Son Güncellenme Tarihi: 04.01.2023
İçindekiler

Yüz Gençleştirme (Yağ Enjeksiyonu)

Yağ enjeksiyonu ile yüz gençleştirme nedir?

Yağ enjeksiyonu, hacim artırırarak kontür düzeltilmesi ve kırışıklıkların görünümünün azaltılması ile yüz gençleştirilmesini sağlar. Bu yaşlanma ile kaybolan yüz dokularının dolgunluğunun geri kazanılmasına yardımcı olur. Ayrıca, derinin kalitesini artırır. Yağ transferi ile yüz gençleştirme yanaklar, dudaklar, göz kapakları ve ağız çevresindeki kırışıklıklar için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Yağ transferi volüm ve kontur değişikliği ile yüzün gençleştirilmesini sağlar. Ancak yüz ve boyun derisinin önemli gevşekliği veya sarkması olan hastalar bir yüz germe ve / veya boyun germeden daha fazla fayda görürler.

Yağ enjeksiyonu ile yüz gençleştirme için uygun aday kim?

Yağ transferi ile yüz gençleştirme yüzün belirli alanlarda hacmini artırmak veya yaşlanma ile kaybolan yüz hacmini geri isteyen hastalar için mükemmel bir seçenektir. Bu alanlara yağ enjeksiyonu hacmi artırır ve konturu düzelterek daha genç bir görünüm kazanılmasını sağlar. Ayrıca yağ enjeksiyonu kırışıklıkların düzeltilmesi için de kullanılabilir. Plastik cerrahınız endişeleriniz ve istediğiniz değişiklikler yanı sıra tıbbi geçmişi gözden geçirecek sizin için uygun olabilecek yüz gençleştirme yöntemini belirleyecektir.

Yağ enjeksiyonu ile yüz gençleştirme ameliyatı hedefleri nelerdir?

Yağ enjeksiyonu göz kapağı altı, ağız kenarı ve burun çevresindeki derin kırışıklıklar gibi yaşlanma belirtilerini azaltarak yüzün gençleştirilmesine yardımcı olur. Yüz bölgesine verilen yağın bir kısmı rezorbe olmasına rağmen sonuçlar kalıcıdır. Ancak, yağ enjeksiyonu yaşlanma sürecini durdurmaz.

Yağ enjeksiyonu ile yüz gençleştirme ameliyatı sırasında ne yapılır?

Yağ enjeksiyonu ile yüz gençleştirme, lokal veya genel anestezi altında yapılan günübirlik işlemdir. Vücudunuzdan alınan yağ gerekli olan alanlara enjeksiyon şeklinde uygulanır. Yağ almak için en yaygın kullanılan alanlar karın ve uyluk bölgeleridir. Yağ doğal dolgu maddesi olarak kullanılır, kişinin kendi vücudundan alındığı için hastalık bulaşma ihtimali, alerjik reaksiyona neden olması ve reddedilme riski yoktur.

Yağ dokusunun enjekte edildiği yerde kalabilmesi oranın kan dolaşımı ile ilişkilidir. Bundan dolayı yağ dokusunun bir kısmının rezorpsiyon denilen mekanizma ile zaman içinde kaybolma ihtimali vardır. Bu durum göz önüne alınarak normalden daha fazla yağ dokusu ameliyat sırasında enjekte edilir. Böylece zaman içinde rezorpsiyon sonucu oluşacak azalma telafi edilmeye çalışılır. Rezorpsiyonun çoğunluğu ameliyat sonrası 6 ila 8 hafta içinde olmaktadır. Bundan sonra, kalan volümün kalıcı olması beklenmektedir. Yağ alma işlemi küçük kesilerden kanüller yardımıyla yapılır, sonrasında enjeksiyon yoluyla ihtiyaç olan bölgelere verilir. Kesiler doğal kırışıklıklara denk getirilir ve çok küçük oldukları için zaman içinde farkedilmeyecek hale gelirler.

İyileşme dönemi nasıl? Ne kadar süre istirahat gerekli? Ne zaman egzersize devam edebilirsiniz?

Anestezinin etkisi geçtikten sonra, eve gitmeniz mümkün olacaktır. Rahat bir ameliyat sonrası ve iyi sonuçlar için, işlem sonrasında istirahat etmeniz uygun olacaktır. Baş ve yüz bölgesindeki şişliği ve morluğu en aza indirmek için ilk birkaç gün baş yukarıda istirahat edilir ve aralıklı buz uygulanabilir. Gözlerin altında morarma olabilir ve birkaç gün içinde düzelecektir. Ameliyattan sonraki ilk birkaç gün boyunca ilaçlara cevap veren ağrı ve şişlik olabilir. Birçok hasta 1 hafta içinde işlerine dönebilmektedir. İyileşme döneminde yorucu fiziksel aktivitelerden cerrahi sonrası 4 hafta boyunca kaçınmalıdır.

Ameliyatın komplikasyonları nelerdir?

Komplikasyonları diğer kozmetik prosedürlerde olduğu gibi nadir olup asimetri, kanama, enfeksiyon, zayıf yara iyileşmesi, şişlik ve uyuşma olabilir. Bu komplikasyonların bazıları ek cerrahi işlemler gerektirebilir. Plastik cerrahınız olası komplikasyonlarda dahil olmak üzere beklenen sonuçlar hakkında detaylı bilgi verecektir. Ne zaman ameliyatın kesin sonuçlarını göreceğiz?

Ameliyat sonuçları hemen işlem sonrasında görülecektir. Zamanla şişlikler azaldıkça iyileşmeye devam edecektir. Genellikle 2 hafta içinde şişlik ve morluklar geçer. Az miktarlarda fark edilemeyen boyutlarda şişlik cerrahiden sonra birkaç ay kadar devam edebilir. Nihai kontur ve yara izi sonuçları ameliyattan sonra en az 6 ay sürer.

Doç. Dr. Serdar Yüce
Yazar
Doç. Dr. Serdar Yüce
Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı
To Top
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?