Son Güncellenme Tarihi: 04.01.2023
İçindekiler

Ankara Labioplasti Operasyonu

Labia minör adı verilen ve vajinal açıklığı çevreleyen dokuya yapılan ve bu derinin küçültülmesi ya da yeniden şekillendirilmesi için yapılan genital estetik işleme labioplasti ameliyatı denir. Halk arasında iç dudak estetiği olarak da adlandırılan bu ameliyat, kadıların tercih ettiği genital estetik işlemler arasında en çok yararlanılanlardan biridir.

Labioplasti Ameliyatı Kimler Yaptırabilir?

Vajinanızda, iç dudakların asimetrik olmasından ya da büyük olmasından şikayetçiyseniz, ameliyata engel herhangi bir durumunuz yoksa rahatlıkla labioplasti ameliyatı olabilirsiniz. Ancak tahmin edebileceğiniz gibi hamilelik ve emzirme dönemlerinde bu ameliyatlar yapılamıyor. Doğum sonrasında iç dudaklarda sarkma meydana gelmiş olan kadınların ameliyat için emzirme döneminin bitmesini beklemesi gerekiyor.

Vajina iç dudaklarının sarkıklığı, rahatsız edici bir noktaya gelmiş kadınlar için, labioplasti tıbbi bir gereklilik olarak ifade edilebilir. Labioplasti ameliyatını kimler yaptırabilir sorusunun yanıtı ise, doktorun bu cerrahi müdahale öncesinde, buna engel olacak bir hastalığın bulunup bulunmadığına dair değerlendirmesi ile ortaya çıkar. Özellikle, doğum sonrasında yaşanan sarkmadan ötürü, iç dudaklarda meydana gelen sarkmalar ile mücadele eden kadınlar, modern bilimsel tekniklerin uygulandığı, ağrısız ve hızlı bir operasyon olan labioplasti ile bu sorunu ortadan kaldırabilirler.

Labioplasti Operasyonunda Yaş Sınırı Var mı?

Labioplasti operasyonu için, genel bir yaş sınırı söz konusu değildir. Bu işlem, 18 yaşını doldurmuş her yaşta kadına uygulanabilir. Labioplasti yapılması için, evli ya da bekar, doğum yapmış ya da yapmamış bir kişi olunması fark yaratmamaktadır. Labioplasti operasyonu, vajinanın iç dudaklarındaki sarkmadan ötürü, yaşam kalitesi düşmüş ve çeşitli sorunlar yaşayan herkese yapılabilir. İstanbul, İzmir, Ankara labioplasti ameliyatı konusunda yoğun taleplerin, her yaş grubundan olduğu merkezler arasındadır.

Labioplasti Ameliyatına Neden İhtiyaç Duyuluyor?

Kadınlarda iç dudakların olması gerekenden daha büyük olması kimi zaman hormonlardan kaynaklanabiliyor. Bazı kadınlarda da doğumdan sonra iç dudak bölgesinde ciddi düzeyde sarkma meydana gelebiliyor. Doğuştan da iç dudaklarda büyüklük olabiliyor. Sebebi ne olursa olsun iç dudakların büyük olması kadınlarda her şeyden önce psikolojik sorunlara neden oluyor. Özgüven kaybı ya da cinsel ilişkiye girmek istememek gibi çeşitli sorunlara neden olabilen iç dudak büyüklüğü aynı zamanda dar kıyafetlerden bu bölgenin belli olması nedeniyle de kadınlara sıkıntı yaşatabiliyor. Bu durumu yaşayan kadınlar artık labioplasti ameliyatı ile yaşadıkları tüm bu sorunlardan kurtulabilir.

Hangi Durumlarda Labioplasti Operasyonu Yapılır?

İç dudak sarkmasına yönelik, en etkili estetik teknik olan labioplasti, aşağıdaki nedenlerden ötürü iç dudak sarkması yaşayan kişilere yapılabilmektedir. Aşağıdaki nedenlerin dışında, farklı estetik problemler de, labioplasti uygulamasının nedenleri içindedir.

 

Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılıyor?

Bu ameliyat son derece pratik bir şekilde uygulanabilen  estetik  operasyonlardan biridir. Genel anestezi ile yapılabildiği gibi sedasyon yöntemi ile ya da lokal anestezi ile de yapılabilir. Ameliyatta fazla olan doku kesi yoluyla çıkarılır ve iç dudak bölgesine estetik açıdan daha güzel bir görünüm kazandırır. Daha küçük iç dudak görünümünün elde edilmesi için ne kadar doku çıkarılması gerektiği kişiye göre değişebilir. Genellikle bir saat içerisinde ameliyat tamamlanıyor. Acaba farklı genital estetik operasyonlarla labioplasti ameliyatının kombi edilmesi durumunda bu süre uzayabilir. Ameliyattan sonra aynı gün hastalarımız taburcu olabiliyor. Bu ameliyatın ardından klinik istirahat gerekmiyor. Ancak evde birkaç gün boyunca dinlenmeniz gerekebilir. Birkaç gün sonrasında iş hayatınıza ve gündelik hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Labioplasti Ameliyatından Sonra İyileşme Süreci Nasıl?

Ameliyat kolay bir şekilde uygulandığından hastaların gayet konforlu bir şekilde iyileşme sürecini atlatabildiklerini belirtelim. Bu dönemde en çok dikkat edilmesi gereken hijyen koşullarıdır. Hastaların mutlaka hijyen konusuna maksimum düzeyde özen göstermesi gerekiyor. Son derece hafif olmak kaydıyla ağrı şikayeti de ortaya çıkabilir. Ancak ağrı kesici ilaç kullanımıyla hastalarımızın yaşadığı bu ağrıyı ortadan kaldırabiliyoruz. Ameliyattan sonra birkaç hafta boyunca cinsel ilişkiye girilmemesi gerekiyor. Aynı zamanda bu süre zarfında  vücudu yorabilecek fiziksel aktivitelerden uzak durmak da çok büyük önem taşıyor. Hastalarımızın birkaç hafta hamam sauna gibi çok sıcak ortamlarda bulunmamasını tavsiye ediyoruz.

Labioplasti Ameliyatının Sonuçları Ne Zaman Görülür?

Ameliyatın sonuçlarını görmek için birkaç hafta beklemeniz gerekir. Çünkü ameliyatın ardından kesi uygulanan bölgede şişlik ve ödem olabiliyor. Bu da ameliyatın sonucunu net bir şekilde görmenizi engelleyebilir. Ancak şişlik azaldıkça ve ödem kayboldukça neticeyi daha net bir şekilde görebilirsiniz. Bu süre de genellikle iki haftadır. Vücudunuzun iyileşme hızına  bağlı olarak daha kısa sürede de neticeyi görebilirsiniz. Ancak çok fazla fark edilmeyecek şekilde hafif şişlikler 6 aya kadar uzayan bir süre boyunca kalabiliyor. Bu durumda ameliyatın sonucunu görmek için bu sürenin de tamamlanmasını beklemek durumundasınız. Elbette morluk ve ağrı gibi şikayetler bu kadar uzun süre devam etmiyor.

İç Dudak Sarkması Ameliyatı Sonrası His Kaybı Olur mu?

İç dudakta meydana gelen şekil bozuklukları kadınlar için önemlidir. Bu bozukluklar 2 nedenle meydana gelir. Birisi doğuştandır ikincisi ise sonradan oluşur. Sonradan oluşan şekil bozuklukları doğumlar, kilo alıp verilmesi ya da yer çekimi gibi sebeplerden kaynaklanır.

Böyle durumların sonucu olarak meydana gelen iç dudak şekil bozuklukları labioplasti adı verilen bir operasyonla düzeltilir. Bu ameliyat soruna kalıcı çözüm sağlamaktadır. İç dudak sarkmaları, mantar, enfeksiyon, cinsel ilişkide rahatsız hissetme, öz güven kaybı gibi durumlara yol açar. Ameliyat lokal anestezi ile yaklaşık yarım saat sürer.

İç dudak sarkması için yapılan ameliyatlarda klitorise kesinlikle dokunulmaz. Böylece his kaybı meydana gelmez ve cinsel ilişkiden zevk alımı sürdürülebilir.

Labioplasti Ameliyatı Gereken Durumlar

Kadın cinsel organlarının doğuştan ya da birden fazla doğum nedenli oluşan sarkma ve deformasyonlarının ufak bir ameliyatla düzelmesi işlemedir.

Bu ameliyat genital organdaki küçük olması gereken dudaklarının büyük olması, sarkma ve boyut değişikleri gibi birçok farklı etmenlerden kaynaklı sorunların çözümü için yapılıyor.

Özellikle birden fazla doğumda oluşan sarkma, uzun süren enfeksiyonlar ve hastayı rahatsız eden görüntü bozukluklarında da tercih edilebiliyor.

Bikini ya da mayo giyildiğinde dışarıdan dahi fark edilebilen kabarık görüntü nedeniyle de bu ameliyat yapılabiliyor.

Yaklaşık otuz dakika süren ve genel uyuşturma gerektirmeden yapılan bir ameliyattır. Hasta aynı gün normal hayatına geri dönebilir. Ancak tam iyileşme dönemine dek doktorun verdiği talimatlara uyulması gereklidir.

İç Genital Dudaklarda Büyüklük ve Sarkma Kimlerde Olur?

Genital bölgenin estetik görünmesi son derece önemlidir. Kusursuz bir genital bölge, kadının partnerine karşı özgüvenini artırır. Dolayısıyla etkileyici bir cinsel yaşam sunar.

Eşine karşı kusursuz görünmek isteyen kadınların genital dudak problemine de çözüm bulmaları gerekiyor. Normalden büyük ve sarkmış iç ganital dudaklar, cerrahi operasyonlarla düzeltiliyor. Üstelik doğru yerde ve uzman kişiler tarafından yapılan operasyonla sorunun tekrar etme olasılığı da azalıyor.

Cerrahi uygulama için dudaklarda görülen büyüklük ve sarkmanın nedeni önemlidir. İç genital dudaklarda büyüme ve sarkma genellikle cilt hastalıkları olan ya da vajinal doğum yapan kadınlarda görülür. Ayrıca genetik faktörlerinde etkisiyle yaşlılarda ve cinsel yaşamı düzensiz olan kadınlarda da genital dudak sarkması oluşabiliyor.

Labium Minuslarda Neden Şekil Bozukluğu Olur?

Labium minus diye adlandırılan bölge kadın genital organının dış dudakları arasında yer alan iç kısmıdır. Tüysüz olan bölgedir. Genetik faktörlü olarak labium minuslarda şekil bozuklukları meydana gelebilir. Çok aşırı sarkmış veya genişlemiş hale gelebilir. Genetik faktörlerin dışında şekil bozukluğuna yol açan en önemli etkenlerden biri zor doğumlardır.

Bebeklerin normalden iri doğması, sık cinsel ilişkiye girme, cinsel ilişki sırasında yanlış pozisyonlar da şekil bozukluğunun önemli nedenlerindendir. Yanlış kürtaj uygulamaları sonucu bu bölgeler hasar görerek de şekil kaybına uğrar. Yapısal olarak labium minusların şekilsizliğinden dolayı cinsel ilişki sırasında yanma ve isteksizlik gibi kişiyi mutsuz eden olaylar gerçekleşir.

Büyük Labiumlar Ne Gibi Şikayetlere Yol Açar?

Genital organların iç dudak kısımlarını oluşturan yapılara labium denilir. Büyük labiumlar ve labiumlarda sarkmalar kişide estetik olarak bozukluklara ve psikolojik rahatsızlıklara neden olabilir. Kişi bu durumdan dolayı stres ve depresyona girebilir. Büyük labiumlar cinsel hayatı da etkileyen ve cinsel isteksizliğe dahi neden olabilen olumsuzluklardır.

Kaşıntı ve kaşıntıya bağlı kızarıklıklara neden olabilmektedir. Buna bağlı genital hastalıklara zemin hazırlar ve genital hastalık oluşmasına neden olur. Cinsel soğukluğa neden olur ve eşlerin birbirine olan güvenini azaltabilir. Kişi mayo giymekten çekinebilir ve bu durumdan rahatsız olur. Kendini beğenmeme hissinin dışında genital bölgede hassasiyet ve acıya da neden olabilmektedir.

Herkes Labioplasti Yaptırabilir mi?

Labioplasti genital organa yapılan ve iç dudakların sarkmasını önleyen bir operasyon çeşididir. Bu operasyonun gerçekleşmesi için bazı koşullar mevcuttur ve herkes yaptıramamaktadır. Psikolojik olarak uygun olmayan kişiler bu işlemi yaptıramaz. Kişi hür ve kararlarını kendi verecek iradede olmalıdır. Genital bir hastalığı ve kanser çeşidi mevcut olan kişilerin bu ameliyatı gerçekleştirmesi uygun görülmez. Kişiler 18 yaşını geçmiş olmalıdır.

Vajinada yara ve kızarıklık gibi problemleri olan kişiler doktor uygun görmediği taktirde operasyonu gerçekleştiremeyebilir. Hamileler de bu operasyon için doktordan bilgi almalı ve uygun görülmüyorsa hamilelikte bu operasyondan kaçınılmalıdır. Bazı durumlarda anotomik yapısı uygun olmayan kişiler de bu operasyon için uygun görülmediği için işlem yapılmaz.

Vajina İç Dudak Sarkması Nasıl Geçer?

İç dudaklar kadın dış genital organları içinde yer alır. Büyük dudakların altında olup üzeri mukoza ile kaplıdır. İç dudaklar bazı kişilerde sarkık olabilir. İç dudakların sarkık olması sağlık açısından zararlı olmasa da kişinin cinsel hayatını olumsuz etkileyebilir. İç dudak sarkması cerrahi olarak tedavi edilir.

İç Dudak Estetiği Nedir?

İç dudak estetiği sarkan iç dudakların cerrahi olarak küçültülmesi demektir. Bu işlem lokal anestezi ile yapılır. İşlem sırasında kişi ağrı hissetmez. Dikişler kendiliğinden düşer. Kişinin normal cinsel hayatına dönmesi bir ayı bulabilir.

İç Dudak Sarkmasının Sağlığa Olan Zararları Nelerdir?

İç dudak sarkması yapısal olabildiği gibi hormonlara bağlı da olabilir;

  • Görüntüsünden memnun olmayan kadın cinsel hayatını sonlandırabilir.
  • Evli çiftlerde mutsuzluklara yol açabilir.
  • Cinsel ilişki sırasında ağrı yapabilir.

Ankara labioplasti ameliyatı ile ilgili merak ettikleriniz ve operasyon için iletişim sayfasından bizimle iletişime geçebilirsiniz.

To Top
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?