Son Güncellenme Tarihi: 04.01.2023
İçindekiler

Bölgesel incelmeye yardımcı olan ve bölgesel yağların kırılmasının en kolay yolu olan soğuk lipoliz, incelmeye neden olması için lipoliz tekniklerinin doğru uygulanmasını şart kılar. Soğuk lipoliz; inceltilmek istenen vücut bölgesine etki eden, seanslar halinde gerçekleştirilen, yağların soğuk etkisiyle kırılmasına dayanan tekniktir.

Bu teknikte, kontrollü olarak dondurulan yağ kütlesi, yine kontrollü olarak vücut içerisinden atılır. Yağ miktarı bölgesel olarak azalan vücut, bölgesel bir incelmeye neden olacaktır. Soğuk lipoliz hakkında; ne kadar inceltmeye yardımcı olacağı, vücudun hangi kısımlarında bölgesel incelme için kullanılacağı ve kaç seansta biteceği bilinmelidir.

Soğuk Lipolizin Miktarı Ne Kadardır?

Soğuk lipolizin inceltme sağlaması, hem seanslara düzenli katılım ile hem de bol su tüketimiyle gerçekleşir. Vücut içerisinde bölgesel ve kontrollü dondurulan yağ, su yardımıyla tam olarak kırılır ve vücuttan atılır.

Doğal olarak, bölgesel incelmenin ne kadar olduğu her insan için farklı ölçüm sonuçlarıyla tanımlanır. Ancak santimetre olarak bir incelme değeri verilecek olursa, soğuk lipoliz ile üç santim ve otuz santim arasından bölgesel incelme imkanı sağlanabilir.

Soğuk Lipoliz ile İncelme Hangi Vücut Bölümleri İçin Uygulanabilir?

Soğuk lipoliz tekniği sonrasındaki bölgesel zayıflama, her vücut uzvu için kullanılamaz.

Soğuk lipolizin uygulanabilir olduğu vücut bölmeleri ise:

  • İç bacaklar
  • Alt bacaklar
  • Bel çevresi
  • Kolların üst kısmı
  • Kalçanın hemen altı veya kalça

Bölgeleri, soğuk lipoliz tekniğiyle inceltilebilir.

Soğuk Lipoliz İnceltme Kaç Seansta Tamamlanır?

Soğuk lipoliz işlemi, seanslar halinde tamamlanması şart olan incelme tekniğidir. Genel olarak sekiz seans süresince devam eden soğuk lipoliz; kilo miktarının oldukça fazla olması halinde, bölgesel olarak yağlanmanın aşırıya kaçması durumunda daha fazla seans ile uygulanır. Seansların en erken bir ay içerisinde olması gerektiği ve su içilme miktarının üst seviyeye çıkarılması de bilindiğinde, ortalama altı ile on seansta bölgesel incelme yakalanacaktır.

Soğuk Lipoliz ile İncelmeyi Ne Artırır?

Sağlıklı beslenme tanımını alan diyet programları, soğuk lipoliz sonrasında ne kadar incelme olacağını da belirler. Diyet içerikleri ve su miktarı; tüm vücuttan yağın dengeyle eritilmesini, bölgesel bir incelme işlemine yardımcı olunmasını ve sağlıklı şekilde bölgesel incelik yakalanmasını sağlar.

Bu nedenle, beslenmeye dikkat edilmesi incelme oranını artırır, demek doğru olacaktır. Bir diğer unsur da, bölgesel aktivitelerin artırılmasıdır. İnceltilemeye çalışılan alandaki aks dokuların artırılması, sıkı ve ince bir uzuv duruşunu oluşturmaya yardımcıdır.

Soğuk Lipoliz ile Kimler İncelebilir?

Bölgesel yağlanma şikayeti bulunan ve kilo miktarının hastalık düzeyinde olduğu insanlar; bölgesel incelme ve zayıflama, tüm vücudun inceltilmesi, zayıflık gibi konuları yaşam şartlarına uyarlamalıdır. Bu nedenle, yetmiş kilodan fazla olan ve boy ile kilo oranı sonucunda ‘aşırı kilolu veya kilolu’ sonucunu alan insanların soğuk lipoliz teknik desteğini alması şarttır.

Doç. Dr. Serdar Yüce
Yazar
Doç. Dr. Serdar Yüce
Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı
To Top
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?