Son Güncellenme Tarihi: 04.01.2023
İçindekiler

Erkek memesi büyümesinin en önemli nedenlerinden birisi, bebeklik döneminde anneden geçen östrojen hormonudur. Östrojen hormonundan kaynaklı olarak, erkek bebeklerin bir kısmında meme büyümesi ortaya çıkabilir. Ancak bebeklik döneminde görülen memede şişkinlik durumu, genellikle birkaç hafta içerisinde kendiliğinden kaybolmaktadır.

Ergenlik sırasında yaşanan jinekomasti ise, erkeklerde ergenlik döneminde ortaya çıkan hormon düzensizliğinin bir sonucudur. Ergenlik döneminde, meme bölgesinde yaşanan şişiklik, yüzde 90 gibi büyük bir oranla, sonrasında normale döner. Ancak bazı erkeklerde ise memedeki büyüklük devam eder.

İleri yaş grubunda, erkeklerde 50 ile 70 yaşları arasında, jinekomasti görülme oranı yeniden artmaktadır. 50 yaş üzeri erkeklerde, her dört kişiden birinde meme büyümesi görülmektedir.

Jinekomastiye Neden Olan İlaçlar Nelerdir?

Bazı ilaçların kullanımı, jinekomasti nedenleri arasında üst sıralarda yer alır. Jinekomasti yapan ilaçlar, hormon dengesini etkileyebilecek ve memenin büyümesini sağlayabilecek etkiler ortaya koyar. Erkeklerde meme büyümesine neden olan ilaçlardan bazıları şu şekildedir:

  • Bazı kalp ilaçları
  • Kemoterapi esnasında kullanılan ilaçlar
  • Ülser için kullanılan ilaçlar
  • Bazı anksiyete bozukluğu ilaçları
  • AIDS tedavisi için kullanılan ilaçlar
  • Steroid ve androjen ilaçlar

Jinekomastiye Neden Olan Sağlık  Sorunları

Hormonların dengesini bozarak, jinekomastiye neden olan hastalıklardan bazıları şu şekildedir:

Malnüstrisyon ve açlık: Vücutta, testesteron seviyesini düşürerek, jinekomastiye neden olan hastalıklar içinde en önemlilerinden birisi malnüstrisyondur. Vücutta açlık düzeyi yükseldiğinde, testesteron seviyesi üzerinde negatif bir etki oluşmaktadır.

Siroz: Siroz ve karaciğer yetersizliği, hormonlar arasındaki dengeyi bozabilir ve jinekomastiye neden olabilir.

Tümörler: Hipofiz bezi, testis, adrenal gibi yapılarda yer alan tümörler, hormon dengesini bozabilmekte ve meme büyümesine neden olabilmektedir.

Hipogonadizm: Hipofiz bezi yetersizliği testesteron üretiminde, çeşitli problemlerin oluşmasına yol açabilir, bu durum da jinekomastinin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Çeşitli hormon dengesizlikleri ve buna yol açabilecek hastalıklar, ilaç kullanımı ya da farklı nedenlerden ötürü ortaya çıkabilen erkeklerde meme büyümesini engellemek için en etkili çözüm yolu Ankara jinekomasti uygulamasıdır. Erkeklerde memede büyüme ameliyati fiyatı ve diğer bilgiler için, Ankara jinekomasti merkezine ulaşarak bilgi alabilirsiniz.

To Top
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?