Son Güncellenme Tarihi: 04.01.2023
İçindekiler

Ankara Lazer epilasyon teknolojinin getirdiği yeni epilasyon yöntemlerinden birisidir. Lazer epilasyon , istenmeyen tüylerin lazer enerjisi kullanarak kalıcı ve sağlıklı olarak yok edilmesidir. Lazer ışığı, bildiğimiz ışıktan farklı olarak ışığın tek dalga boyunda düz bir demet halinde yayılmasıdır. Milisaniyelik atışlarla cilde uygulana lazer ışını, kıla renginin veren melonin pigmenti tarafından emilir ve çevre dokuya zarar vermeden seçici olarak kıl köküne yoğunlaşır. Kıl kökünde ısı oluşturur ve kıl kökünü tahrip eder.

Lazer Epilasyon Kimlere Uygulanır?

Lazer epilasyon 12 yaşından büyük kıl ve cilt yapısı uygun olan herkese uygulanabilir. Bu uygulamaların FDA onayı almış cihazlarla yapılması önemlidir. Lazer epilasyonda sonuç alma seans sayısı kişiden kişiye göre değişiklik gösterebiliyor. Genel olarak 1. Seans ve aralıkları vücut bölgesinde 2 ayda bir 4 -6 seans, yüz bölgesinde ayda bir 6 -12 seans olmak üzere değişir. Ankara lazer epilasyon doğru uygulandığında herhangi bir zararı yoktur. Güvenli ve etkili epilasyon için cilt rengi, kıl rengi kalınlığı ve yoğunluğu dikkate alınmalıdır.

Nerelerde Lazer Epilasyon Yaptırabilir?

Lazer epilasyon merkezi seçerken güvenilirliği ve bu merkezin sağlık kuruluşu olması zorunludur. Ayrıca kullanılan cihazlar, bunların ten tipine uygunluğu hijyen v.b etkenler yoksa olumsuz sonuçlar görülmesi kaçınılmazdır. Çok önemlidir. Ankara lazer epilasyon uzun yıllardır uygulanan bir epilasyon yöntemidir. Tüm dünyada güvenirliliği konusunda şüphe kalmamıştır. Gelişen teknoloji ile beraber sonuçlardaki başarısı da artmıştır.

Kimlere Lazer Epilasyon Uygulanmaz?

Lazer epilasyon tamamen beyaz tüylere sahip kişilerde, hamilelerde, sedef hastalığı gibi deri hastalıkları olanlarda, bazı önemli yan etkileri bulunan sivilce ilacı gibi ilaçlar kullananlarda, sistemik izotretinoin kullananlarda, kalp pili olanlarda, ayva tüyü olanlarda ve epilepsi hastalarında önerilmiyor. Bu gibi durumlarda mutlaka bir uzmana danışın.

Lazer Epilasyonda Bunlara Dikkat!

 • Uygulamadan sonra en az 3 ay güneşten korunun ve 30 veya daha yüksek faktör güneş koruyucusu kullanın.
 • Bölgeyi nemlendirici kremler ile nemli tutun.
 • Uygulamadan sonra 24 saat sıcak su değdirmeyin.
 • 24 saat içinde ağrı ya da şişme olursa yumuşak beze sarılı buz uygulayın.
 • Gerektiğinde ağrı kesici kullanabilirsiniz.
 • Uygulamadan sonra 48 saat bölgeyi tıraş etmeyin.
 • Bölgede kabuklanma olursa el sürmeyin.
 • Ağda tüy dökücü kremler kullanmayın.
 • Bölgeye nazik davranın ve kaşımayın.
 • Keseleme gibi tahriş edici işlemlere maruz bırakmayın.
 • Ateş ya da iltihap gibi enfeksiyon bulgusu varsa mutlaka işlem yapan kişiyi arayın.
 • Yüz epilasyonları sonrasında 24 saat fondöten, allık gibi cildi kapatan ürünler kullanmayın.
 • 1-2 aylık aralıklarla ortalama 6-8 seans arasında, yüzde ise 10-12 seans arasında sonuç veren lazer epilasyon, alanın genişliğine bağlı olarak tedavi birkaç dakikadan birkaç saate kadar çıkabiliyor.
 • Yeni cihazlarla bu süre 30 dakikaya kadar inebiliyor.
 • Uygulama sonrasında 2-3 günde içinde tüyler kendiliğinden dökülmeye başlıyor
 • Lazer epilasyonun uzman hekimler kontrolünde yapılması önemli.
 • Güvenli ve etkin şekilde olması için kıl ve cilt tipine göre değerlerin doğru belirlenmesi; cilt rengi, kıl yoğunluğu, kıl rengi ve kalınlığına bakılarak, doğru cihaz ve enerji tespit edilmesi gerekiyor.

Lazer Epilasyon Vücudun Hangi Bölgelerine Uygulanabilir?

Aslında bu sorunun yanıtı tüm vücut da olabilir. Çünkü lazer epilasyon istenmeyen tüylerin olduğu herhangi bir yere uygulanabilir. Genel olarak en çok tercih edilen ve en çok uygulanan vücut bölgelerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Koltuk altı
 • Kolun tamamı
 • Bacağın tamamı
 • Yüz (dudak üstü, yanak, çene, alın, şakaklar)
 • Dekolte
 • Sırt
 • Boyun ve ense
 • Kulak
 • Burun
 • El ve ayak
 • Göbek
 • Kalça
 • Basen
 • Genital bölge

Ankara Lazer Epilasyon Seans Aralığı Neye Göre Ayarlanıyor?

Ankara lazer epilasyon uygulamasında seansların belirli aralıklarla olması gerekiyor. Bu periyot genellikle 1 aydır. Nedeni ise kılların yeniden uzamasını beklemektir. Çünkü kıl köklerinden dökülmüş olan tüylerin yeniden çıkması için çoğu zaman 3 ila 4 haftalık bir süre beklemek gerekiyor. Ancak epilasyon seansları arttıkça tüylerin uzama süresi de uzar. Örneğin ikinci seans ilk uygulamadan 1 ay sonra yapılmışsa, üçüncü seans için bu kez 1 değil, 2 ay beklemek gerekebilir. Bunun nedeni de yine kılların uzamasını beklemektir. Bu periyot aralığı lazer epilasyondan faydalanmak isteyenler için de konforlu bulunuyor. Her bir seans için uzun süre ayırmak gerekmediği gibi seansların aralığı seyrek olduğundan toplamda da işlerin aksatılmasına gerek kalmıyor.

Lazer Epilasyon Yaptırmak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

Şayet lazer epilasyondan faydalanarak istenmeyen tüylerden kurtulmak istiyorsanız seansa gelmeden önce kılları jilet ya da ağda ile almamalısınız. Özellikle ağda kılları kökten aldığı için tercih edilmeyen bir uygulamadır. Eğer kıllar çok uzadıysa ve size rahatsızlık veriyorsa makas yardımı ile kesilebilir ve boyları kısaltılabilir. Fakat kökten alınması ve jiletlenmesi önerilmiyor. Bu durum seansınızın ertelenmesine neden olabilir. Lazer epilasyonun yapılabilmesi için kılların baş vermiş olması gerekiyor. Ayrıca uygulama yapılan alana makyaj yapılmamalı ve bu alan uzmanların önerdiği süre boyunca yıkanmamalıdır. Uygulama yapılacak bölgede cildin tahriş olması durumunda da lazer epilasyon yapılamaz. Bu nedenle tahrişe sebebiyet verebilecek her türlü ürün kullanılmamalı ve işlemden de uzak durulmalıdır. Bunlardan biri de güneşlenme! Şayet güneşlenerek yandıysanız uygulama için bir süre beklemenizi öneririz.

Lazer Epilasyonda Seanslar Ne Kadar Sürer?

Kıl sorununa mucizevi çözüm sunan lazer epilasyon, birçok merkez ve klinikte yapılıyor. Kıllardan % 90 gibi bir oranda kurtulma sağlayan yöntem için ortalama 8 ila 12 seans arası uygumla yaptırmak gerekiyor. Buzlu ya da normal epilasyon da bu seans sayısı değişmiyor. Her bir seansın süresi ise kişiden kişiye ve daha önce alınan seanslara göre farklılık gösteriyor.

Ortalama 160 cm boyunda ve 65 kilo civarındaki bir kişi için seans süresi 45-60 dakika arası değişiyor. Burada uygulama yapılan alanlar tüm bacak, koltuk altı ve genital bölgedir. Kol, yüz, sırt gibi bölgeler de dahil edilince süre daha da uzayacaktır. Ayrıca kişinin kilolu olması, kıl yapısı gibi kriterlerin de seans süresini etkilediğini belirtmek gerekiyor.

Lazer Epilasyonda Neden Birden Fazla Seans Gerekir?

Epilasyon istenmeyen tüylerin tamamen yok edilmesidir. Bunun için de uygulanan tekniklerin sonuç vermesi beklenir. Lazer tüylerin köklerine yapılan işlemler sonucunda zayıflaması ve ardından da tamamen yok olması şeklinde açıklanabilir. Bu işlemin tamamlanması ve sonuç vermesi için de seansların olması zorunludur. Bir kere sayısız tüy köküne ulaşmak, makinenin görmesini sağlamak ve hemen tüylerden kurtulmak mümkün değildir. Bundan dolayı seanslar şeklinde hareket edilir.

Tüy kökleri yavaşça zayıflar ve seansların sonunda da tamamen yok olur. Epilasyon sonucunda yeniden çıkmayan tüyler kadınlarda doğum gibi hormanal değişimlerin ağır olduğu süreçlerde değişim sonucunda yeniden çıkabilir. Bundan dolayı seansların atlanmadan yapılması ve tamamen sonuçlanması beklenmelidir.

Lazer Epilasyonda Ten Rengi Önemli Midir?

Kıl sorununa etkili bir çözüm sunan lazer epilasyon, birçok merkezde ve klinikte uzmanlar tarafından yapılıyor. Gelişen teknolojiyle birlikte üretilen ev tipi lazer epilasyon cihazları da yaygın olarak kullanılıyor. Ortalama 8 ila 12 seansta kılları büyük oranda azaltan uygulama her cilt tipi için uygun olmayabiliyor.

Kıl köküne etki eden ışınlar sayesinde kıllar zayıflıyor, çıkma süresi uzuyor ve % 90 oranında azalıyor. Uygulamanın standarda uygun olabilmesi için kıl yapısı ve ten rengi önemlidir. Lazer epilasyonda en etkili sonuç beyaz teni olup siyah kıl yapısına sahip kişilerde görülüyor. Yani ten rengi ne kadar açık olursa sonuç o kadar mükemmel oluyor. Bunun yanı sıra koyu ten rengine sahip olan kişiler için lazer epilasyondan sonuç almak oldukça zordur.

Lazer Epilasyon Kalıcı Mıdır?

İstenmeyen kıllar, geçmişten günümüze kadar sorun olmaya devam etmiştir. Çoğunlukla kadınları ilgilendiren bir durum gibi görünse de erkekler için de çözüme ulaşması gereken bir problemdir.

Gelişen teknolojiyle birlikte lazer epilasyon, istenmeyen kılları büyük oranda azaltıp, yok ediyor. Güzellik merkezlerinde ve kliniklerde verilen lazer epilasyon hizmetini, ev konforunda sunmak isteyen firmalar da özel cihazlar üretmeye devam ediyor. Kıl köklerine etki ederek incelten ve seyrelmesini sağlayan lazer epilasyon, kişiden kişiye farklılık gösteren sonuçlara neden oluyor.

Lazer epilasyonda başarılı sonuçlar elde etmek için birçok kriter vardır. Kullanılan cihazın kalitesi, cilt tipi, kıl yapısı, hormonlar, düzenli uygulama vs. faktörler epilasyonun kalıcılığını etkiliyor. Yaklaşık 12 seansa ihtiyaç duyulan uygulama bazen daha uzun da sürebiliyor. Kesin ve kalıcı çözümler için uzman kontrolünde ve güvenilir merkezlerde işlem yaptırmak gerekiyor.

Lazer Epilasyonda Başarı İçin Bilinmesi Gerekenler

Başarılı bir lazer operasyonu için bilinmesi gereken en önemli şey güvenilir hizmet sunan bir yerin seçimidir. Başarı için epilasyonda kullanılan cihazların kalitesi ve etkisi önemlidir ve bilinmelidir. Cihaz seçimleri doğru biçimde yapılmalıdır. Cilt rengi açık olan kişiler epilasyon işlemlerinde daha avantajlı kişilerdir. Kalın kıl köklerine yapılacak epilasyon işlemi daha başarılı olmaktadır.

Bu yüzden tedaviden önce jilet kullanarak kalın kıl uçlarına sahip olunabilir. Lazer epilasyonlar genellikle kadınlarda daha başarılıdır. Lazer epilasyon öncesi bronzlaşma gibi eylemlerin gerçekleştirilmesi başarı oranını azaltan risklerdendir. Başarılı bir lazer operasyonu için uygun seanslar belirlenmelidir. Kişinin beslenme düzenine dikkat etmesi gerekir ve operasyon öncesi deri hastalıkları ve kullanılan ilaçlar belirlenmelidir.

Lazer Epilasyon Çeşitleri Nelerdir?

Lazer epilasyon için kullanılmakta olan lazer çeşitleri 3 şekildedir. Lazer epilasyon doğru lazer tipiyle başlamak önemli bir durumdur. Lazer yöntemlerinden hangi çeşidi size uygun ise lazer uygulaması öncesi uzman doktorlar cildinizin ve kıl yapınızın değerlendirmesine karar verirler. Diode Lazer Epilasyon; “Diode lazer” istenmeyen tüyleri azaltmada uygulanan lazer tedavi yönetimi olarak bilinir.

Diode lazer dalga boyunda diğer lazer yöntemlere göre de çok uzun olduğundan koyu renkteki tenler de bile tedavi süresine uygun olarak değişiklik göstermekte olan etkili yöntemdir. Alexandrite Lazer Epilasyonda ise, hem pratik hem de etkili yöntem olan Alexandrite lazer epilasyon yöntemi ile teknik özelliklerden dolayı yalnızca açık tonlu cilt tipleri ile kullanılır. Yağ Lazer Epilasyonu ise, Oldukça koyu cilt tiplerinde uygulanır.

Lazer Epilasyon Kılları Tamamen Yok Eder mi?

Birçok kişinin korkulu rüyası haline gelen vücut kıllarını yok etmek için uygulanan yöntemlerden en gözde olanı lazer epilasyondur. Lazer epilasyonda kıl kökleri yakılarak, kılın o bölgede tekrar çıkması önlenir. Bu işlem tek seferde değil, seanslar şeklinde yapılmaktadır. Kıl köklerinin tam anlamıyla yok olması, kişiden kişiye ve bu kişilerin hormonel özelliklerine bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Lazer Epilasyon işlemi Tamamen Ne Zaman Biter?

Lazer epilasyonun tamamen bitmesi gibi kesin ve net bir bilgi bulunmamaktadır. Yüz bölgesi ıslak temasa çok fazla maruz kaldığı için, bu bölgedeki kılların tamamen bitmesi çok mümkün olmaz. Ama ciddi oranda azalmalar gözlemlenebilir.

To Top
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?