Son Güncellenme Tarihi: 04.01.2023
İçindekiler

Meme Büyütme Ameliyatı Nedir?

Meme Büyütme Ameliyatı

Bazı hormonal değişimler, kilo kaybı, doğum yapma ve emzirme, yaşın ilerlemesi gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak memelerde doku kaybı meydanagelebiliyor. Bu da beraberinde daha küçük bir meme görünümünü getiriyor.  Hastalar için son derece sıkıntılı bir hale gelebilen küçük meme görünümü durumunda devreye meme büyütme ameliyatı giriyor. Göğüslere daha büyük ve aynı zamanda daha düzgün bir form kazandırmak amacıyla gerçekleştirilen ameliyat meme büyütme ameliyatı yani mastopeksi olarak adlandırılıyor. Bu içeriğimizde meme büyütme Ankara hakkında detaylı bilgiler verdik.

Meme Büyütme Ameliyatını Kimler Yaptırabilir?

Küçük meme görünümünden şikayet eden ve aynı zamanda ameliyata engel herhangi bir sorunu bulunmayan herkes meme büyütme ameliyatı yaptırabilir. Hamilelik ve emzirme döneminde bu ameliyatın yapılamadığı bilgisini de sizlerle paylaşalım. Meme büyütme ameliyatından faydalanmak için emzirme döneminin sona ermiş olması gerekiyor.

Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme büyütme ameliyatından önce yapılan muayene esnasında  haftanın beklentileri hekim tarafından belirlenir ve memeye nasıl bir görünüm kazandırılacağı önceden planlanır. Bu noktada silikon kullanımına da ihtiyaç duyulabileceğini bilmeniz gerekiyor. Ayrıca muayene esnasında meme başının konumu ve cildin kalitesi gibi pek çok faktör bir arada değerlendirilir. Bu sayede ameliyat planlaması muayene sırasında gerçekleştirilmiş olur. Genel anestezi altında gerçekleştirilen ameliyat esnasında cildin uygun olan yerinden kesi uygulanır ve protezler yerleştirilir. Sonrasında dikiş uygulaması ile kesi yapılan yerler kapatılır. Elbette hastanın bu işlemler sırasında herhangi bir ağrı ya da acı hissetmesi mümkün olmaz. Ameliyat 1 ila 2 saat içerisinde tamamlanır.

Ankara Meme Büyütme Ameliyatı

Meme Büyütme Ameliyatı

Bu ameliyat esnasında hekimin tercih ettiği tekniğe bağlı olarak memenin 3 farklı bölgesine kesi uygulanabiliyor. Dolayısıyla meme büyütme ameliyatında iz nerede olur sorusunun yanıtı da değişebilir. Kesi uygulanabilen yerleri şu şekilde sıralayabiliriz.

Periareolar kesi…

Meme başının etrafında bulunan ve rengi daha koyu olan bölgenin hemen altına uygulanan kesidir. Bu yöntem genellikle meme bölgesinde katlantı olan hastalar için daha uygun bir kesi tekniği oluyor. Ancak ameliyatta yerleştirilecek olan silikonun çok büyük olmaması gerektiğini de belirtelim. Aynı zamanda bu teknik emzirmeyi engelleyebildiği için hamilelik planlayan kadınlarda uygulanmıyor.

Meme altı kıvrımına kesi…

Meme büyütme ameliyatlarında en çok tercih kesi budur. Memenin hemen altında yer alan kıvrıma kesi uygulanıyor. Memede pektoral kasın hemen altına silikon protez uygulanacaksa bu kesi tekniğinin en ideal seçenek olduğunu belirtmek gerekir. Çünkü protezin yerleştirileceği yere kolaylıkla ulaşmayı sağlıyor.

Transaksiller insizyon kesi…

Bu yöntemde kesi koltukaltına uygulanıyor ve iz de koltukaltında kalıyor. Ancak yöntemin sadece kasın altına silikon protez yerleştirileceği zaman uygun olduğunu belirtelim. Yine silikonun boyutunun da uygun olması gerekiyor. Bu bölgeye kesi uygulandığında dikiş izi ilkin kırmızı renkte olur ancak zamanla cildin rengini almaya başlar.

Meme Büyütme Ameliyatından Sonra İyileşme Süreci Nasıl?

Meme büyütme ameliyatından sonra  klinik istirahat gerekmiyor. Ancak evde bir hafta boyunca dinlenmeniz gerektiğini belirtelim.  İyileşme süreci hastaları çok fazla zorlamıyor. Birkaç hafta boyunca destekleyici sütyen kullanımı gerekebilir. Aynı zamanda bu süre zarfında ağır fiziksel hareketlerden kaçınmak ve özellikle meme bölgesine darbe almamaya özen göstermek büyük önem taşıyor. 2 hafta boyunca morluk ve şişlik oluşması normal kabul ettiğimiz bir durumdur. Ödem ve morluk bir süre sonra kendiliğinden azalarak ortadan kalkar. Hafif derecede ağrı olması da yine normal kabul edilen bir durumdur ve ağrı kesici ilaç kullanımı ile hastanın günlük hayatını olumsuz etkilemesi engellenir. Bu süre zarfında  enfeksiyon riskini minimuma indirgemek için antibiyotik ilaç kullanımı da gerekecektir.

Meme Büyütme Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılır?

Meme büyütme ameliyatı protez, yağ enjeksiyonu veya silikonla yapılan bir uygulamadır. Küçük olan ve vücutla orantısı bozuk olan memeler ameliyatla büyütülebiliyor. Bazı kadınlarda iki meme arasındaki simetri rahatsız edecek derecede olabiliyor. Bu gibi meme simetrisi bozuk olan kadınlara da büyütme yapılıyor. Ayrıca meme kanseri gibi hastalıklarda alınan meme dokusu için de büyütme ameliyatı yapılmaktadır.

Meme büyütme ameliyatlarının büyük çoğunluğu eskiyen meme protezlerinin yenilenmesi için yapılıyor. Daha önce uygulanan ptotez ya da silikon gibi malzemeler zamanla etkinliğini yitiriyor. Bu yüzden yenilemek ve memeyi eski büyüklüğüne kavuşturmak için ameliyat yapılıyor. Son olarak belirtmek gerekir ki sarkan memeleri toplarken de büyüme işlemi yapılıyor. Meme bir yandan toparlanıyor diğer yandan dolgun ve büyük görünme kavuşuyor.

Meme Silikonuna Karşı Alerji Olur mu?

Silikon göğüslerin daha şekilli durması için kullanılan ana estetik malzemelerinden bir tanesidir. Kullanımı sık olmasından dolayı silikon konusunda birçok soru akıllara gelebilir. Yapılan yer kadar kullanılan malzemenin kalitesi de son derece önemlidir.

Çünkü malzemenin bileşenlerinden herhangi birine karşı vücutta alerji oluşması tetiklenir. Bu ise istenmeyen durumların yaşanması anlamına gelir. Vücudun alerjik reaksiyon geliştirmesi meme silikonunun yapıldığı bölgede şişme, kaşıntı ve iltihap gelişmesine neden olur.

Bunun için kullanılacak olan malzemelerin kaliteli ve alerji gelişmesine olanak tanıyacak malzemelerden farklı bir şekilde üretildiğinden emin olmalısınız. Silikonun çıkarılması ve yeniden operasyon geçirilmesi gibi olasılıklar ile de uğraşılması gerekebilir. Doktor ve malzeme seçimi oldukça önemlidir.

Meme Protezi Büyüklüğüne Nasıl Karar Verilir?

Meme büyütme ameliyatı olmak isteyenlerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Görünümünden memnun olmayan ve hayal ettiği göğüslere sahip olmak isteyen kadınlar seçilecek olan protezin büyüklüğüne hekim ile karar vermeleri gerekir. Bilgisayar programı üzerinden protez seçimi yapılabilmektedir.

Fakat daha çok deneyerek protez şekline karar veriliyor. Yani hastalara özel bir sutyen giydiriliyor ve konulacak protezlere göre denemeler yapılıyor. Hasta aynı karşısına geçerek, hangi protez şeklinden memnun olduğuna karar verir. Bu karar süreci kararsızlıklar nedeniyle uzun bir zaman alabilir. Ayrıca hastanın doku kalınlığı, beden ölçüsü, meme ucunun yeri ve göğüs kafesinin genişliği ile protezin ortalama aralığı değişiklik gösterir.

Göğüs Büyütme Ameliyat Fiyatları

Oldukça popüler bir operasyon olan Ankara meme büyütme ameliyatı için kesin bir fiyat bilgisi vermek maalesef mümkün değil. Göğüs büyütme için kullanılacak protezin miktarı, kalitesi, hekiminiz ve hastane fiyatlandırmayı büyük oranda etkilemektedir. Göğüs büyütme ameliyat fiyatları hakkında bilgi almak için mutlaka hekiminizle görüşmenizi öneriyoruz.

Meme Büyütme Ameliyatı Hangi Amaçlarla Yapılır?

Meme büyütme ameliyatı genellikle kadınların en sık yaptırdığı bir ameliyat türüdür. Kadınların herhangi bir rahatsızlık atlatması veya göğüslerinin küçük olması sonucunda meme büyütme ameliyatı yapılır. Meme büyütme ameliyatları ülkemizde çok sık yapıldığı için bu konuda hizmet veren birçok doktor bulunur. Genellikle ameliyat sonrasında kişinin kendine dikkat etmesi gerekir.

Ameliyat olan kişi çok ağır kaldırmadan bir süre dikkat etmelidir. Bu alanda hizmet veren doktorlardan bu konuda daha detaylı bilgi almanız mümkün. Özellikle daha önce meme kanseri gibi ciddi bir rahatsızlık geçiren kadınlar meme büyütme ameliyatını olmayı tercih eder. Bu nedenle de çok hızlı sonuç veren bir ameliyattır.

Meme Büyütme Ameliyatına Nasıl Hazırlanır?

Meme büyütme operasyonları öncesi hazırlık önemli bir faktördür. Hazırlık işlemleri hem fiziksel hem psikolojik olarak yapılmalıdır. Psikolojik olarak kişi kendini hazır hissetmeli ve stresten uzak durmalıdır. Meme büyütme ameliyatı için doğru bir doktor seçimi yapılmalıdır. Ameliyat öncesi kişinin mamografisi ve kan sonuçları değerlendirmelidir.

Kişi meme büyütme ameliyatına girmeden önce veya çıktıktan sonra doktorun önerdiği beslenme düzenine göre beslenmelidir. Bu sayede ameliyat sonrası iyileşme süreci daha hızlı olur. Eğer kişi çalışıyorsa çalışma düzenini ameliyatına göre ayarlamalı veya değiştirmelidir.

Göğüs Büyütme Operasyonu Sonrasında Neler Yaşanır?

Göğüs büyütme operasyonu ciddi bir operasyon olmamakla beraber çeşitli dikkatleri içerisinde barındırır. Operasyon sonrasında ilk gün gözetim altında hastanede kalınması gereklidir. Sonraki gün ise evde dinlenme sürecine geçebilirsiniz. Ağrı fazla olmamakla beraber morluklar üçüncü aydan itibaren yok olmaya ve altıncı ayda neredeyse tamamen ortadan yok olur.

Operasyon sonrasında sporcu sütyeni kullanılması tavsiye ediliyor. Operasyon sonrasında yaşanan olaylardan ilki göğse verilmiş olan şeklinde zamanla yerine oturmasıdır. Bu aşamada kullanılan sütyen şeklin daha iyi kalitede olmasını sağlayacaktır. İlk üç ay boyunca kullanılması tavsiye ediliyor. Öte yandan göğüste oluşan morluklar ve diğer izler altı ay kadar kısa bir üre içerisinde yok oluyor.

Silikon Ameliyatı Sonrası Kaşıntı Olur mu?

Son zamanlarda en çok başvurulan yöntemlerden biri olan silikon uygulamaları herkesçe çok merak ediliyor. Özellikle de silikon ameliyatı sonrası bölgede kaşıntı olur mu sorusu çok sık araştırılıyor. Silikon sonrası bölgede kaşıntı olur. Bu kaşıntı normal bir durumdur. Özellikle iyileşme evresinde bölgede ki kaşıntı artar. Bu iyileşmeye bağlı bir yan etkidir ve gayet normal bir durumdur.

Silikon Ameliyatı Sonrası Oluşan Kaşıntı Nasıl Geçer?

İşlem sonrası kaşıntı, ağrı ve hassasiyet gibi etmenler ile çok sık karşılaşılır. Bu durumda kişinin dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır.

Dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

  • Silikonlu bölgenin üzerine yatmayın.
  • İşlem sonrası doktor önerilerine uyun.
  • Ağır kaldırmaktan kaçının.
  • Bölgeye yavaş hareketler eşliğinde masaj uygulayın.

Bu hususlara dikkat edildiği taktirde ve kontroller aksatılmadığı taktirde iyileşme daha kısa sürer.

Ankara meme büyütme ameliyatı ile ilgili merak ettikleriniz için bize ulaşabilirsiniz.

Ankara Meme Büyütme Ameliyatı Sıkça Sorulan Sorular

Meme büyütme ameliyatı silikon protez kullanımı ile memelerin büyütülmesi için yapılan ameliyattır.

Memelerinin küçük olmasından kaynaklı olarak sosyal ya da psikolojik açıdan sıkıntı yaşayan herkes meme büyütme ameliyatı yaptırabilir. Bunun yanı sıra 18 yaşından büyük olmak da gerekiyor ve hamilelik ile emzirme dönemlerinde de ameliyat yapılamıyor.

Yaklaşık olarak 1 ila 2 saat arasında tamamlanan meme büyütme ameliyatında, cilde 4 cm civarında bir kesi uygulanır.

Meme büyütme ameliyatı 18 yaşından önce yapılamaz. Bunun yanı sıra hamilelik ve emzirme dönemlerinde de bu ameliyat yapılamıyor.

Günümüzde kullanılan silikon protezler ya da ameliyatta uygulanan yöntem süt kanallarına herhangi bir zarar vermez.

To Top
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?