Son Güncellenme Tarihi: 04.01.2023
İçindekiler

Kepçe Kulak Estetiği Nedir?

Otoplastiyani kepçe kulak estetiği kulağın dışa doğu açık bir konum aldığı durumlarda uygulanan ve estetik açıdan kulağın daha doğru şekilde konumlanması için gerçekleştirilen operasyondur. Aynı zamanda iki kulağın asimetrik bir şekilde konumlandığı durumlarda da kepçe kulak ameliyatı yapılabilir ve simetrik bir görünüm elde dilebilir. Kepçe kulak ameliyatı Ankara hakkında bu sayfada bilgi alabilirsiniz.

Kimler Kepçe Kulak Estetiği Yaptırabilir?

Kulakların mevcut görünümünü alması 6 yaşında tamamlanır. 6 yaşından sonra kepçe kulak görünümü kendiliğinden düzelmez. Bu nedenle aslında kepçe kulak estetiği 6 yaşından sonra istenen herhangi bir dönemde gerçekleştirilebilir. Ancak bizim önerimiz 18 yaşından sonra estetik ameliyat yapılması yönündedir. Ameliyata engel bir durumu olmayan herkes kepçe kulak estetiği yaptırabilir. Ancak elbette hamileler ve emzirme döneminde olan annelerin kepçe kulak estetiği yapamayacağını belirtelim. Ameliyat için emzirme döneminin bitmesi beklenmelidir.

Kepçe Kulak Estetiği Nasıl Yapılır?

Ankara kepçe kulak estetiği, genel ya da lokal anestezi altında gerçekleştirilebiliyor. Ancak genellikle hastalarımız lokal anestezi durumunda psikolojik olarak kendilerini kötü hissettiklerinden ameliyat için genel anesteziyi tercih edebiliyoruz.  Ameliyat yaklaşık bir buçuk saatte tamamlanıyor. Ancak kepçe kulak estetiği ile kombine şekilde farklı bir estetik müdahale yapılacaksa ameliyat süresi de uzayacaktır. Kulağın arka bölümüne kese uygulanarak sebebiyet veren fazla deri ve kıkırdak doku çıkarılır. Ardından kulak kafaya daha yakın olacak şekilde dikiş uygulaması yapılır.  Sonrasında pansuman gerçekleştirilerek kulak bölgesi kapatılır. Ameliyatın ardından bir gün klinik istirahat gerekebilir.  Yaklaşık 5 gün sonra bu bandajlar çıkarılır ve kulağın açıkta kalması sağlanır. Elbette hastaya anestezi uygulandığı için ameliyat esnasında herhangi bir acı ya da sızı hissedilmesi mümkün olmaz.

Kepçe Kulak Ameliyatından Sonra İz Kalır mı?

Ameliyat esnasında kesik kulağın arka bölümüne uygulanır. Ameliyat izi de kulağın kafa ile birleştiği yerde kalır. Ancak bu iz zamanda daha belirsiz bir görünüm kazanır.  Zira zaten konumu itibarıyla çok fazla görünür bir yerde değildir. Ancak hiçbir şekilde iz kalmayacağını belirtmek yanıltıcı olur. Bu nedenle kepçe kulak ameliyatından sonra çok hafif düzeyde de olsa bir iz kalabileceğini belirtelim.

Kepçe Kulak Ameliyatından Sonra İyileşme Süreci Nasıl?

Ameliyatın ardından çok hafif düzeyde ağrı yaşanabiliyor. Ağrı kesici ilaç kullanımıyla bu ağrının kontrol altına alınması mümkün olduğundan hastanın günlük hayatını etkilemeyeceğini belirtebiliriz. Ameliyat sonrasında hastanın evde 2 hafta kadar istirahat etmesi gerekiyor. Bu nedenle ameliyat planlamasının bu bilgi de göz önüne alınarak gerçekleştirilmesinde fayda var. Bazı hastalarımız 4 haftaya kadar uzayabilen bir süre boyunca istirahat etmek isteyebiliyor.

Ameliyatın ardından ödem ve morluk olması son derece normal bir durumdur. Morluklar ve ödem 3 ila 4 gün sonrasında kendiliğinden  azalarak ortadan kalkar. Bu dönemde baş bölgesine yukarıda tutulması ve bu pozisyonda uyunması ödemin ve morlukların daha az oluşmasına sağladığından hastalara böyle bir yatış pozisyonu öneriyoruz. Ameliyattan sonra 1 ay boyunca spor ve egzersiz yapılmamalıdır. Aynı zamanda vücudu zorlayacak hareketlerden de kaçınmak gerekiyor. Bu süre boyunca kulak bölgesine hiçbir şekilde darbe alınmamasına maksimum düzeyde önem verilmelidir.  

Çünkü kulak bölgesine darbe alınması kulağa kazandırılan şeklinin bozulmasına sebebiyet verebilir ve revizyon ameliyatı gerekebilir. 3 hafta boyunca sauna ya da hamam gibi sıcak ve buharlı ortamlarda bulunmamak gerekiyor. Tüm bunlarla birlikte hastanın iyileşme sürecinde dikkat etmesi gereken diğer detaylar da zaten hastaya ayrıntılı bir şekilde anlatılıyor. Genel olarak özetlemek gerekirse iyileşme sürecinin hastaları çok zorlayacak bir dönem olmadığını belirtelim.  Gayet konforlu bir şekilde iyileşme dönemi atlatılabiliyor.

Kepçe Kulaklar Ameliyatsız Nasıl Düzeltilir?

Kepçe kulak, insanların rahatsızlık duyduğu vücut problemlerinden bir tanesidir. Kaynağına bağlı olarak ise ameliyat yapılarak veya ameliyat gerçekleşmeden kepçe kulakların düzeltilmesi mümkündür. Bu nedenle; genetik olarak kişinin kepçe kulak sahibi olması halinde ameliyatın daha etkili olduğu, ancak yanlış uyuma pozisyonları ve bazı gereçlerin kullanımı sonucunda kepçe kulaklı olunması sonucunda ise ameliyat olmadan düzeltme yapılabilecek olduğu bilinmelidir. Sonradan kullanılan maskeler, insanların özellikle bebeklik ve çocukluk dönemlerinde kulaklarının üzerinde uyuması sonucunda kepçe kulaklı olduğu görülür.

Bunu düzeltmek için, günlük en az yarım saat en çok ise altı saat olacak şekilde yapılan uygulamalar sonucunda kepçe kulakların düzeldiği görülür. Düzeltme işlemi için saç ve uyku bandı yardımıyla kulaklara baskı yapılmadan geriye doğru sabit bir şekilde kalması sağlanır. Bu işlem yaklaşık olarak bir ay boyunca devam ettirilmelidir.

kepce kulak nasil tedavi edilir 300x246 - Ankara Kepçe Kulak Estetiği

Kepçe Kulaklarda Sorun Nerede?

Kulak kepçesi, vücudun işleyişine etki eden bir kısım değildir. Bu yüzden burada yaşanan sorunlar sağlıktan ziyade estetik görünümde kaygıya neden olmaktadır. Kulak kepçesinde bulunan kıkırdak şeklinin bozulması yelken kulak yani kepçe kulak görünümüne neden oluyor. Yaygın olarak görülen bu sorun kulağın öne ya da geriye doğru eğilmesine neden oluyor.

Kepçe kulak görünümünde başlıca sorun kıkırdaklardır. Kulak kıkırdağın gevşek olması formunun bozulmasına neden oluyor. Ayrıca kulakta bulunan kıvrımların yetersiz olması da kulak kepçesinin ütülenmiş gibi görünmesini sağlıyor. Kepçe kulak oluşmasında kulağın anatomik yapısı önemli bir rol oynuyor. Örneğin kulak kepçesi ile kulağın arkasındaki kemik arasında bulunan açının da çok geniş olması sorunun kaynağı olabiliyor.

Kepçe Kulak Genetik mi?

Kulağın kepçe olma durumu anne ve babadan gelen genetik durum ile alakalı olduğu tespit edilmiştir. Bu sorun burundaki kıkırdak kemiğinin yani kıkırdak olarak bildiğimiz kulakta da olması ve bu kemiğin gelişememesinden kaynaklı olduğunu görmekteyiz.

Bu sebepler ise, kulağa gelen sert bir darbe sonucu kulak zarar görür ve kepçe olma durumu ortaya çıkar. Anne ve babadaki sorun genetik olduğu için muhtemelen çocuğa da geçer ve yüzde doksan genetiklik sonucu kepçe kulak sorunu ortaya çıkmaktadır.

Kepçe Kulak Ne Gibi Sorunlara Yol Açar?

İnsanlarda en dikkat çeken organlardan birisi de kulaklardır. Özellikle kepçe kulak diye tabir edilen geniş kulak yapısına sahip olanların yaşadığı en büyük sorun estetik görünümün bozulması kaygısıdır. Kepçe kulaklı çocukların okul dönemlerinde arkadaşları tarafından alay konusu olması ise ciddi özgüven sorunlarının ortaya çıkmasına yol açmaktadır.

Kepçe kulak yapısını sorun edenlerin psikolojik olarak da bir çöküntüye girmesi söz konusudur. Bir de insanlarda büyümesi ölene kadar devam eden organlardan birisi de kulaklardır. Kepçe kulak yapısına sahip olanların ileri yaşlarda kulak sarkması sorunu ortaya çıkabilmektedir. Günümüz estetik cerrahi teknolojinde yaşanan gelişmeler kepçe kulak yapısı bulunanların sorunlarına kısa sürede çözüm bulacak düzeydedir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Fiyatı

İyileşme süreci basit olan ve kepçe kulak ameliyatlarının fiyatları tercih edeceğiniz hastane ve doktora göre değişkenlik gösterecektir. Kepçe kulak ameliyatı fiyatı hakkında detaylı bilgi almak için iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

Kepçe Kulak Ameliyatı En Erken Kaç Yaşında Yapılabilir?

Bazı genetik faktörler veya özel durumlardan dolayı kulak yapısının şekli bozuk olabilir. Bu şekil bozukluğu genellikle kepçe kulak diye adlandırılır. Bir hastalık değildir fakat kişiyi görünüm olarak rahatsız eder. Günlük hayatını ve psikolojisini etkiler. Kepçe kulak operasyonları sayesinde bu durum düzeltilebilmektedir. Kulaklar daha normal bir görünüme kavuşturulur.

Bu ameliyat için kulak yapısının gelişiminin büyük bir bölümünü tamamlaması gerekir. 5 ve 6 yaşlar da kulak yapısı gelişimi tamamlandığı için operasyon için uygun yaş sınırını oluşturur. Çocuklar bu yaş gruplarında daha özgüvenli ve çevreye dönüktürler. Kepçe kulak gibi olumsuz faktörler nedeniyle kendilerine olan güvenlerini kaybedebilirler. Bu yüzden bu yaşlarda operasyona başlamak engelleyici olumsuz bir etken yoksa uygun görülmektedir.

kepce kulak tedavi edilebilir mi 300x300 - Ankara Kepçe Kulak Estetiği

Kepçe Kulak Ameliyatında Kafa Bandı Takmak Şart mı?

Kulaklar bazı durumlarda ve genetik faktörler nedeniyle yüzden daha ilerde olabilmektedir. Bu duruma kepçe kulak adı verilmektedir. Kepçe kulak ameliyatı ise yüz yapısına uygun kulaklara sahip olmak için yapılmaktadır. Bu ameliyat sonrası kafa bantlarının kullanımı gereklidir. Kafa bantları kulağı ve kıkırdakları destekler.

Bu sayede kepçe kulak tekrar açılmaz. Kafa bantları kullanılmazsa kişinin kulakları tekrar kepçe konumuna gelebilir. Bu operasyonlarda genellikle kalıcı dikişler kullanılıyor. Bu dikişlerin korunması ve sağlıklı şekilde işlevini yerine getirmesi için ameliyat sonrası kafa bantları kullanmak da fayda vardır.

Kepçe Kulak Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalıdır?

Otoplasti, kelime anlamı olarak kulak estetiği demektir. Aurikulanın yani kulak kepçesinin yeniden şekillendirilmesi, estetik ve doğal hale getirilme işlemi olarak bilinmektedir. Bu işlemi gerçekleştirmek için birçok ameliyat tekniği mevcuttur. Kepçe kulak bir sağlık sorunu olmadığından, isteyen tüm bireylere yapılır. Kulaklar doğumdan itibaren gelişen organlarımızdır ve 5-6 yaşlarına gelindiğinde gelişiminin yaklaşık %80’ini tamamlar.

Bireyler 5-6 yaşlarından sonra ailelerinin izin ve isteği ile ya da 18 yaşını tamamladıktan sonra kişide sağlık sorunu yaratmayacak ise bu işlemi yaptırabilir. Bu ameliyatın yapılmasının en önemli nedeni kişide yarattığı psikolojik etkilerdir. Özellikle ilkokul çağında bireylerin kulakları ile ilgili duyduğu olumsuz eleştiriler hayatını olumsuz etkileyebilir.

Bebeklerde Kepçe Kulak Büyüdükçe Düzelir mi?

Bebeklerde kepçe kulak sorunu kendiliğinden düzelen bir sorun değildir. Genel olarak bebeklerde kulak kepçeliği doğduğunda başlar. 2. veya 3. aylarda ise bu kepçeleşme belirgin hale gelebilir. Günümüzde bebeklerde kulak kepçeliğini önlemek için bazı ürünler bulunmaktadır.

Bunlar;

  • Bebek kulak bandı
  • Kulak aparatı
  • Bebek kepçe kulak bandı

Bunlar bebeklerde kepçe kulak sorununu önlemek amacı ile kullanılan ürünlerden bazılarıdır.

Bebeklerde Kulak Düzleştirme İşlemi Ne Zaman Uygulanabilir?

Bebeklerde kulakta bulunan 2. ayda dertleşmeye başlayacaktır. Kulağı şekillendirmek içi de ilk 2 ay içimde müdahale etmek gerekir. Zaman uzadıkça bulak düzeltirim işleminin de başarı oranı düşecekti. Ebu dan dolayı ilk iki ayda müdahale edilmesi gerekir

Ankara kepçe kulak estetiği hakkında bilgi almak ve operasyon randevusu için iletişim sayfasından bize ulaşabilirsiniz.

Ankara Kepçe Kulak Estetiği Sıkça Sorulan Sorular

Kepçe kulak, çevresel etkilerle oluşan bir durum değildir. Kepçe kulak, anne ve babanın genetik özellikleri ile çocuğa geçen bir durumdur.

Kepçe kulak, bantla düzelebilen bir durum değildir.

Kepçe kulak ameliyatında, kulakların gelişimini %80 gibi büyük bir ölçüde tamamladığı 5-6 yaşları uygun yaşlardır. Özellikle, çocuklar 6-7 yaşında okula başladığı için, bu yaşlarda yapılan ameliyatlar, çocukların özgüvenini korumak adına önemlidir.

Kepçe kulak düzeltme işlemi, ameliyat dışında yalnızca yeni doğan çocuklarda, ilk dönemlerde çeşitli bandaj ve kalıplar kullanılarak kısmen yapılabilir.

Kepçe kulak ameliyatı öncesinde, doktor tarafından kapsamlı muayene yapılmaktadır. Bu süreçte, hastanın düzenli olarak kullandığı ilaçlar ile ilgili doktor tarafından bilgilendirme yapılır.

Kepçe kulak ameliyatı, ortalama 1 saat ile 2 saat arasında süren, lokal anestezi altında, ağrısız bir şekilde yapılan bir operasyondur.

Kepçe kulak ameliyatı, kulak arkasında zamanla görünürlüğü azalan bir iz kalabilen operasyondur.

Kepçe kulak, kulak ile kafanın yapıştığı bölgede oluşan bir çıkıntıdan kaynaklanan bir görünümdür.

Kepçe kulak ameliyatı, ortalama 1 saat ile 2 saat arasında sürmektedir. Operasyonda, lokal anestezi tercih edilmekle birlikte, ağrısız bir süreç söz konusudur.

To Top
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?