Son Güncellenme Tarihi: 04.01.2023
İçindekiler

Yüz germe ameliyatı günümüzde çok tercih edilen bir operasyon haline gelmiştir. Yüz germe ameliyatı kulağa oldukça cazip gelir. Ameliyatın amacı cildinizi gererek sizi çok daha genç ve diri göstermektir. Yüz germe ameliyatı her zaman kadınlar tarafından tercih ediliyor gibi görünse de, birçok erkek de yaş ilerledikçe yüz germe ameliyatına başvurur. Bazen aşırı obezite durumlarında da yüz germe ameliyatı gerekli olabilir.

Yüz Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Yüz germe ameliyatı için öncelikle doktorunuza cerrahi gereklilik mi yoksa estetik için mi yaptırmak istediğinizi açıklamalısınız. Doktorunuz sizi muayene ederken, gençlik fotoğraflarınızı görmek isteyecektir. Gençlik fotoğraflarınızla şimdiki haliniz karşılaştırılır. Yüz derinizde kırışan, sarkan ve gevşeyen bölgeler tespit edilir ve buna göre bir ameliyat planı hazırlanır. Cildinize ufak kesiler yapılarak gerçekleşen bir operasyondur.

Yüz Germe Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Her ameliyatta olduğu gibi, yüz germe ameliyatında da riskler vardır. Başlıca olası sebepler şu şekilde sıralanabilir;

  • Ufak kanamalar
  • Dikişlerin bozulması
  • Enfeksiyon durumları
  • Yara ayrışmaları
  • Saç kaybı
  • Saç çizgisinde bozulma
  • Yara izleri
  • Kulakların etrafında bozulmalar
  • Cildin çökmesi
  • Cildin pürüzlü ve aşırı gergin olması

Bunlar yüz germe ameliyatının riskleri arasında sıralanabilir. Çok kolay bir ameliyat olduğu söylenemez. Yüz germe ameliyatı yaptırmak istiyorsanız etraflıca bir araştırma yapmalısınız. Daha önce ameliyat olanların yorumlarını almalı ve bu ameliyatı yapan uzman doktorları çok iyi araştırmalısınız.

Yüz Germe Ameliyatı Ne Kadar Kalıcıdır?

Yüz germe ameliyatı ile yaklaşık 5-10 yıl daha geriye gidebilirsiniz. Ameliyat 10 seneye kadar kalıcıdır. Fakat ameliyattan sonra cilt bakımınızı asla aksatmamalısınız. Cildinizin maruz kaldığı güneş ışığına dikkat etmelisiniz ve cildiniz için ekstra bir operasyona başvurmamalısınız. Bu operasyonlar botoks, dolgu, lazer gibi işlemlerdir.

Yüz Germe Ameliyatı Sonrası

Ameliyattan sonra genellikle hasta, 1-2 gün hastanede yatırılır. Yüzde şişlikler ve morluklar meydana gelir ancak 1 hafta içerisinde kişi normal hayatına dönebilir. Sadece ilk zaman dikkatli olmak gerekir.

Yüz Germe Ameliyatı Sonrasında İz Kalır mı?

Yüz germe ameliyatı cildinize ufak kesiler yapılarak gerçekleştirildiğinden dolayı, iz kalmayacaktır. İlk başlarda olur fakat zamanla geçer. Ufak kesiler yapılır fakat cildin her katmanına şekil verilir. Bu şekilde çok etkili ve başarılı sonuçlar elde edilir. İzleriniz kısa sürede geçecektir.

Ameliyatsız Yüz Germe Operasyonu Mümkün Müdür?

Ameliyat riskine hiç girmeden yüzünüzü gerdirmek istiyorsanız, bu da mümkündür. Ameliyatsız yüz germe için, yüz bantları, dolgu, lazer ve hücresel tedavi gibi daha basit yöntemler uygulanabilir. Kesinlikle hijyen kurallarına çok dikkat edilen bir klinikte yaptırmalısınız. Ayrıca alanında uzman olan kişiler yapmazsa, daha çirkin bir cildiniz olabilir. Fakat bu tarz operasyonlar ameliyat kadar kalıcı değildir. Kalıcılıkları 6 ay ile 1 sene arasında değişir. Ameliyatsız yüz germe operasyonunuz etkisini kaybettiğinde, aynı işlemi tekrarlamalısınız.

Doç. Dr. Serdar Yüce
Yazar
Doç. Dr. Serdar Yüce
Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı
To Top
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?