Son Güncellenme Tarihi: 04.01.2023
İçindekiler

Saç dökülmesi sorunuyla karşılaşan çok fazla kişi vardır. Bu sorunla karşılan kişiler ise bunu engelleyebilmek için tedavi yollarına başvururlar. Yaşadıkları estetik kaygı ve diğer nedenler, saç ekimi yaptırmaya yönlendirir. Saç ekimi yaptıracak olanlar bazı konulardan geri kalabilir. Bunlar saç ekiminin daha sağlıklı olabilmesi için gereklidir. Saç ekimi yapıldıktan sonra belli bir süre şapka takılamaz. Bu durum geçici olmakla birlikte dikkat gerektirir. Saç ekimi uygulaması yapıldıktan sonra 3 gün boyunca çok dikkatli olunmalıdır. Sadece şapka değil, ekim yapılan bölgeye temas uygulanmamalıdır. Şapka takmak için en az 15 gün beklenmesi gerekir. Bu süreden sonra takılmaya başlanabilir. Fakat seçilecek olan şapka da doğru olmalıdır.

Saç Ekimi Yaptıranlar Neden Şapka Takmak İster?

Saç ekimi, saçı uzun süre dökülenler ya da kel olanlar için farklı bir durumdur. Bu duruma alışabilmek adına şapka takılmak istenebilir. Hastaların birçoğu kendisini gizlemek için şapka takmak ister. Fakat ilk aşamada şapka takılması ekim yapılan saçların tutmasını engeller. Bu sebeple belli bir süre açık kalmalıdır. Doktorlar saç ekimi yaptıkları kişiye daha uzun süre şapka takmamalarını önerebilir. Durumu garanti altına alabilmek için, önerilere uyulmalıdır.

Saç Ekimi Sonrasında Nasıl Bir Şapka Takılabilir?

Saç ekimi sonrası, yeni bir görüntüye sahip olacak kişiler saçlarını gizlemek isteyebilir. Bunun için en sık kullanılan malzeme şapkalardır. Saç ekimi sonrası doktorun belirttiği süre sonunda şapka takılmaya başlanabilir. Takılacak olan şapka saça zarar vermemelidir. Bu sebeple mutlaka sıkmayan şapkalar tercih edilmelidir. Ayrıca darbelere karşı dayanıklı özellikte olmalıdır. Sürtünme özelliği olmaması da önemlidir. Kafaya hava aldırmayan şapkaların kullanımından kaçınılması gerekir. Kıl kökleri etkilenebileceği için, güneşten etkilemeyecek bir tercih yapılmalıdır. Bunlara dikkat edildiği sürece şapka kullanılabilir.

Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç ekimi yaptıranlar bu uygulamadan sonra doktorları tarafından bilgilendirilirler. Bu bilgilendirmede hastaların uzak durması gereken konularda belirtilir.

Saç ekimi yaptıranların dikkat etmesi gereken durumlar şu şekildedir;

  • Çok yoracak işlerden uzak durulmalıdır.
  • Terlemekten ya da duş almayı gerektirecek durumlardan kaçınılmalıdır.
  • Bir kaç gece cinsel ilişkiden uzak durulmalıdır.
  • Uyku esnasında uygulama yapılan bölgeye temas edilmemesi gerekir.
  • Antibiyotik kullanmak gerekebilir. Bunun içinde alkol almaktan uzak durulmalıdır.
  • Uygulama yapılan bölgede arkada kalıyorsa, yatarken sırt üstü yatılmalıdır.

Bu konulara dikkat eden kişilerin iyileşme süreci daha hızlıdır. Böylece saç ekimi uygulaması başarılı şekilde sonuçlanabilir.

Saç Ekiminden Sonra Neler Kullanılmamalıdır?

Saç ekimi yapıldıktan sonra uygulama yapılan bölgelerde kızarıklar olabilir. Bu kızarıklıkların giderilmesi için doktorlar ilaç ya da solüsyonlar verir. Bunlar düzenli olarak kullanılmalıdır. Uygulamanın yapıldığı ilk anda bandaj takılır. Bu bandaj ertesi gün pansumanla çıkarılmalıdır. İlk üç gün boyunca sigara, alkol, çay, kahve tüketilmemelidir. Saç ekimi tuttuktan sonra doktor takibiyle kullanılmaya başlanabilir.

To Top
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?