Son Güncellenme Tarihi: 04.01.2023
İçindekiler

Soğuk lipoliz, son günlerin en gözde cihazlar arasında yer alır. Ameliyatsız kilo verdirme olarak adlandırılan cihaz 1 saat içerisinde bölgesel incelmeyi mümkün kılar. Cihazın bölgede 60 dakika boyunca devam etmesi gerekir. 60 dakika uygulama sonrasında bölgeye kısa bir el masajı yapılır. Derinin soğuktan sıcak ortama alışması sağlanır. Her hasta için kilo verme oranı değişir. Uygulama sonrasında %25-%40 oranında yağ kalınlığında bir azalma meydana gelir. Soğuk lipoliz uygulama sonrasında minimum olarak 1 beden, maksimum olarak da 2 beden kilo verme olanağı bulunur.

Soğuk Lipoliz Nedir ve Nasıl Çalışır?

Vücutta yağlanma olan bölgeyi vakumlayarak o bölgedeki kan akışının arttırılır. Belirlenen bölgeye -10 derece soğukluk verilir ve yağ hücreleri tamamen donar. Soğuk lipoliz etkisi ile bölgede değişim yaşanmaya başlar. Soğuk lipoliz yönetimi ile yağ hücrelerini etkisiz hale getirilir. Kontrollü olarak soğutma sistemi ile zayıflama meydana gelir. İnsan vücudunun yağ hücresi yapısından dolayı soğuğa daha fazla duyarlı olur. Yağ çevresindeki dokulara zarar vermeden dondurulur. Soğuk lipoliz yöntemi uygulanırken herhangi bir anestezi yapılmaz. Uygulama sonrasında hasta hızlı bir şekilde günlük yaşantısına geri döner.

Uygulama Sonrası Süreç Nasıl İşler?

Uygulama sonrasında bölgedeki yağlar donarak işlevini kaybeder ve yağ hücreleri kristalleşerek parçalanır. 1-1,5 hafta içerisinde hastanın vücudundan doğal yollarla atılır. 21 gün sonunda vücut kendini toparlamaya başlar. Soğuk lipoliz uygulama sonucunun %80 oranda belli olur. Soğuk lipoliz yöntemi sırasında yağ hücrelerinin donması sırasında dokuda herhangi bir gevşeklik yaşanmaz. 3 haftanın sonunda hastalar kontrollerinin yapılması için geri çağırılır. Hastanın vücut analizleri, vücut ölçümleri uygulamanın sürecini yansıtır. Uygulama sonrasındaki vücut değişimleri kişiden kişiye değişim gösterir.

Soğuk Lipoliz Sonrası Diyet Yapılır mı?

Soğuk lipoliz uygulamasında 3 kg’dan fazla kilo problemi olan hastaların beslenme programı yapılır. Diyetisyen, hastanın beslenme programlarını belirler. Diyetisyen ile soğuk lipoliz uygulama sırasına kadar beraber çalışırlar. Diyetisyen tarafından verilen 2 ya da 4 seans beslenme programını ücretsiz olarak verilir. Her hasta diyetisyen kontrollünde çalışmalarını sürdürür. Amaç, hem yağ hücrelerini azaltmasını sağlamak hem kilo kontrolü yaparak ve sonuçların başarısını sağlamaktır.

Hangi Bölgeler İçin Yapılır?

Soğuk lipoliz cihazının kilo verilmesi gereken bölgeye yapılır. Bu bölgelerin her biri kendi arasında ayrılır.

Bu bölgelerden bazıları aşağıdakilerdir;

 • Karın bölgesi
 • Karın yanlarındaki yağlarda
 • Sırt tarafı
 • Kalça bölümü
 • Bacak kısmı
 • Bacak içi
 • Basen tarafı
 • Diz üstü bölümü
 • Diz iç kısmı
 • Baldır kısmı
 • Kol tarafı

Her bölgenin ayrı bir özelliği vardır. Soğuk lipoliz uygulanırken seçilen bölgeye uygulanır.

Soğuk Lipoliz Uygulamasının Yaş Aralığı

Soğuk lipoliz yönteminin yapılabilmesi için yaşın 18 olması gerekir. Kişinin sağlık problemi olmadığı sürece 18 yaşından itibaren her yaş grubuna uygulama yapılabilir.

Doç. Dr. Serdar Yüce
Yazar
Doç. Dr. Serdar Yüce
Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı
To Top
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?