Son Güncellenme Tarihi: 04.01.2023
İçindekiler

Ankara Aşırı Terleme Tedavisi

Aşırı terleme sorunu insanların yaklaşık olarak yüzde ikilik diliminde görülen bir olaydır. Aşırı terleme sorunu tıp dilinde hiperhidrozis olarak adlandırılmaktadır. Terleme doğal bir şekilde meydana gelebileceği gibi bazı kimyasalların vücuda alınması neticesinde de meydana gelebilir. Terleme sorunu özellikle bahar ve yaz aylarında meydana çıkmaktadır. Aşırı terleme sorunu özellikle de bahar ve yaz aylarında daha da can sıkıcı bir duruma dönüşebilir. Ancak Ankara aşırı terleme tedavisi bu durumu ortadan kaldırılabilir. Vücutta kokma durumu, giyilen kıyafetleri ıslanması, sürekli olarak peçete taşıma ihtiyacı aşırı terleyen kişilerde ortaya çıkan bazı sıkıntılardır. Bu gibi sıkıntıların ortaya çıkması insanları sosyal hayattan uzaklaştırabilir. İnsanlar aşırı terleme yüzünden kendilerine olan öz güvenlerini kaybedebilirler.

aşırı terleme

Aşırı Terleme Nedir?

Aşırı terleme, vücudun normale göre daha fazla ter atması durumuna verilen isimdir. Aşırı terleme problemi olan kişiler, normal terleyen kişilere göre on kat daha fazla ter atabilir. Normal bir terleme insan vücudunda mutlaka olması gereken bir olaydır. Terleme sayesinde insan vücudunda ısı dengelenmekte ve vücudun yaz/kış dengesini ayarlanmaktadır. Genelde terlemenin sebepleri arasında havaların ısınmasıyla beraber gelen ısı artışı yer almaktadır. Bunun yanı sıra dış faktörlere bağlı olarak da terleme olayı meydana gelebilir. Bu dış faktörlerden bazıları sinir ve strese bağlı ögeler olabilir. İnsan vücudu aşırı heyecan duyduğu durumlarda da ter salgılamaktadır.

Diğer yandan vücuda alınan bazı hap gibi kimyasallarda vücudun ter salgılanmasına sebep olmaktadır. Bazı hapların normal yada yan etkileri vücudun ter atmasına yol açabilir. Bu durumlarda meydana gelen insan vücudu üzerindeki terleme olayları normal olarak değerlendirilebilir. Aşırı terleme de bu şartlar altında meydana gelir ancak normale oranla daha fazladır. Normal seviyede atılması gereken ter miktarı on kata kadar daha fazla olabilmektedir. Aşırı terleme yaşayan kişiler yaşam kalitelerini arttırmak için tedaviye başvurabilirler. Çünkü aşırı terlemenin kişiler üzerinde bıraktığı çok sayıda olumsuz etki söz konusudur. Firmamızın uygulayacağı aşırı terleme tedavisi ile bu sıkıntılı durum kolayca çözüme kavuşabilir.

Ankara Aşırı Terleme Tedavisi Nasıl Yapılır?

Aşırı terleme sorunlarının çözümünde uygulanmakta olan bir kaç yöntemden bahsedebiliriz. Bu tedavilerin başında antiperspirant gelmektedir. Bu tedavi genellikle avuç içine ya da koltuk altına uygulanmaktadır. Aşırı terlemenin insanlarda en fazla meydana geldiği bölgeler avuç içi, koltuk alt gibi hassas yerleridir. Bu noktalarda yer alan ter bezleri bu bölgelerin normal dışında terlemesine yol açabilmektedir. Uygulanacak olan tedavi ile avuç içi ve koltuk altı gibi hassas bölgelere solüsyon uygulanmaktadır. Ancak bu yöntem bu hassas bölgeler üzerinde zaman zaman tahrişe sebebiyet verebilmektedir. Bu tedavide ter önleyici bazı solüsyonlar ile aşırı terleyen bölgelerde terin durdurulması sağlanmaktadır. Burada ankara aşırı terleme tedavisi için kullanılan başka bir yöntem ise Botulinum Toksin Tip A’dır. Bu tedavi yöntemi bir botokstur. Bu tedavi yönteminde sinir ve kaslar arasında aşırı termeye sebep olan uyarıcılara engel getirilir. Bu engelleme özel olarak hazırlanmış olan tıbbi nitelikte bir ilacın vücuda enjekte edilmesi ile sağlanmaktadır. Bu tedavi yöntemi uzun yıllardan beri uygulanmakta olan güvenilir tedavi yöntemlerinden birisidir. Hizmetini vermiş olduğumuz bu tedavi yöntemi aşırı terleme sorununa karşı etkili bir çözümdür. Bu tedavi yöntemi oldukça kısa sürmektedir. Kısa bir süre içerisinde aşırı terleme sorununa karşı etkili bir çözüm üretebilmektedir.

Uygulamakta olduğumuz aşırı terleme sorununa karşı botoks tedavisi yaklaşık olarak on ya da on beş dakika kadar sürmektedir. Dolayısıyla çok vakit alan ve tehlikeli olan bir uygulama da değildir. Kliniğimiz bu yönde donanımlı olup aşırı terleme sorunlarından sizleri kolaylıkla kurtarmaktadır. Bu tedavi gerçekleştirilirken önce enjeksiyonun uygulanacağı bölge tespit edilir. Bu tespit edilen nokta önce uyuşturulur. Bu uyuşma süreci de yaklaşık olarak on ya da on beş dakika civarıdır.

Daha sonra aşırı terlemenin önüne geçecek olan ve tıbbi amaç ile kullanılan bir ilaç bu noktadan enjekte edilmeye başlanır. Kişi enjeksiyon sırasında bir ağrı yada sızı hissetmez. Uygulanan iğne kliniğimiz tarafında hastaya rahatsızlık vermeyecek şekilde yapılmaktadır. Enjeksiyonun tamamlanmasıyla beraber aşırı terleme sorunu da yavaş yavaş çözüme kavuşmaya başlayacaktır. Enjeksiyonun ardından terleme sorunu iki ya da yedi gün içerisinde kaybolmaya başlayacaktır. Ama bu tedavi yönteminin kalıcı olmadığını bilmek gerekir. Botoks ile terleme sorunun önüne geçildiğinde hasta yaklaşık olarak yedi ya da sekiz ay bu sıkıntıdan korunur. Ankara Aşırı terlemenin yeniden baş göstermesi üzerine bu tedavinin tekrarlanması gerekmektedir. Bu tedavinin belirli periyotlarla uygulanmasında herhangi bir sakınca yoktur. Sürekli olarak tekrar edilebilir bir tedavi yöntemini teşkil etmektedir.

Aşırı Terleme Tedavisi Kimler İçin Uygundur?

Aşırı terleme tedavisinde uygulanacak olan botoks yöntemi ile tedavi herkese uygulanabilmektedir. Öncelikle aşırı terleme sorununun olduğu kişiler bir tanı aşamasından geçmektedir. Eğer aşırı terleme tanısı koyulur ise botoks tedavisi uygulanabilir. Bu tedavi şekli herkes için uygulanabilir bir yöntemi teşkil eder. Ancak bu tedavi yöntemi üç grup insanda uygulanmaz. Bunlar arasında emziren kadınlar gelmektedir. Emziren kadınlar açısından botoks risk oluşturabilir. Diğer bir grup ise hamile kadınlardır. Yapılan araştırmalara göre herhangi bir sorun ortaya çıkmasa bile önlem amaçlı olarak botoks tedavisi hamile kadınlara uygulanmamaktadır. Bu tedavinin uygulanmadığı son gurubunu ise sinir veya kas hastalığı olanlar meydana getirmektedir. Son gurup için tedavinin uygulanması konusunda bu kişilerin sinir veya kas hastalığının ciddi olup olmadığına bakılır. Eğer hastanın sinir veya kas yönünden çok riskli bir hastalığı yok ise bu kişilere de botoks yönetimi ile aşırı terleme tedavisi uygulanabilmektedir.

Ankara Aşırı Terleme Tedavisi Fiyatları

Ankara aşırı terleme tedavisinde uygulanacak olan botoks yönteminin, diğer tedavi yöntemlerine göre oldukça ucuz olduğu söylenebiliriz. Botoks yöntemi ile tedavisi yapılan aşırı terleme hastalığında diğer yöntemler etkili ve koruyucu değildir. Diğer tedavi yöntemleri de aşırı terleme konusunda çözümler sunar. Ama solüsyon ile uygulanan tedavi yöntemleri daha kısa süreli koruma sağlamaktadır. Ayrıca bu yöntemlerde tahriş ihtimalinin de olması botoks ile tedavi yönetimi ön plana çıkarmaktadır.

Aşırı Terleme Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Botoks yönetimi sayesinde aşırı terleme hastalığının ortadan kaldırılması bir an da olmaz. Bunun için insan bünyesine göre farklılık gösteren yaklaşık bir haftalık sürece ihtiyaç duyulur. Ancak yapılan bilimsel çalışmalara ve elimizde var olan mevcut verilere göre, iki gün yada en geç yedi gün içerisinde botoks etkilerini ortaya çıkarmaya başlayacaktır. Botoks tedavisi sonrasında bu hastalığa karşı altı ay ile sekiz ay içerisinde bir koruma süreci ön görülmektedir.

Diğer yandan etkilerinin geçmeye başladığı altıncı aydan itibaren botoks yönteminin tekrar edilmesi gerekmektedir. İkinci defa ve daha sonrasında uygulanacak olan botoks yönteminde etki süresi sekiz ayın üzerine de çıkarılmaktadır. Ancak botoks yöntemi sonrasında dikkat edilmesi gereken bir takım noktalarda vardır. Bu yöntem uygulandıktan sonra enjeksiyon yapılan bölgeye dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bölgede tahribe yol açabilecek herhangi bir darbe, çarpma ya da masaj gibi durumlardan uzak durulmalıdır. Daha önce de değindiğimiz gibi terleyen bölgeye anestezi uygulanmaktadır. Bu anestezi kısa sürelidir ve bütün etkisini kısa sürede yitirmektedir. Hasta, enjeksiyona maruz kalan bölgeyi bir süre dinlendirdikten sonra aynı gün içerisinde işine devam edebilir.

Uyguladığımız bu yöntem son derece kolay ve pratiktir. Bu yüzden hastaların olağan hayat akışını da bozmamaktadır. Aşırı terleme konusunda verdiğimiz hizmetler tıbbi nitelikli olup tedavinin her aşamasında son teknoloji ürünü cihazlar kullanmaktayız.

Aşırı Terleme Belirtileri Nelerdir?

Terleme vücudun ısı kontrolünü elinde tutmasını sağlayan fizyolojik bir olaydır. Ancak aşırı terleme yani bilimsel adıyla hiperhidroz sağlıksız bir durumdur. Aşırı terleme hastalığına sahip kişilerde ısı kontrolü veya aşırı hareket etme durumları gerçekleşmediği durumlarda da terleme görülür.

Yemek yerken, otururken, durduk yere terleme gerçekleşebilir. Özellikle avuç içlerinde veya ayaklarda terleme ile aşırı terleme far edilmeye başlanır. Koltuk altlarında, kollarda, bacaklarda, ayak tabanında, baş, boy ve ense kısmında damla damla halinde terleme aşırı terleme belirtileri arasındadır.

Simetrik olarak terleme ise en belirgin aşırı terleme belirtisidir. Kişi 6 ayı aşkın bölgesel veya genel terleme krizleri yaşaması durumunda mutlaka uzman hekim tarafından muayene edilmelidir.

Aşırı Terleme Kimlerde Daha Fazla Görülür?

Terleme genel olarak vücudumuzun serin kalmasına neden olur ve bu hem doğal bir şeydir hem de bize yardımcı olmaktadır. Terleme ise genelde sıcak havalarda olabilmektedir ya da kişilerin spor yapmalarından dolayı kişileri geren durumlardan dolayı veya bu duyguya benzer heyecan, korku gibi duygulardan dolayı terleme olabilmektedir.

Fakat bazı insanlar vardır ki normal kişilerin terleme oranından daha fazla terlemektedirler. Yani bu kişiler yukarıda söylediğimiz terleme nedenlerini yaşamadan terleyebilirler. Bu terleme kişileri hem fiziksel açıdan hem de duygusal açıdan zor durumda bırakabilir. Yani bu kişiler günlük ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanabilirler ya da ellerin aşırı terlemesinden dolayı bir kapıyı açmak, bilgisayarı açmak ya da cam ve bu tür yapıda olan malzemelere ellemek oldukça zor olabilir. Koltuk altında olan ter ise genellikle giysilere geçerek belli olmaktadır.

Aşırı terlemek herhangi bir ciddi soruna yol açmaz fakat kişileri günlük işleri yapmaktan alıkoyabilir. Eğer çok fazla şiddetli terleme var ise tende kızarıklık, ağarma veya kırışma olabilmektedir. Bunun için de mutlaka cerrahiye görünmek gerekir. Bu yukarıda saydığımız problemler ise bazı insanlarda daha net olabilmektedir.

Bu kişiler ise şu şekilde olabilmektedir:

  • Ailede bulunan bir kişinin çok fazla terlemesi,
  • Terlemenize neden olabilecek geçirmiş olduğunuz tıbbi bir durum,
  • İlaç veya herhangi bir gıdadan dolayı,

Bazı kişiler bu nedenlerden aşırı şekilde terleyebilmektedirler. Aşırı terlemek dünyada birçok kişide vardır yani dünya üzerinde bulunan her ırktan insanlarda bu hastalık görülür. Bu hastalık çocuk yaşta veya ergenlik döneminde başlayabilir. Eğer sizde kendinizde aşırı terlemenin olduğunu düşünüyorsanız uzman bir cerraha görünmeniz gerekmektedir.

Aşırı Terleme Bir Hastalık Mıdır?

Aşırı terleme son derece rahatsız edici bir durumdur. Çevre koşulları ve vücudun ısı kontrolünden bağımsız bir şekilde fazla miktarda terlemesi durumudur. Bu hastaların çok fazla hareket etmelerine gerek kalmaz. Hareketsizken de aşırı terleme durumu yaşarlar. Birçok nedenden kaynaklanabilmektedir. Hormonal hastalıklar, menopoz dönemi, şişmanlık, guatr hastalığı ve şeker hastalığı aşırı terlemeye sebep olabilir.

Genel itibari ile bu sebepler sayılsa da aşrı terlemeye neden olan durumun anlaşılması gerekir. Zira buna başka bir hastalık sebep olabilir. Bunun için öncelikle, kişinin uzman hekim tarafından muayene edilmesi bunu takiben gerekli tahlil ve tetkiklerin yapılması gerekir. Bazen aşırı terlemenin altında ailesel bir öykü de yatabilir. Tüm bunların açıklanabilmesi hekimin muayene ve tetkikleri sonucu ortaya çıkar.

Aşırı Terleme Klipsli ETS Ameliyatı İle Önlenir mi?

Klipsli ets ameliyatı normal dışı terlemeler için kullanılan bir yöntemdir. Kişinin ter bezlerinin kontrolsüz çalışması gibi nedenlerden dolayı aşırı terleme olayı gerçekleşebilir. Bu terlemeyi kontrol altına almak için klipsli ets ameliyatı yapılır. Bu ameliyatla aşırı terleme önlenebilir.

Riskli bir ameliyat olduğu için hastanın bütün değerleri ve mevcut durumu göz önüne alınmalıdır. Hastaya uygun bilgi aktarımı sağlanarak alanında uzman kişi tarafından bu operasyon gerçekleştirilmelidir. Operasyon sırasında hastanın terlemesine neden olan sinirler tespit edilerek bu sinirler klipslenir veya yakma, kesme işlemleri uygulanabilir. Bu sayede hastanın yaşamını daha kaliteli hale getirerek terleme olayına çözüm getirilmiş olur.

Aşırı Terlemede Doğal Çözüm Önerileri Nelerdir?

Terleme problemlerini önlemek için genellikle doğal yöntemler tercih edilerek önlemeye çalışılmaktadır. Bu yöntemlerin başında mevsime uygun giyinmek gelir. Yaz aylarında terleme daha sık olmaktadır. Bu yüzden daha ince ve terletmeyen kumaşlar tercih edilmektedir. Adaçayı, Hindistan cevizi yağı ve elma sirkesi terlemeyi önleyen doğal çözümlerdendir. Bu maddeler nemi emer ve kişinin terlemesinin önüne geçer.

Soğuk su tüketimi ve yaz aylarında soğuk duş banyoları da terlemenin önüne geçmeye yardımcı olabilecek çözümler arasında yer almaktadır. Sigara ve alkol kullanımı kesilirse terlemede azalır. Kafein içeren içeceklerin fazla tüketilmesi de terlemeye neden olur. Bu yüzden yazın çok sık bu içecekler tüketilmemelidir. Terlemeye engel olabilecek soğuk ve sağlığa zararı olmayan içecek seçimleri yapmak daha doğru olacaktır.

Botoks İle Terleme Tedavisinin Etkisi Ne Kadar Sürer?

Aşırı terleme, aşırı ter bezlerinin miktarına bağlı olarak cilt yüzeyinde üretilen ter miktarının artması olarak tanımlanmaktadır. En sık el, ayak tabanı ve koltuk altlarında görülür. Aşırı terlemenin tedavisine durumun Botoks enjeksiyonları ile tedavi edilmesi denir. Bir botulinum toksini olan botoks, ter bezlerini uyaran maddelerin sinir uçlarından salınmasını engelleyerek terlemeyi engeller. Aşırı terleme tedavisinde botoks kullanımı 20 yılı aşkın süredir kullanılmaktadır.

Uygulamanın amacı koltuk altı, el ve ayak tabanı gibi en çok şikayet eden bölgelerde terlemeyi durdurmaktır. Tedavinin etkisi, enjeksiyondan beş ila yedi gün sonra ortaya çıkar. Uygulama öncesi bu bölgeye ağrı hissini azaltmak için anestezik krem ​​sürülür. Uygulama aşırı terleme yerine özel, ince iğneler ile deri içerisine yapılır. Aşırı terlemeye karşı Botoks uygulamak için genellikle bir seans yeterlidir. Etkisi 6-8 aya kadar sürer.

Ankara aşırı terleme tedavisi ile ilgili daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

To Top
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?