Son Güncellenme Tarihi: 04.01.2023
İçindekiler

Ankara Liposuction Tedavisi

Vücudun çeşitli yerlerinde biriken yağ tabakasının dışarıya çıkarılmasını sağlamak amacıyla yapılan işleme liposuction denir. Karın, bel, sırt, kollar, boyun, uyluk ve kalça bölgesine yapılabilen bu işlem bir kilo verme yöntemi değildir. Vücudun çeşitli yerlerinde biriken bölgesel yağlanma olarak da adlandırılan yağlanmanın ortaya çıkardığı görüntüyü yok etmek için uygulanır. Liposuction bir zayıflama yöntemi değildir. Sizlerde Ankara’da Liposuction tedavisi yaptırmak istiyorsanız bize ulaşabilirsiniz.

 

Kimler Liposuction Yaptırabilir?

ankara liposuction tedavisiAnkara Liposuction işleminin rahatlıkla yapılabildiği kentler arasında yer alıyor. Her ne kadar dileyen herkes bu işlemden faydalanabilir ve bölgesel yağlarından kurtulabilir gibi görünse de liposuction işleminden faydalanmak isteyenlerin öncelikle iyi bir cilt kalitesine sahip olunması gerekiyor.

Çeşitli cilt sorunları yaşayanların bu işlemden faydalanamadığını bilmenizde fayda var. Bununla birlikte kişinin vücut kitle indeksi de mutlaka uygulama öncesinde gözden geçirilir. Şayet normal ise liposuction işlemi gerçekleştirilebilir.

Fakat vücut kitle indeksi normal olmayan kişilerin de bu işlemi yaptıramayacağını aktaralım. Fazla kilo oranı yüksek olan kişilerin vücudunun sadece göbek ya da kalça gibi bir bölümüne bu işlem yapılırsa, ortaya son derece orantısız bir vücut görünümü çıkacaktır. Dolayısıyla çok fazla kilosu olan kişilerin öncelikle diyet ve egzersiz yöntemi ile kilo vermesi ve sonrasında bu işlemden faydalanmanız gerekir. Bununla birlikte hamilelik dönemlerinde ve emzirme dönemlerinde de liposuction işlemi gerçekleştirilemiyor. Doğum sonrası emzirme döneminin tamamlanmasını beklemeniz ve doğum kilolarını verdikten sonra bu işlemden faydalanmanızda fayda var.

Liposuction Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Liposuction işlemi genel anestezi altında gerçekleştirilen bir uygulamadır. Sadece ender durumlarda sedasyon yöntemi ile de yapılabilir.

liposuction - Ankara Liposuction

Uygulamanın vücudun hangi bölgelerine yapılacağı ve ne oranda yağ çıkarılacağına bağlı olarak işlem süresi de değişir. Genel olarak bir saat ila 3 saat arasında değişebilen bir sürede uygulamanın tamamlandığını belirtebiliriz.

Öncelikle yağların daha kolay çıkarılması için vücudun işlem yapılacak bölgelerine bir sıvı gönderilir.  Bu sıvı aynı zamanda kanama riskini de azaltır ve liposuction sonrasında yaşanabilecek ağrıyı da  ciddi düzeyde azaltır. Sıvının gönderilmesinden sonra metal kanüller kullanılarak deri altında biriken yağ tabakasına ulaşılır. Yağın aspirasyon yöntemi ile dışarıya atılması sağlanır. Bu sayede işlem tamamlanır.

Liposuction Ağrı Yapar mı?

ankara liposuction tedavisi nasıl yapılır

Liposuction işleminde vücuda sadece 4 milimetre gibi küçük kesiler uygulanır. Cildin altındaki yağ tabakasına ulaşmak için bu kesilerin yapılması gerekiyor. Uygulama sonrasında hafif düzeyde ağrı olabilir. Ancak bu ağrının nedeni vücuda uygulanan kesi değil yağ tabakasının çıkarılmış olmasıdır. Ağrı kesici ilaç kullanımıyla kontrol altına alınabilen bu ağrı hastaların günlük hayatını etkilemez. Zira uygulamadan hemen sonra zaten son derece güçlü olan bir ağrı kesici ilaç hastaya veriliyor.  İşlem sırasında genel anestezi uygulandığından herhangi bir ağrı ya da acı hissedilmesi mümkün olmuyor.

Sonuç olarak liposuction işlemi sonrasında yaşanan ağrı kişinin vücudunu çok zorlayan ve günlük hayatını dahi sıkıntıya sokacak kadar güçlü bir ağrı olmuyor. Ağrı kesici ilaçlar çoğu zaman kişinin hissettiği bu ağrının tamamen ortadan kalkmasını sağlayabiliyor. Liposuction sonrasında ağrı konusu çok sayıda kişinin bu işlemden uzak durmasını beraberinde getiriyor. Oysa son derece küçük kesiler uygulanarak gerçekleştirilen liposuction işlemi sanıldığı kadar dayanılmaz düzeyde bir ağrıya sebebiyet vermez. Ağrı olması korkusu nedeniyle liposuction işleminden uzak durmanıza gerek yok. Ankara liposuction uygulamalarının sık yapıldığı kentlerin başında geliyor. Size bu işlemden faydalanabilir ve bölgesel yağlardan kurtulabilirsiniz.

Liposuction Sonrasında İyileşme Süreci Nasıl?

ankara liposuction dr serdar yüce

Liposuction işleminin ardından klinik ortamda istirahat etmeniz, çok elzem bir durum ortaya çıkmadıkça gerekmez. Kişinin kendini iyi hissetmesi durumunda uygulamanın ardından bir süre klinik ortamda dinlendikten sonra aynı gün taburcu olabilirsiniz. Ancak doktorlar liposuction işleminin ardından vücudum toparlandı bilmesi için ev ortamında yaklaşık 7 gün dinlenilmesi gerektiğini dile getiriyor. Bu nedenle uygulama yapılmadan önce iş hayatınızı ve sosyal hayatınızı 7 gün ara verecek şekilde ayarlamanızda fayda var.

İyileşme sürecinin kişiyi çok zorlamadığını belirtebiliriz. Sadece liposuction işlemi esnasında vücuda uygulanan kesi yerlerinde hafif olmak kaydıyla bir ağrı ya da sızı meydana gelebilir. Ancak ağrı kesici ilaç kullanımı bu ağrının hasta tarafından hissedilmesini engelleyebiliyor. Aynı zamanda kesi uygulanan yerde ilk birkaç gün hafif bir kanama meydana gelmesi gayet normal kabul edilen bir durumdur ve bu konuda kanama fazla miktarda olmadığı sürece endişe edilmesine gerek olmaz.

Vücudun liposuction uygulanan yerlerinde hafif bir morluk ya da şişme olması da yine endişe etmemeniz gereken durumlar arasında yer alıyor. Morluklar ve şişlikler 1 ila 2 hafta sonrasında kendiliğinden ortadan kaybolduğu için herhangi bir müdahaleye de gerek olmuyor. Liposuction yaptıran kişilerin iş hayatına dönebilmesi için bir haftalık bir evde dinlenme süreci getirmeleri gerekiyor. Sonrasında rahatlıkla iş yaşantılarına kaldıkları yerden devam edebilirler.

Uygulamanın ardından birkaç gün geçtikten sonra hastanın kendini iyi hissetmesi durumunda kısa mesafe olmak kaydı ile yürüyüş yapılabiliyor. Ancak 1 haftalık süre boyunca kişinin vücudunu zorlayan hareketlerde bulunmaması ve bundan itina ile kaçınması gerekiyor. Zira liposuction işleminden sonra dikkat edilmesi gerekenler gibi konularda doktor tarafından detaylı bir şekilde bilgilendiriliyorsunuz.
Ankara Luposiction sonrası hijyen sürecinde nasıl hareket edilmesi gerektiğine dair bilgiyi doktorunuzdan alabilirsiniz.

Liposuction Fiyatları

Ameliyathane ortamında gerçekleştirilen bir operasyon olan liposuction fiyatları uygulanacak bölge, şehriniz vs. birçok değişkene göre farklılık göstermektedir. Yağ aldırma ücretleri; hekiminizin bulunduğu şehir, işlemin yapılacağı hastane, uygulanacak bölge ve alınması planlanan yağ miktarına göre hesaplanacak ve hekiminiz tarafından size iletilecektir.

Liposuction Ankara fiyatları için iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

Liposuction Komplikasyonları Nelerdir?

Tüm cerrahi işlemlerde olduğu gibi  uygulamadan sonra da enfeksiyon ve kanama riski mevcuttur. Aynı zamanda morarma ve ödem liposuction işleminin komplikasyonları arasında yer alıyor. Kontür düzensizlikleri oluşma riskinin de mevcut olduğunu belirtelim. Uyuşma ve hafif düzeyde his kaybı, bacakta kan pıhtılarının oluşması gibi riskler de mevcut. Zira uygulamadan önce işlemin komplikasyonları hakkında da bilgilendiriliyorsunuz. Bu komplikasyonların cerrahi müdahalelerin neredeyse tamamında mevcut olduğunu belirtelim. Komplikasyonların gerçekleşme olasılığı her ne kadar düşük olsa da böyle bir risk olduğu için tarafınıza mutlaka bilgi veriliyor.

Liposuction Türleri ve Teknikleri

Bölgesel yağlanmaları ortadan kaldırmak ve pürüzsüz bir görünüm sağlamak için yapılan liposuction, temelde iki teknikle uygulanır. Birinci teknik yağ hücrelerinin parçalamalıdır. Lazer, ısı, radyofrekans gibi yöntemlerle deri altında bulunan yağ parçalanır ve homojen bir hale getirilir. İkinci aşamada ise yağın vücuttan uzaklaştırılması tekniği uygulanır. Parçalanan yağ hücreleri özel kanüller yardımıyla emilir ve cilt altından çekilir.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte farklı türlerde liposuction uygulamaları yapılmaktadır. Örneğin Tümesan, emme destekli, güç destekli ve radyofrekans destekli türleri mevcuttur. Bununla birlikte yüzeysel liposuction ile derim olmayan uygulamalar yapılıyor. Sert dokuda yapılacak uygulama için de ultrasonik liposuction geliştirilmiştir. Liposuction türü ve teknikleri kişinin sağlık durumuna ve ihtiyacına göre tercih ediliyor.

Hangi Bölgelere Liposuction Yapılabilir?

Liposuction fazla kilo sorunu olan ve bu sorundan doğan yağlardan rahatsız olanlar için en kolay çözümlerden bir tanesidir. Yağları aldırmak için yapılması gereken küçük bir işlemdir. Bölgesel olarak yapılan işlemlerden bir tanesi olmasına karşılık genelde yağ fazlası ve birikimi olan bölgelerin tamamında uygulanabilir. Popo üstü, basen, iç bacak, karın, kol, gıdı gibi yerler ilk sıralarda yer alır.

Buna karşılık farklı yerlerde biriken yağları aldırmak da mümkündür. Bunun için uzmanından destek almak ve herhangi bir zararı olup olmadığını öğrenmek gerekir. Bu sayede işlemin yapılması konusunda uzman bir görüş de alınmış olur. Doktorun onayı ile birlikte istenilen yağ alınması işlemi yapılır. Hastanın sağlık durumu da önemlidir.

Liposuction Hangi Durumlarda İşe Yaramaz?

Sporla ya da egzersizle deri altındaki yağ dokusundan kurtulmak mümkün. Fakat günümüz şartlarında bu aktivitelere ayıracak zaman bulmak oldukça zor. Spor yapmadan bir ay gibi kısa bir sürede bölgesel yağlarından kurtulmak isteyenlerin ilk tercihi liposuction oluyor. Bu yöntemde yağ hücreleri parçalanır ve deri altından çekilir.

Liposuction, bölgesel yağ sorunu için oldukça etkilidir. Fakat liposuction sonrası yaşam şekli ve beslenme düzeni değiştirilmezse uygulama pek işe yaramaz. Bir aylık bir süre zarfından korse kullanımı önerilir. Daha sonrası için de düşük kalorili beslenme ve spor yaşamın bir parçası olmalıdır. Özellikle hızlı kilo alıp veren bünyelerin liposuctiondan olumlu sonuç almaları mümkün değildir.

Lazer Lipoliz Nedir ve Liposuction İle Farkları Nelerdir?

Günümüz ilerlemesiyle obezite ve kilo problemleri sıklıkla artamaya devam etmektedir. Kilo vermeye çalışan fakat kilo veremeyen kişilerin tercihleri arasına lazer lipoliz yöntemi girmektedir. Bu yöntemle vücutta fazla biriken yağ hücreleri lazer yardımıyla eritilerek vücudun daha şekilli bir yapıya kavuşması sağlanır. Gıdı, kol bölgelerinde de sıklıkla tercih edilmekte olan bir yöntemdir. Liposuction işleminin lazer lipolizden farkları vardır. Liposuction işlemi sayesinde daha büyük karın, kalça gibi yapılara erişim daha kolaydır. Lazer lipolizde yağların idrar yolu ile atıldığı bilinmektedir. Liposuction işleminde ise yağlar ince kanallar yardımıyla dışarı atılıyor. Lipoliz işleminde yağ hücreleri içeride bırakılırken diğer işlemde yağ hücreleri alınır.

Liposuction Neden Bu Kadar Popüler?

Liposuction vücutta istenmeyen yağların aldırılmasıdır. Popüler olmasının sebebi normal bir şekilde yağ kitlesi kaybetmenin zor olmasıdır. Yağ kitlesi doğal olarak egzersiz ve diyetle kaybolur. Uzun vadede daha yararlıdır. Sadece dış görünüş olarak değil içyapılarında korunmasını sağlar. Ancak bu uzun ve yorucu süreci istemeyen kişiler yağlarını aldırmaktadır. Yağ aldırmak oldukça hızlı bir işlemdir ve bir iz bırakmaz.

Bu sebeple estetik gözükmek isteyen kişiler liposuction yaptırmaktadır. Yağ aldırdıktan sonra sağlıksız beslenmeye devam etmek tekrar yağ kitlesi getirecektir. Bu sebepten dolayı ne kadar popüler olursa olsun bu işlem öncesi hayat değişikliği önemlidir. Sürekli olarak yağ aldırma işlemi vücuda zarar vererek çeşitli sistemleri bozacaktır.

Göbek Yağlarını Aldırmak Zararlı mı?

Göbek yağları, çoğu insan için günlük hayatta hem psikolojik hem de sosyal yaşamı etkileyen bir konudur. Bu yağların aldırılması için özel operasyonlar yapılıyor. Kronik rahatsızlığı bulunmayan bir insan için göbek yağlarını aldırmanın bir zararı bulunmuyor. Ancak kronik rahatsızlığı bulunan kişilerde, hamile kadınlarda veya doktor tarafından teşhis edilen sakıncalı durumlarda bu müdahale tavsiye edilmiyor.

Göbek Yağı Nasıl Aldırır?

Göbek yağları, vücut içinde bulunan yağların birtakım metotlarla eritilerek dışarıya çıkartılmasıyla gerçekleştiriliyor. Yağların dışarıya çıkarılması için vücutta açılan delikten bir kanal yardımıyla mevcut yağlar dışarıya vakumlanıyor. Duruma göre hastaya genel anestezi veya lokal anestezi uygulanıyor.

Göbek Yağı Operasyonu ve Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Göbek yağı aldırdıktan sonra hekim kontrolünde bazı durumlara dikkat edilmesi gerekiyor.

Göbek yağı ameliyatıyla ilgili dikkat edilmesi gerekenler;

  • Operasyonu yapan hekimin bu konuda uzman olması gerekiyor.
  • Hastanın sağlığının ve cilt yapısının sağlıklı olması önemlidir.
  • Günlük beslenme ve spor alışkanlıkları ameliyat sonrası düzenli şekilde devam etmelidir.

Göbek yağı ameliyatının ilerleyen zamanlardaki etkisinin kalıcı olabilmesi için, beslenme, spor, sağlık ve psikolojik durum oldukça önemlidir. Çünkü sağlıklı ve ince bir bedene sahip olmak istiyorsanız bu konularda istikrarlı olmalısınız.

Ankara Liposuction Operasyonu Fiyatları hakkında tüm sorularınız için bizimle iletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

To Top
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?