda da net bir bilgi vermek yanıltıcı olabilir.

Jinekomasti Ameliyatını Sonuçları Ne Zaman Görülür?

Ameliyat uygulanan tüm vücut bölgelerinde hafif de olsa bir şişlik meydana gelir. Jinekomasti ameliyatından sonra da meme bölgesinde mutlaka bir şişlik olacaktır. Bu şişlik kişinin genetik yapısına bağlı olarak 6 ay boyunca kalabileceği gibi bu süre 1 yıla kadar da uzayabilir. Bu nedenle ameliyatın sonuçlarını kesin olarak görmeniz için 12 aylık bir zaman diliminin geçmesi gerektiğini belirtelim. 12 ayın sonunda şişlik tamamen ortadan kalkmış olacak. Bu sayede ameliyat sonrasında elde edilen meme görünümü de gerçek şekli ile kendini belli edecektir. 12 ay maksimum süredir. Bazı hastalarımızda 5 ila 6 ay sonrasında da şişlik tamamen ortadan kalkabiliyor.

Jinekomasti İçin Hangi Doktora Gitmeliyim?

Erkeklerde göğüs küçültme ameliyatı için genel cerrahi bölümüne veya plastik cerrahi uzmanlarına başvurabilirsiniz. Estetik ve Plastik Cerrahi alanında uzmanlaşmış hekimler jinekomasti ameliyatını gerçekleştirebilmektedir.

Erkeklerdeki Genital Estetik Ameliyatları Nelerdir?

Genital estetik sadece kadınların değil erkeklerin de sıklıkla başvurduğu bir uygulamadır. Özellikle cinsel birliktelik sırasında kendini iyi hissetmek ve partnerini memnun etmek isteyen erkekler genital estetik ameliyatlarına yöneliyor. Penis ve çevrisini kapsayan bu ameliyatlar, ereksiyon sorununu gidermek için değil tamamen estetik görünüm için yapılıyor. Hatta belirtmek gerekir ki uzman kişiler tarafından yapılmayan genital estetik ameliyatları ereksiyon sorununa neden olabilir.

Erkeklerde genital organ yani penisin standart bir kalınlığı ve uzunluğu vardır. Bu standartların dışına çıkan cinsel organa uygulanan estetik ameliyatlardan biri kalınlaştırmadır. Normalden ince bir penise sahip ya da penisini kalınlaştırmak isteyen kişilere uygulanır. Bir diğer ameliyat penis büyütmedir. Ortalama 13 cm olması gereken penis, ameliyatla daha da uzatılabiliyor. Erkeklerde genital estetik ameliyatlarından biri de eğrilikleri düzeltmek için yapılır. Ereksiyon halinde eğri duran penis için düzeltme ameliyatı yapılmaktadır.

Jinekomasti Nasıl Sınıflandırılır?

Jeokomasti erkeklere özgü bir durumdur. Tıpkı kadınlarda görüldüğü gibi erkeklerde de göğüsün olması gerektiğinden daha büyük olması sorunudur. Bu sorundan rahatsız olan erkeklerin başvurduğu yönteme ise jineokomasti ameliyatı denir. Jinekomasti 4 farklı grupta sınıflanır.

Birinci evrede göğüs büyüklüğü belirli ölçülerdedir ve deride gevşeklik veya sarkma gözükmez.

İkinci evre ise irice göğüs görünümü bir kadın göğsünü andırır şeklindedir ve deride sarkma gözükmez.

Üçüncü evrede ise göğüsün büyük olmasının yanı sıra deride cerrahi müdahale gerektirecek ölçüde gevşeklik gözükür.

Dördüncü evre meme ise gerçek bir kadın memesi görünüme sahiptir ve oldukça sarkma görünür. Jinekomasti bir hastalık değildir bu nedenle tedavisi kişinin isteği üzerine gerçekleşir. Tedavisi için çeşitli yöntemler uygulanabilir.

Spor Yaparak Jinekomastiden Kurtulabilir Miyim?

Memelerin kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de büyük olması durumuna jinekomasti denir. Sporun her şeye faydası olduğu gibi jinekomasti hastalarına da faydası vardır. Fakat spor tam olarak geçirmez. Lipomatöz tipi jinekomastide spor daha çok faydalı olmaktadır. Jinekomasti yönteminde yapılabilecek en iyi şey, spor yaparak olabildiğince küçültmek ve geri kalan kısmı ise liposuction ya da ameliyatla yok etmek doğru olacaktır.

Spor olarak, göğüs kaslarını güçlendiren ve yağ yakıcı egzersizler yapmak gerekir. Bir spor hocası yardımıyla destek almak mümkündür. Spor ile göğüs kaslarının çalıştırılması ile göğüs yağları tamamen yakılacak anlamına gelmemeli. Eğer meme bezleri çok büyümüşse yani mikst ya da glandüler tipse spor yapmak faydalı olmayacaktır. Böyle durumlarda ameliyat gerekir.

Kimler Jinekomasti Riski Altındadır?

Erkeklerde, meme gelişiminin aşırı bir şekilde gelişmesine jinekomasti adı verilmektedir. Ergenlik çağındaki erkeklerin nerede ise üçte birinde bu rahatsızlık görülüyor. Sağlık açısından bir sorun oluşturmayan jinekomasti, estetik açısından psikolojik sorunlar yaratmaktadır. Jinekomasti hormon değişikliğinden kaynaklanmaktadır. Erkeklik hormonlarının azalarak, kadın hormonlarının artmasından meydana gelmektedir.

Jinekomasti riski altında bulunan kişiler şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Ergenlik çağında olanlar
  • İleri yaşlarda olanlar
  • Performans yükseltici olarak androjen ve steroid kullananlar
  • Tiroid, böbrek ve karaciğer rahatsızlıkları olanlar
  • Uyuşturucu madde ve alkol kullananlar
  • AİDS ve kemoterapisi tedavisi görenler (kullandıkları ilaçlardan dolayı)

Bunların yanında bazı ülser ilaçları ile antibiyotikler de, bu rahatsızlığa neden olabilmektedir.

Jinekomastinin Belirtileri

Jinokomasti erkeklerin meme dokusunda gözle görülebilir bir büyüme gerçekleşmesi olayına verilen isimdir. Jinekomasti nasıl belli olur sorusuna ise; belirtileri genellikle göğüste kendini gösterir. Göğüslerde ağrı ve hassasiyet görülür. Bu hassasiyet meme dokusunda şişlik gibi belirtileri de beraberinde doğurur. Meme uçlarında akıntı ve kötü kokular meydana gelebilir. İki meme farklı büyüklükte ve asimetrik şekilde olabilir.

Meme dokusunda elle hissedilen bir şişlik saptanması da bu olayın belirtilerinden bir tanesidir. Memelerde tek taraflı veya çift taraflı kızarıklıklar görülebilir. Ten rengindeki bu değişimin yanında bölgede kaşıntı da görülebilen belirtiler arasındadır. Huzursuzluk ve yorgunluk hisleri de görülür. Psikolojik olarak en önemli belirtisi stres ve anksiyetedir. Terleme gibi belirtileri de kişilerde görülebilmektedir.

Jinekomastide Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Erkek memelerinin kadın memelerine benzer şekilde aşırı büyümesine jinekomasti adı verilmektedir. Memelerde bulunan dokular, aşırı hızla büyüyerek bu sorunu oluşturmaktadır. Jinekomasti yaygın olarak, doğum sonrasında, ergenliğe geçiş döneminde ve 60 yaş sonrasında görülmektedir. bazı aşırı kilolu erkeklerde de, meme büyümesi görülmektedir.

Bu büyüme jinekomasti değildir, memelerde büyümenin jinekomasti olarak kabul edilebilmesi için, bir hastalıktan kaynaklanması gerekmektedir. Jinekomasti hastalığının iki tedavi seçeneği bulunmaktadır. Birincisi doku çıkarılmasıdır ve bu işlem meme başı yanından girilerek yapılır. Daha sonra giriş yapılan yer dikilir. İkinci yöntem ise, liposuction tedavisidir. Bu yöntemde ince borularla içeri girilerek, fazlalık doku vakumla emilmektedir. Bu yöntem sonrasında belirgin bir iz de kalmamaktadır.

Jinekomasti Ameliyatı Kaç Yaşında Yapılır?

Bu ameliyat erkeklerde meme büyümesi için yapılır. Bu erkeklerde genel olarak ergenlik dönemlerinde görüşür. Bu probleme yol açan sebep ise hormon düzensizlikleri be dengesiz beslenmede.

Eğer kişinin sağlığında problem görülürse operasyon gerektiren bir durumdur. Çünkü bu sorun erkeklerde özgüven eksikliğine sebep olur. Ergenlik döneminden sonra bu işlem yapılabilir. 18 yaşından sonra bir işlem yapmak çok daha uygun olur.

Jinekomasti Belirtileri 

Jinekomasti sorunun belitleri arasında memede hassasiyet görülür. Jinekomasti probleminde görülen başka belirtiler de vardır.

  • Göğüste ağrı
  • Göğüste şişkinlik
  • Tek memede ya da her iki meme de akıntı

Bu gibi belirtilerle karşılaşıldığında zaman kaybetmeden doktora başvurmak gerekir.

Ankara jinekomasti ameliyatı için merak ettiklerinizi iletişim sayfamızdan sorabilirsiniz.

Ankara Jinekomasti Ameliyatı Sıkça Sorulan Sorular

Jinekomasti en genel şekliyle erkeklerde meydana gelen meme büyümesidir.

Memelere daha ideal bir görünüm kazandırmak amacıyla yapılan cerrahi müdahale jinekomasti ameliyatı adını taşır. Genel anestezi altında gerçekleştirilen bu ameliyatta memede büyüklüğe neden olan yağ dokusu çıkarılır.

Meme küçültme için 3 farklı yöntem bulunuyor. Bunlar cerrahi müdahale, ilaç kullanımı ve liposuction yöntemidir.

Jinekomasti ameliyatları plastik cerrahlar tarafından yapılması gereken ameliyatlardan biridir.

Ameliyat fiyatları, hastadaki mevcut doku durumu, nasıl bir müdahale yapılacağı ve hangi tekniklerin uygulanacağına göre değişkenlik gösterebiliyor.

To Top
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?