Son Güncellenme Tarihi: 04.01.2023
İçindekiler

Ankara Karın Germe Ameliyatı

Karın bölgesinde biriken fazla deri veya yağ dokusunun çıkarılması bununla birlikte karın kaslarının sıkılaştırılması için gerçekleştirilen cerrahi işlem karın germe ameliyatı olarak adlandırılıyor. Bu ideal kiloya ulaşmış olmasına karşın işlem karın bölgesinde biriken yağlardan kurtulamayanlar için uygun bir cerrahi operasyondur. Hem kadınlara hem de erkeklere uygulanabilen karın germe ameliyatından en çok kadınlar faydalanıyor. Bunun nedeni yapılan doğumlardan sonra karın bölgesinde biriken yağlardan kurtulmanın son derece zor olmasıdır. Ancak abdominoplasti yani karın germe ameliyatı ile düz bir karın bölgesine kavuşmak mümkün oluyor. Bu yazımızda sizlere karın germe ameliyatı Ankara hakkında bilgi verdik.

karin germe 300x219 - Ankara Karın Germe

Kimler Karın Germe Ameliyatı Yaptırabilir?

Ameliyata engel bir durumu olmayan herkes karın germe ameliyatı yaptırabilir. Genellikle doğum sonrasında kalan kilolardan kurtulmak isteyen kadınlar bu ameliyat için başvuruyor. Ancak hamilelik ve emzirme döneminde ameliyat yapılamayacağını belirtmek isteriz. Doğum sonrasında doğum kilolarını  vermenizin ardından karın germe ameliyatı yaptırmanızda fayda var. Öncelikle doğum kilolarından kurtulmanız fit bir vücut görünümü için çok büyük önem taşıyor.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılıyor?

Bu ameliyat genel anestezi altında gerçekleştirilen bir işlemdir. Genel anestezi nedeniyle hastanın herhangi bir ağrı ya da sızı hissetmesi mümkün olmaz. Ameliyat esnasında karının alt kısmına sezaryende uygulanan adam biraz daha uzun bir kez uygulanır. Bu kesi yoluyla derinin altındaki yağ tabakasını ulaşılır ve fazla yağ tabakası çıkarılır. Aynı zamanda fazla deri de çıkarılır ve düz bir karın görünümünün elde edilmesi amaçlanır. Göbek deliğinin üzerindeki karın dokusu kaldırılarak aşağıya doğru indirilir. Göbek bölgesi yeniden oluşturulan deliğe yerleştirilir ve kesi yapılan yere dikiş atılarak uygulama sonlandırılır.

Karın Germe Ameliyatından Sonra İz Kalır Mı?

Karın germe ameliyatında az önce de söz ettiğimiz gibi uzun bir kesi uygulanıyor. Bu nedenle ciltte hafif de olsa bir iz kalacaktır. Ancak bu iz iç çamaşırının altında kalacak bir bölgede, alt karın kısmında yer alır. Bu nedenle bikini ya da mayo kullanımında da görünen bir iz değildir. İlk aylarda kırmızı bir görünüm sergileyen ameliyat izleri zamanla ten rengini alır ve görünümü de son derece hafifler. Ancak  karın germe ameliyatından sonra hiç iz kalmayacağını söylemek yanıltıcı olur.

Karın Germe Ameliyatından Sonra İyileşme Süreci Nasıl?

Ameliyatın ardından derecede ağrınızın olması son derece normal bir durumdur. Hastalarımız genellikle ilk birkaç gün boyunca ağrı ile birlikte karın kısmında bir rahatsızlık da hissedebiliyor. Ancak bu rahatsızlık hissi birkaç gün içerisinde ortadan kalkıyor. Ağrı kesici ilaç kullanımıyla hastalarımızın yaşadığı ağrı da kontrol altına alınabiliyor. Karın germe ameliyatının ardından 2 hafta boyunca kesinlikle evde istirahat edilmesini öneriyoruz. Ameliyatın olduğu gün klinik istirahat gerekebiliyor. Ertesi gün hastalarımızı taburcu ediyor olsak da 2 hafta boyunca evde dinlenilmesi en iyi sonucu almak için büyük önem taşıyor.2 hafta sonrasında iş hayatına geri dönülebilir. Ancak 6 hafta boyunca vücudu çok fazla zorlayan aktivitelerden ve ağır sporlardan kaçınmak gerekiyor. Ameliyattan sonra hafif morarma ve ödem olması da normal diye durumdur. Kesi uygulanan yerden sızıntı olabilir ve lekelenme şeklinde hafif kanama meydana gelebilir bu durum da gayet normaldir. Ödem ve morarma 4 ila 5 gün sonrasında azalarak kendiliğinden ortadan kalkar. Morarmaya ve şişliğe herhangi bir şekilde müdahale etmeye gerek olmaz.

Karın Germe Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Ameliyatta karın bölgesinden ne kadar yağ tabakası çıkarılacağı ve derinin ne düzeyde sarkmış olduğuna bağlı olarak ameliyat süresi değişebilir. Ancak genel olarak 2 ila 3 saat içerisinde ameliyatın tamamlandığını belirtelim. Çok ender durumlarda ve çok yüksek miktarda deri ve yağ dokusunun çıkarılması gerektiğinde ameliyat süresi 4 ila 5 saate kadar uzayabiliyor.

Mini Karın Germe Nedir?

Mini karın germe işlemi, karın bölgesinde çok fazla kilolara sahip, cildi ise tek başına liposuction operasyonu yapılamayacak kadar gevşek, fakat tam karın germe işlemi de gerektirmeyecek şekilde karnı gergin olan hastalar üzerinde uygulanan bir yöntemdir.

Bu operasyon daha kısa ize sebep olması ve işlem sonrasında da iyileşme sürecinin hızlı olması sebebi ile fazla kilo problemi olmayan hastalarda tercih edilen bir operasyondur.

Bu işlem sırasında bütün bel ve karın bölgesindeki fazla olan yağ alınır ve göbek altında yer alan cilt fazlası da çıkartılır, fakat göbek üstünde kalan kısma herhangi bir germe işlemi yapılmaz.

Mini karın germe operasyonu, doğum yapmış, fakat yağ ve deri fazlası göbek altında kalmış hastalara uygulanır.

Karın Germe Ameliyatı Fiyatları

Karın germe ameliyatı göbek estetiği olarak da bilinen karın bölgesindeki derinin düzeltilmesi ve fazla yağların azaltılması işlemi. Karın germe ameliyatı fiyatları vücudunuzun durumuna ve hekiminize, hastaneye göre farklı olabilmekte. Göbek estetiği veya diğer adı ile karın germe ameliyatı fiyatı hakkında bilgi almak için iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

İkinci Kez Karın Germe Ameliyatı Olabilir Miyim?

Karın germe ameliyatı özellikle de kadınların düz, yağsız ve sarkma olmayan bir şekilde karına sahip olmak istediklerinde en sık başvurdukları yollardan bir tanesidir. Karın gerdirme yaptıran ve çeşitli nedenlerden dolayı yeniden yaptırması gereken hastalar ne yapacaklarına karar veremeyebilirler.

İlk ameliyattan yaklaşık 1 yıl kadar süre geçtikten sonra yeniden karın germe ameliyatı yaptırmanız da bir sakınca yoktur. Unutulmaması gereken ise ikinci kez olmasından dolayı karından alınabilecek yağ kısımlarının da az ve sınırlı olmasıdır. Ameliyatın tekrar ameliyatı olmasından dolayı oluşma ihtimali olan olumsuzlukların önüne geçmek için ikinci ameliyatta daha az yağ dokusuna giriş yapılır. Buna göre karar veren hasta ameliyat olabilir.

Karın Germe Beraberinde Liposuction Yapılabilir mi?

Kilo alıp vermeye bağlı olarak sarkan karın derisinin toparlanması, gerekirse bir miktarının alınıp karının düzleştirilmesine karın germe ameliyatı denir. Karın germe ameliyatı kadınlarda daha sık uygulanan bir işlemdir. Özellikle birkaç doğum yapmış kadınların, karın derisi bu yöntemle toparlanır. Liposuction ise deri altında depolanan yağ hücrelerinin parçalanıp vakumla çekilmesi esasına dayanır. Bakıldığı zaman bu iki uygulama birbirinden oldukça farklıdır.

Hem karın germek hem de bu bölgedeki yağlardan kurtulmak için iki işlemin bir arada yapılması gerekiyor. Klasik yöntemlerde bu pek mümkün değil. Fakat günümüz teknolojisi göz önüne alındığında birçok klinikte karın germe beraberinde liposuction uygulaması yapılıyor. Burada esas olan işin uzmanı bir hekim ve kaliteli bir merkez seçmektir.

Karın Germe Ameliyatı İyileşme Süreci

Karın germe ameliyatı, özellikle kadınların başvurduğu bir ameliyat türüdür. Özellikle doğum yapan kadınların, hamilelik döneminde alınan kilolar nedeni ile göbek bölgesinde oluşan sarkmalar için uygulanan bir ameliyattır.

Karın germe ameliyatları ortalama olarak 3 – 4 saat aralığında sürebilmektedir. Hasta birkaç gün yatış yapar ve ardından taburcu edilir. Hastaya bir aylık dönem için korse kullanması istenir. 2 – 3 gün sonra günlük yaşantıya dönülebilmekte fakat ilk hafta dikkat etmekte fayda vardır. Çalışan kişiler yaklaşık olarak 10 gün sonra iş hayatına dönebilirler.

Karın germe ameliyatları, kadınların tekrar hamilelik dönemi geçirmeleri konusunda ise herhangi bir sorun teşkil etmemektedir.

Karın Gerdirme Ameliyatı Riskli mi?

Kilo alıp verme, hamilelik gibi nedenlerle karında oluşabilen sarkmalar egzersiz ve diyet gitmeyecek seviyede olabilir. Bu durumda tam bir sonuç alınacak tek çözüm karın gerdirme ameliyatıdır. Bu ameliyatla yeniden düz bir karna sahip olmak mümkündür. Dünyada ve ülkemizde her yıl binlerce karın gerdirme ameliyatı yapılır. Genel anestezi ile yapılan bu ameliyatlar birkaç saat sürer. Uzman hekimler tarafından yapılması kaydıyla belirlenmiş önemli bir risk yoktur. Ancak her ameliyatta görülebilecek problemler ortaya çıkabilir. Bu riskler ameliyat yarası enfeksiyonu, kan pıhtı atması, kan veya vücut sıvısı birikmesi gibi problemlerdir. Kan pıhtı atması yani emboli özellikle ileri yaştaki hastalar için risk taşıyabilir. Bu problem her ameliyat sonrasında aynı oranda görülebilir.

Karın Germe Ameliyatı Sonrasında Hamilelik

Karın germe operasyonları karın bölgesinde ki yağlardan kurtulmak ve daha sık bir cilt yapısına sahip olmak için önemli bir operasyondur. Bu operasyon sonrası kişiler bazı avantajlar elde eder. Fakat kişide hamilelik olayının gerçekleşmesi durumunda bu avantajlar yok olabilir. Kişinin karın bölgesinde tekrar sarkmalar ve çatlaklar meydana gelebilir.

Bu olumsuzlukların oluşmaması için doktor tavsiyelerine uyulmalıdır. Karın germe ameliyatı hamile kalmada sıkıntı yaratan bir işlem değildir. Gebe kalmayı engellemez. Fakat karın germe operasyonu yaptıran kişiler bu ameliyattan yaklaşık bir veya iki yıl gibi süreler geçtikten sonra gebe kalmayı düşünmelidir. Daha düzgün ve doğru bir karar vermiş olurlar.

Karın Gerdirmenin Zararları

Karın gerdirme; karın bölgesinin doğum sonrasında, kilo alıp verme durumlarının sonrasında sarkık bir şekilde görünmesi sonucunda yapılan ameliyatlardır. Karın gerdirme ameliyatlarının belirli zararları olmakla birlikte, ameliyat öncesinde bilgilendirmelerin alınması oldukça önemlidir. İlk olarak, karın germe ameliyatları esnasında bir miktar derinin alınması gerektiği bilinmelidir. Yapılan ameliyatı estetik cerrahların doğru bir şekilde sağlamaması halinde; vücut üzerinde kalıcı ameliyat izleri, karın gerdirme işleminin belli olmasına neden olacak durumlar ortaya çıkabilir.

Bir diğer zarar ise gerilme sonrasında alınacak olan kilolarda; karın bölgesinde bulunan ve esneme özelliği fazla olan derinin alınmış olmasına bağlı olarak, her kilo alımında belirli düzeylerde çatlakların oluşacağıdır. Bu çatlaklar genel olarak kalıcıdır.

Ameliyat İzleri Beni Ne Kadar Rahatsız Eder?

Ameliyat izi; kişinin cerrahi bir müdahale görmesi sonucu kesinin bedende bıraktığı gözle görülür deformasyon olarak bilinmektedir. Yapılan cerrahi müdahalenin çeşidine göre kişinin vücudunda kalıcı izler oluşmaktadır. Özellikle, yüz, kol, boyun ve bacaklarda kalan izler bireyleri psikolojik olarak olumsuz etkileyebilmektedir. Bunun nedeni ise dışarıdan görünen ameliyat izlerinin dikkat çekmesidir.

Bireyler vücutlarında bulunan bu deformasyondan kurtulmak isterler. Psikolojik olarak bireyi etkileyen bu durumdan kurtulmak için kişi isterse yara izinin üzerini dövme ile kapatabilir veya cerrahi olmayan müdahaleler ile iz görünümünü azalttıracak yöntemleri uygulayabilir. Gelişen lazer teknolojisi ve deri nakli gibi işlemlerle yara izleri büyük oranda yok edilebilmekte ve bireyin özgüveni yerine getirilebilmektedir.

Karın Germe Ameliyatında Çatlaklar Gider mi?

Karın bölgesinde ki sarkmalar ve çatlaklar sonucunda insanlar karın germek ameliyatı tercih etmektedir. Karın germe ameliyatı ile çatlaklar kaybolur. Fakat bazı hastalarda bu çatlakların bir kısmı kalabilir.

Karın Germe Ameliyatı Sonrasında Yaşananlar?

Ameliyat sormasında hasta 1 veya 2 saat sonra kendine gelir. Çıkarıldığı gün hastanede kalıp ertesi gün taburcu edilebilir. Hasta taburcu edildikten sonra dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır.

Bunlar;

  • Karnı zorlayacak hareketlerden kaçınmak gerekir.
  • Ağır eşyalar kaldırılmamalıdır.
  • Ameliyat sonrasında 6 hafta kadar karın korsesi giyilmelidir.
  • Enfeksiyonlara karşı antibiyotik kullanılmalıdır.
  • Bir hafta kadar dik bir pozisyonda yatmama gerekir.

Bunlar karın germe ameliyatı sonrası da yapılması gerekenlerdir.

Ankara karın germe ameliyatı hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Ankara Karın Germe Sıkça Sorulan Sorular

Karın estetiği, karın bölgesinde biriken fazla yağın alınması ve karın bölgesinde daha düz bir görünüm kazandırılması amacıyla gerçekleştirilen estetik ameliyattır.

Karın bölgesi içerdiği kas dokuları sayesinde hem dik durmayı hem de düzgün yürümeyi sağlar ve karın bölgesinin başlıca fonksiyonları bunlardır.

Karın estetiği ameliyatlarını plastik cerrahlar yapar.

Bu ameliyattan faydalanmak için 18 yaşını doldurmuş olmak gerekiyor.

Karın germe ameliyatının süresi mini karın germe ya da tam karın germe ameliyatlarından hangisinin tercih edildiğine bağlı olarak değişir.

Ameliyat genel anestezi altında gerçekleştirildiği için ameliyattan 6 saat öncesinde hiçbir yiyecek ve içeceğin tüketilmemesi gerekiyor.

Tüm cerrahi müdahaleler gibi karın germe ameliyatı da kendi içerisinde bazı riskler barındırır.

Tam karın germe ameliyatında karın bölgesinin en alt bölgesine bir kesi uygulanır.

Klasik karın germe ameliyatına nazaran daha basit bir cerrahi müdahale olan mini karın germe ameliyatında göbek deliğinin yeri değiştirilmiyor ve göbeğe herhangi bir müdahale bulunulmuyor.

Öncelikle hastalara önerimiz doğum kilolarının verilmesi oluyor. Özellikle emzirme döneminin sona ermesinin ardından hamilelik döneminde alınan kiloların büyük bölümü gider ve karın bölgesi de tam olmamak kaydıyla daha düz bir form almaya başlar.

Karın germe ameliyatından sonra yeniden hamile kalınabilir.

En çok merak edilen konulardan biri de karın estetiği fiyatları oluyor. Ancak sizlere fiyat noktasında net bir rakamdan ya da bir fiyat aralığından söz etmemiz yanıltıcı olur.

To Top
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?