Son Güncellenme Tarihi: 04.01.2023
İçindekiler

Kaş Kaldırma Ameliyatı Nedir?

Yaşlanma ile birlikte tüm vücudumuzda deri sarkmaya başlar. Cildin elastikiyetini  kaybetmesiyle birlikte meydana gelen sarkık görüntü özellikle yüz bölgesinde çok daha fazla dikkat çeker. Sarkık görüntüyü ortadan kaldırmak ve yüzde daha genç bir ifade kazandırmak amacıyla yapılan estetik ameliyatlardan biri de kaş kaldırma ameliyatıdır. Kaş kaldırma ameliyatı kişinin yüz ifadesinde  olumlu yönde belirleyici bir değişime neden olan estetik ameliyatlar arasında yer alıyor. Yaşlanma ile birlikte meydana gelen kaşlı derinin sarkması ve göz kapağının üzerinde bollaşmaya neden olması gibi sorunları ortadan kaldırmak için gerçekleştirilen bu operasyon kaş kaldırma estetiği olarak adlandırılıyor.

Kimler Kaş Kaldırma Ameliyatı Olabilir?

Ameliyata engel bir durumu olmaya ve kaş bölgesinin sarkmasından şikayet eden herkes kaş kaldırma ameliyatı olabilir. Hastalarımıza  çok genç yaşlarda kaş kaldırma ameliyatı yaptırmalarını önermiyoruz. Bir süre daha bekleyerek kaşlarda daha fazla farklı olmasının ardından estetik ameliyat yaptırmanızda fayda var.

Ankara Kaş Kaldırma Ameliyatı

Kaş kaldırma estetiği ameliyatlarında çok farklı yöntemler uygulanabiliyor. Hastanın durumu ve kaşlarda ne oranda sarkma meydana geldiği gibibilgilere bağlı olarak cerrah tarafından tercih edilecek teknikler değişebilir. Ancak genel olarak hasta için son derece konforlu bir iyileşme süreci sunabilen yöntemlerin tercih edildiğini sizlere aktaralım. Bu yöntemde saçlı deriden kaş bölgesine ulaşılarak kaşların yukarı yönlü olarak kaldırılması sağlanıyor ve bu sayede hastaya doğal, kalkık bir kaş görünümü kazandırılıyor. Alın bölgesine hiç kesi uygulanmadan ve dolayısıyla dikiş atmadan gerçekleştirilen bu yöntem endoskopik kaş kaldırma olarak adlandırılıyor.

Bu yöntem aynı zamanda neredeyse hiç kanamaya yol açmıyor olmasıyla da dikkat çekiyor. Lokal anestezi altında gerçekleştirilebilen estetik kaş kaldırma ameliyatıhastanın psikolojik olarak rahatsızlık duyması durumunda genel anestezi ile de yapılabiliyor. Her iki durumda da hasta uygulama esnasında herhangi bir ağrı ya da acı hissetmiyor. Bu konuda hiçbir endişe duymadan ameliyat kararı verebilirsiniz.

Kaş Kaldırma Ameliyatı İle Başka Estetik Ameliyatlar Yapılabilir mi?

Kaş kaldırma operasyonu ile birlikte göz kapağı estetiği gibi farklı estetik uygulamalar da gerçekleştirilebilir. Elbette yüz bölgesine uygulanan tüm estetik operasyonlarda kaş kaldırma operasyonunun kombine edilebileceğini söyleyemeyiz. Ancak göz kapağı estetiği gibi farklı bölgelere müdahale edilmesini gerektiren estetik operasyonlar rahatlıkla uygulanabilir. Aynı zamanda yüz bölgesine dolgu uygulaması yapılması gerektiğinde yine kaş kaldırma operasyonu esnasında bu işlem gerçekleştirilebilir.

Kaş Kaldırma Ameliyatından Sonra İyileşme Süreci Nasıl?

Operasyonun ardından klinik istirahat gerekmiyor. Hastanın kendini iyi hissetmesi durumunda aynı gün taburcu edilebiliyor. Bu operasyonda cilde kesi uygulanmadığı için son derece rahat bir iyileşme sürecinin yaşandığını belirtelim. Birkaç gün süreyle kaş etrafına ya da alın bölgesine bant ile pansuman uygulaması yapılabilir. Ancak her ikisi de hastayı rahatsız edecek uygulamalar değildir. Operasyonun ardından morluk ve ödemin daha oluşması için soğuk kompres uygulamanız gerekebilir. Sadece birkaç gün boyunca soğuk kompres uygulamanız yeterli olacaktır. Genellikle bu işlemin ardından morluk meydana gelmez. Şişlik de son derece az olur. Ameliyatın ardından 3 gün boyunca saçlarınızı yıkamanızı tavsiye etmiyoruz. 3 gün sonrasında saçlarınızı çok fazla  bastırmamak suretiyle yıkayabilirsiniz. Operasyon sonrasında saçlı deriye uygulanan dikişler ameliyattan 1 hafta sonra alınır. Dikişlerin alınması ile birlikte hasta kendini tamamen iyileşmiş hisseder. Çünkü bu sürenin sonunda artık hastaların şikayetlerinin tamamı ortadan kalkmış olur. Operasyon sonrasında çok hafif düzeyde olmak kaydıyla  ağrı meydana gelebilir. Ancak ağrı kesici ilaç kullanımı ile bu durumda kontrol altına alınabiliyor.

Botoksla Nasıl Kaş Kaldırılır?

Cerrahi uygulama istemeyen kişiler için botoksla kaşlarını kaldırma yöntemi oldukça uygun olacaktır. Kaş şekli yüzü oldukça etkilediği için önce kişiye uygun bir kaş şekli belirlenir. Kaşın olması gereken yere getirilerek dinamik bir görüntü kazanması sağlanır.

Botoks ile kaş kaldırma işlemi mutlaka uzman cerrah tarafından yapılmalıdır. Cerrahlar altın oran hesaplamaları yaparak botoks uygulamaktadır. Kaşlarda bozulmalar meydana gelecektir ancak bu bozulma en küçük düzeyde tutulmalıdır. Yoksa kaş hareketleri bundan olumsuz etkilenir. Operasyon yaklaşık 2-10 dakika sürer.

Kaşın önceden tasarlandığı gibi kalkması sağlanır ve birkaç gün içerisinde işlem belirginleşir. İşlemin en büyük avantajı yüzde yara izi bırakmamasıdır. İşlem ortalama olarak 4 ya da 6 ayda bir yenilenebilir. Böylece botoks etkisini kaybetmez.

Ulterapi İle Nasıl Kaş Kaldırılır?

Kaşlar, yüzün en önemli bölgeleridir. Yapılan mimiklerden, yüz ifadesine ve hatta makyaja kadar etkilemektedir. Kaş düşüklüğünün birçok sebebi bulunmaktadır. Yaşın ilerlemesiyle birlikte, alın bölgesi kırışır bu da kaş düşüklüğüne neden olur.

Kaş düşüklüğü gerek ameliyatla gerek küçük cerrahi operasyonlarla, ortadan kaldırılabilir. İki yöntemin de kendine göre avantajları ve dezavantajları bulunabilir. Kaş kaldırmanın birçok yöntemi bulunur ve bu yöntemlerden biri de ulterapi yöntemidir. Ulterapi yöntemi ile kaş kaldırma, yüksek yoğunluklu ultrason enerjisi ile cildi sıkılaştırır ve cildi yeniler.

Diğer yöntemlerin aksine, bu yöntem cildin en alt bölgelerine kadar indiği halde yara izi bile oluşturmaz. İşlem süresi çok kısadır etkileri gözle görülür biçimde fark edilebilir.

Kaş Askısı Yöntemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Kaş kaldırma işleminin gerçekleştiği estetik cerrahi operasyonlarından biri olan kaş askısı yöntemi, bir ip dolayısı ile uygulanan yöntemin kaş gerginliğini sağladığı işlemler için verilen bir isimdir. Genellikle işlem sırasında balık kılçığı ile meydana getirilen ipler kullanılırken, bu iplerin cilt altında yer alan dokulara bağlanması durumunda kaş bölgesinde yer alan dokuların gerginleşmesini sağlamaktadır.

Lokal anestezi yardımı ile birkaç dakika içerisinde uygulanan basit işlemler arasında yer alan kaş askısı yönteminde, farklı ip türlerinin yer aldığı uygulamalar da bulunmaktadır. Bununla birlikte kaş askısı yönteminin en büyük dezavantajlarından biri ise, 6 ay ve 12 aylık süreç içerisinde kaş gerginliği etkisinin ortadan kaybolmasıdır.

İdeal Kaş Nasıl Olmalıdır?

Kadınlar için ideal bir kaş görünümü oldukça önemlidir. İdeal bir kaş çok ince kaş demek değildir. İnce kaş her zaman moda olsa da herkese yakışmaz. Kaş için öncelikle güzel bir epilasyon yaptırmanız gerekmektedir. Bunun için her ay ya da 2 haftada bir güzellik salonuna gidebilirsiniz. Düzenli gitmek istemiyorsanız kalıcı kaş yani microblading yaptırabilirsiniz. Bunların haricinde kendiniz de kaşlarınızı alabilirsiniz.

İdeal bir kaş için kaş ortası, alt ve üstündeki fazlalıkları düzgünce almanız gereklidir. Daha sonra kavis vermek isterseniz dikkatli davranmalısınız ve yüzünüze uygun kaş modeli seçmelisiniz. Kaşlarınız kalınsa çok inceltmemelisiniz. Kaş alma işleminden sonra kaş kalemiyle dış hatlarını çizip içini doldurabilirsiniz.

Kaş Askısı Yöntemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Kaşların sarkması kişinin daha yorgun ve yaşlı görünümüne neden olan bir etmendir. Bu etmeni ortadan kaldırmak için uygulanan işlemlerden bir tanesi de kaş askısı işlemidir. Kaş askısı işlemi uygulanırken lokal anestezi kullanılabilmektedir. Bu işlem için uygun görülen kişilerin saç hizasından uygun bir bölge işaretlenir.

Bu bölgede ufak bir delik oluşturulur. Delikten profesyonel olan iplikler geçirilir. Bölgede küçük bir dikiş oluşturulur. Oluşan dikişler sayesinde kaş uygun görülen pozisyonda asılır. Bu işlem kalıcı değildir. Kişinin kullanımına ve bünyesine göre kaşların eski haline dönmesi mümkündür. Bu işlem kaşları kaldırarak daha estetik ve pürüzsüz bir cilde sahip olmayı kolaylaştırmaktadır.

İdeal Kaş Nasıl Olmalıdır?

Kaşlar yüzün tamamlayıcısıdır. Bu yüzden ideal kaş tipine sahip olmak yüzün daha estetik görünmesine neden olacaktır. İdeal kaş yüz tipine uygun bir şekilde seçilmelidir. Kaşın şekli burun ve göz mesafesine uygun olacak şekilde şekillendirilmelidir. Kaşların arası açık olmamalıdır. Seyrek kaşlar daha sık olacak şekilde çizilebilir.

Yüzde doğal bir görünüm oluşturmalı ve yapay durmamalıdır. Kaşın rengi saç rengi ile aynı tonlarda olmalıdır. Aşağı doğru bakan kaşlar kişiyi mutsuz gösterir. Bu yüzden ideal kaş biraz yukarı kalkık olmalıdır. Köşeli yüzü olanlar daha çok düz kaşları tercih etmelidir. Oval ve yuvarlak yüzler kavisli kaş şekillerini kullanabilir. İdeal kaş için uygulanan estetik operasyonlarda mevcut olmaktadır.

İple Kaş Kaldırma İşlemi Ne Kadar Süre Kalıcı?

Ağrısız estetik tedavi yöntemleri arasında yer alan ve Fransız askısı yöntemi olarak bilinen kaş kaldırma yönteminde organik cerrahi ipler desteği ile deri altından kaşların kaldırılması yapılır. Pratik ve sıklıkla uygulanan bu yöntem sayesinde kaşlar ve bakışlar anlam kazanır göz çevresinde kaz ayakları ortadan kalkar estetik olarak yüz gerginleşir.

İşlemin Kalıcılığı

Estetik bir yöntem olarak kullanılan ama uzmanlarca çokta önerilmeyen bu yöntemin kısa süreli bir çözüm olmasına bağlanmaktadır. Maliyeti yüksek olan bu yöntemde kullanılan iplerin organik olması ve vücut içinde reaksiyon göstererek emilmesi kaşların kısa sürede düşmesine neden olmaktadır. Bu alanda yeni yöntemler daha kalıcı etki bırakmaktadır.

Ankara kaş kaldırma ameliyatı hakkında tüm detayları bu yazımızda anlattık.

Doç. Dr. Serdar Yüce
Yazar
Doç. Dr. Serdar Yüce
Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı
To Top
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?