Son Güncellenme Tarihi: 04.01.2023
İçindekiler

Halk dilinde yağ aldırma ameliyatı denilen, tıpta ise liposuction olarak karşımıza çıkar. Yağ aldırma ameliyatı sonrasında kilo alınır mı? Birçok insanın en çok merak ettiği ve endişe duyduğu sorulardan bir tanesidir.

Yağ Aldırma Ameliyatından Sonra Endişeli Bekleyiş

Liposuction hastaları, bir dizi prosedürlerden geçtikten sonra o en büyük kararı verir. En büyük korkuları da ‘Ya tekrar kilo alırsam’ sözleri ile zihninin karışması ve stres altına girmesidir. Fakat şunu bilmelidirler ki, operasyon sonrasında meydana gelen güzel sonuçları korumak, tabi ki yine sizin elinizde. Yağ aldırma operasyonu ile vücut daha estetik bir görünüme kavuşur. Bundan dolayı estetik ameliyatlar arasında en çok tercih edildiği herkes tarafından bilinen bir gerçektir.

Yağ Aldırma Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

Yağ aldırma ameliyatının insanlar için avantajlı olabileceğini göz ardı etmemek gerekir. Bir ameliyatın nasıl avantajı olur ki diye düşünülebilir. Fakat bazı durumlarda sağlık açısından, bazen de ruhsal açıdan yani psikolojik olarak insanlar bütün zorluklara rağmen tüm riskleri kabul ederek bu yola girerler.

Liposuction ile;

  • Vücutta oluşan yağı, güvenli ve etkili bir şekilde çıkarılmasını sağlar.
  • Vücutta, kilo verdikten sonra diyet ve egzersizle düzelmeyen bölgelerin şekillenmesini sağlar.
  • Bacaklardaki selülit görünümünü iyileştirerek pürüzsüz görünmesini sağlar.
  • Hastada ameliyat sonrası özgüven yükselir ve görünümden dolayı psikolojik olarak olumlu yönde etkiler.

Genel olarak yağ aldırma işleminin yapılabileceği bölgeler, kalça, uyluk, kol, göğüs, karın, basen, çene, boyun ve beldir.

Yağ Aldırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Yağ aldırma, bir ucunda delik ve diğer ucunda ise vakum bulunan tıbbi bir cihazdır. Uzun ve delikli bir tüp ile (diğer adı kanüldür.) vücudunuzda oluşmuş olan yağın çıkarılmasına yardımcı olur. Spor, diyet ya da egzersiz ile inatlaşmış yağların neden olduğu, estetiksiz görüntüyü ortadan kaldırmada en büyük görevi üstlenir.

Yağ Aldırma Ameliyatı Neden Tercih Edilir?

Bu inatlaşmış yağ kalıntılarından kurtulmak ve vücudu şekillendirmek için insanlar her bölgeye uygulanabilen liposuction işlemi için küçük kesilere ihtiyaç duyar ve işlemin neticeleri de uzun süreli olur.

Yağ Aldırma Ameliyatı Sonrasında Kilo Alınır mı?

Liposuction hastalarında, ameliyat sonrasında kilo alabilme ihtimalini düşünmek her hastayı endişeye itmektedir. Ancak ameliyat sonrası yapacakları tek şey, kendilerine sağlıklı bir yaşam tarzı belirlemek, düzenli bir egzersiz programı ve sonrasında devamlılığını sağlamak, sonuçlarınızın uzun ömürlü olmasında yardımcı olacaklardır.

Yapmaktan çok korumak aslında hayat gibi daha önem arz etmektedir. Ameliyat öncesi uygulanan prosedür için doktor ile iletişim halinde olmanız çok önemlidir. Tabi ki öncesi kadar prosedür sonrasını da atlamamak gerekir.

Yağ aldırma operasyonu sonrası, doktorunuz post-op bakımınız ile ilgili detaylı bir bilgilendirme ve yönlendirme listesi verecektir. İşte size verilen listedeki talimatları yerine getirmeniz halinde, kilonuzu korumanızda ve operasyon sonrasında da sağlıklı kalmanızda fayda sağlayacaktır.

Doç. Dr. Serdar Yüce
Yazar
Doç. Dr. Serdar Yüce
Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı
To Top
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?