Son Güncellenme Tarihi: 04.01.2023
İçindekiler

Meme Küçültme Ameliyatı Nedir?

meme kucultme 300x300 - Meme Küçültme Ameliyatı

İdeal ölçülerden daha büyük memelere sahip olan kadınlar için uygulanan ve memenin daha küçük bir form kazanması için gerçekleştirilen ameliyat meme küçültme estetiği olarak adlandırılır. Meme küçültme estetiği ülkemizde de sık yapılan estetik ameliyatlar arasında yer alıyor. Özellikle büyük göğüsler nedeniyle sırt ağrısı, bel ağrısı, mantar, pişik gibi sorunlar yaşayan kadınların tüm bu sorunlarından kurtaran bir estetik ameliyat olması da önem taşıyor. Meme küçültme ameliyatı sayesinde kıyafet bulmakta zorlanma, omuzlarda ağrı hissetme gibi şikayetler de ortadan kalkıyor.

Kimler Meme Küçültme Estetiği Yaptırabilir?

Göğüslerinin büyük olmasından şikayet eden ve çeşitli psikolojik ya da fizyolojik sıkıntılar yaşayan herkes meme küçültme ameliyatı yaptırabilir. Ancak ameliyata engel bir sağlık sorununun olmaması gerektiğini de belirtmek lazım. Aynı zamanda hamilelik ve emzirme döneminde de meme küçültme estetiği yaptırılamıyor.

Ankara Meme Küçültme Ameliyatı

Ameliyat öncesinde planlama yapmak için müdahale edilecek bölge çizgilerle belirlenir. Ardından hastaya genel anestezi uygulanır. Fazla meme dokusu ve fazla meme derisi  kesi uygulanarak çıkarılır. Aynı zamanda meme başında da bir miktar küçültme yapılması gerekebilir. Bunun için meme başı bölgesine de kesi uygulanabiliyor. Memelerin daha  dik ve daha küçük bir görünüm sunması için gerekli tüm müdahaleler yapıldıktan sonra dikiş uygulaması yapılarak kesi uygulanan yerler kapatılır. Kimi durumlarda meme küçültme estetiği ile birlikte liposuction uygulamasından da faydalanılabilir. Liposuction ile memedeki fazla yağ dokusu dışarıya çıkarılır. Ardından memenin daha dik ve daha küçük bir form kazanması için şekil verilir.  Genel anestezi sayesinde hastalar tüm bu işlemler esnasında herhangi bir acı ya da sızı hissetmez. Ameliyat 3 ila 4 saat arasında tamamlanıyor. Farklı bir ameliyatın da uygulanması durumunda bu süre uzayabilir.

Meme Küçültme Estetiğinin Riskleri Neler?

Her ameliyatta olduğu gibi meme küçültme ameliyatında da enfeksiyon riski bulunur. Bu riskin minimum seviyeye çekilmesi için antibiyotik ilaç kullanımı gerekir. Aynı zamanda hijyen koşullarına dikkat edilerek enfeksiyon riskinin azaltılması sağlanabiliyor. Kanama olması yine bir diğer risk olarak karşımıza çıkıyor. Her ameliyat sonrasında kanama riski de bulunur. Ameliyattan sonra ilk 3 gün boyunca kese uygulanan yerden hafif düzeyde, lekelenme şeklinde kanama olması son derece normal bir durumdur. Ancak kanamanın daha fazla olması durumunda derhal bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir. Doku iyileşmesinin memelerden birinde daha hızlı olması gibi çok ender yaşanan durumlarda asimetrik meme görünümü ortaya çıkabilir. Aynı zamanda meme bölgesinde bir deforme görünüm de oluşabilir. Ancak bu tür sorunlar revizyon ameliyatları ile düzeltilebilir. Bu nedenle hastaların endişe etmesine gerek kalmıyor.

Meme Küçülte Estetiğinden Sonra İyileşme Süreci Nasıl?

Ankara meme küçültme estetiğinin ardından bir gün klinik istirahat gerekebilir. O zaman hastalarımızın kendini iyi hissettiği durumlarda aynı gün taburcu da edebiliyoruz. Olacak bir hafta boyunca evde istirahat edilmesi gerektiğini bilmenizde fayda var. Bu süre boyunca ağır fiziksel hareketlerden kaçınmak gerekiyor. Aynı zamanda bir ay boyunca spor ve egzersiz yapılmaması da rahat bir iyileşme dönemi yaşanması için önem taşıyor. Bu süre boyunca sauna ve hamam gibi ortamlara gitmemelisiniz. Ameliyatın ardından bir 2 hafta boyunca destekleyici sütyen kullanımı gerekiyor. Bu sayede ameliyat ile memelere kazandırılan şeklin kalıcı olması sağlanıyor. Elbette iyileşme dönemi boyunca göğüs bölgesine hiçbir darbe almamakta  memelere kazandırılan şeklin kalıcı olması için çok büyük önem taşıyor. Ameliyatın ardından 3 gün sonra pansuman yapılması gerekiyor. Kontrollere ne

Meme Küçültme Ameliyatı

kadar sıklıkla gideceğini doktorunuz tarafından size bildirilecektir. İyileşme döneminde hafif morluk ve ödem olması normal bir durumdur. Morluk ve ödem 1 ila 2 hafta sonrasında kendiliğinden azalarak ortadan kalkar. Bu nedenle endişe edilecek bir durum olmadığını belirtelim. Hafif ağrı yaklaşık 1 ay boyunca yaşanabilir. Ağrı kesici ilaç kullanımı ile günlük hayatınızı etkilemesini engelleyebilirsiniz.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Emzirebilir Miyim?

Meme küçültme ameliyatında meme bezi, meme derisi ve süt kanalları belirli oranda alınmaktadır. Bu uygulamadan sonra kesinlikle emzirme işlemi yapılmaz demek doğru olmaz. Meme küçültme ameliyatı, diğer meme estetiklerine göre biraz daha komplikedir. Dolayısıyla emzirmeyi de etkiliyor. Fakat bu demek değildir ki memesi küçültülen kadınlar asla emziremez.

Bakıldığında iri memeli olmak da emzirmeye engel teşkil ediyor. Zaten süt kanalları ve meme bezi deforme olmuştur. Eğer kişinin anne olma ihtimali varsa bu işlem daha dikkatli yapılıyor. Ama gebelik yaşamayacak dolayısıyla emzirme sorunu olmayacak kadınlarda daha radikal ameliyatlar yapılıyor. Bununla birlikte sağlığı tehdit edecek derecede iri memelerin ameliyatla küçültülmesi neredeyse zorunludur. Eğer kişi çocuk sahibi olurda emzirme sorunu yaşarsa kaliteli ve besleyici mamalar tercih edebilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Fiyatları

Son yıllarda kadınların meme büyütme operasyonundan sonra sıkça yaptırdığı meme küçültme ameliyatı fiyatları hakkında bilgi vermemiz gerekirse, hasta için oluşturulacak tedavi planı, hekiminizin fiyat politikası ile fiyat bilgisi almanız mümkün. Maalesef göğüs küçültme ameliyatı fiyatı için standart bir tutar bulunmuyor. Göğüs küçültme operasyonu hakkında fiyat bilgisi almak için iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

Meme Küçültme Ameliyatından Sonra İz Kalır mı?

Memenin hastanın hayatını etkileyecek kadar büyük olması sonucunda bazı rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Bu rahatsızlıkların başında sırt hastalıkları gelir. Ek olarak psikolojik etkileri de saymak gerekir. Meme küçültme operasyonuna karar verdikten sonra hastalar arasından en çok merak edilen ise iz kalıp kalmayacağıdır.

İşlem göğüz altından açılan küçük bir kesi sayesinde yapılır. Buradan göğüsteki fazla yağ dokusunun alınması sağlanır. Yapılan kesi işlemi gözle görülmeyecek kadar küçüktür. Ameliyattan sonra oluşan küçük bir yara izi olur. İyileşme sonucunda ise tamamen ortadan kalkar. Bunun için izle alakalı bir sorun yaşanmaz. Üstelik artık yapılan işlemlerde estetik olunmasına daha çok dikkat eden hekimler olduklarından dolayı iz kalması olasılık olmaz.

Meme Küçültme Ameliyatı Kansere Sebep Olur mu?

Bir takım gerekçeler nedeni ile estetik cerrahi işlem sınıfında başvurulan yöntemlerden biri olan meme küçültme ameliyatlarının, bilinenin aksine kansere sebebiyet vermesi gibi bir sonucu bulunmamaktadır.

Tamamen cerrahi bir işlem olarak zaman zaman estetik germe, zaman zaman da doku alımı gibi yöntemler ile küçültülen meme yapısı, bilimsel bir gerçeğe dayanmasa dahi meme kanseri riskinin azalttığı yönünde dahi birçok haber bulunmaktadır. Hiçbir riski bulunmayan ve oldukça basit cerrahi işlemler sınıfında yer alan meme küçültme ameliyatlarının, günümüzde meme kanseri veya diğer kanserlere sebebiyet verecek hiçbir sonucu bulunmamakla beraber, aynı zamanda böyle bir riski doğuracak cerrahi işlem de uygulanmamaktadır.

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Memenin büyük veya küçük olması bazı rahatsızlıkları da beraberinde getirir. Kadının sırtında ağrı oluşması ile başlayan şikayetler aynı şekilde görüntü rahatsızlığına kadar ilerler. Bu sorunun estetik ameliyatla son derece kolay bir tedavisi vardır. Ameliyat için göğüs altından küçük bir kesi açılır. Açılan kesi sayesinde büyütme için silikon koyulurken, küçültme için yağ dokusu çıkarılır. İşlem anestezi altında gerçekleştirilir. İşlemden sonra hasta taburcu edilir. Hemen normal hayatına dönebilir. Talep etmesi halinde birkaç gün dinlenebilir. Doktor kontrollerini aksatmaması ve kesi bölgesine dikkat etmesi yeterli olur. Ardından işlem şişliği indiğinde göğüslerinin küçüldüğünü fark edebilir. Son derece konforlu bir işlemdir.

Göğüs Küçültmede Ameliyatsız Çözümler Olabilir mi?

Kadınların çok fazla rağbet gösterdiği göğüs küçültme işlemi ameliyatla yapılabileceği gibi bıçak altına yapmadan da gerçekleştirilebilir. Ameliyatsız göğüs küçültme operasyonunda lazerle işlem yapılır. Lokal anestezi ve sedasyon altında meme altı katlantısından bir delik açılarak lazer probu ile içeri girilerek göğüsteki fazla yağların eritilmesi ile gerçekleştirilir. Eritilen yağlar dışarı çıkartılır. Kalan kısmı vücuttan dışarı atılır.

Bu işlemler genellikle memeyi toparlamak için kullanılır. Daha toplu bir meme göğüslerin daha küçük görünmesine neden olur. Bunun gibi bazı yöntemlerle kadınların şikâyetçi olduğu büyük göğüsler küçültülebilir. Ameliyat olmak istemeyen kişiler için bazı meme küçültme harekeleri de mevcuttur. Bu hareketler uygulanan işlemler kadar olmasa da etki gösterebilmektedir.

Göğüs Küçültme Ameliyatı Öncesi ve Sonrası

Genetik faktörler ve aşırı kilo alımından dolayı bazı kadınlar çok büyük göğüslere sahiptir. Büyük göğüs çekici gibi gelse de aslında çok büyük göğüsler sırt, boyun, omuz ve bel ağrılarına yol açar. Aynı zamanda, estetik olarak da güzel görünmez ve kıyafetlerde beden seçimi zorlayıcı olabilir. Bu tarz göğüslere sahip kadınlar için göğüs küçültme ameliyatı yapılır.

Estetik bir görüntü ve sağlık sorunlarını bitirmek için uzman bir doktorla görüşün ve nasıl göğüsler istediğinize karar verin. Göğüslerin simetrik ve uçlarının kalkık görünmesi ameliyatın temel amacıdır. Ameliyattan sonra izler kalabilir ancak yeni tekniklerle bu en aza indirilir. Operasyon sonrası 1-2 gün hastanede kalırsınız. Daha sonra düzenli olarak ağrı kesici ve ilaçlarınızı alarak 1 haftada toparlanabilirsiniz. Duş almak için operasyondan sonra 4 gün geçmesi gerekir.

Göğüs Küçültme Ameliyatının Zararı Var Mıdır?

Her ameliyat küçük de olsa bir risk barındırabilir. Meme küçültme ameliyatında bazı riskleri vardır.

Bu riskler;

  • Kanama
  • Yağ nekrozu
  • Hematom
  • Enfeksiyon
  • Skor
  • Asimetri sorunu
  • Geç iyileşme

Bunlar meme küçültme ameliyatımda oluşabilecek bazı risklerdir.

Meme Küçültme Ameliyatı Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Meme küçültme genel anestezi uygulanarak yapılır. Ameliyat öncesinde doktorun görüşü ve bilgisinin alınması gerekir. Bazı durumlarda ameliyat öncesinde dikkatli olunması gerekir. Özellikle obezite sorunu yaşayanlar için meme küçültme doğru bir karar olmayabilir. Aynı şekilde kronik bir hastalığı olanlar ve sigara, alkol tüketenler için ameliyat sonrası bazı riskler oluşabileceğinden dolayı ameliyat öncesinde bu unsurlara dikkat edilmesi önemlidir.

Ankara Meme Küçültme Ameliyatı Sıkça Sorulan Sorular

Meme küçültme ameliyatı meme dokusundan bir bölümün çıkarılması prosedürü ile uygulanan ve her iki memenin vücut ile orantılı olmak kaydıyla daha küçük bir görünüm kazanmasını sağlamak amacıyla gerçekleştirilen cerrahi operasyondur.

18 yaşını doldurmuş olan ve memelerdeki doku dolgunluğundan şikayetçi olan herkes meme küçültme ameliyatından faydalanabilir.

Meme küçültme ameliyatından önce yapılan muayenede her iki memeden ne kadar doku çıkarılacağı ve memeye nasıl bir görünüm kazandırılacağı planlanır.

Bu operasyon esnasında süt kanallarına bir zarar gelme ihtimali çok düşüktür.

Bu ameliyatta fazla olan dokunun çıkarılabilmesi için cilde kesi uygulanması gerekiyor.

To Top
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?