Son Güncellenme Tarihi: 04.01.2023
İçindekiler

Saç dökülmesi, erkeklerde ve kadınlarda çok sık karşılaşılan durumlardan biridir. Uzmanlar, günlük belirli bir miktarda yaşanan saç dökülmelerinin normal bir durum olduğunu açıklamışlardır. Toplamda 100 adet saç telinizin dökülmesi, saç sağlığınız açısından herhangi bir tehlike oluşturmaz.

Ancak dökülen tel sayısı 100’ü geçerse dökülmeye neden olan başka bir durumun varlığı söz konusudur. Bu nedenle gün içerisinde ne kadar saç telini kaybettiğinizi iyi gözlemlemeniz gerekir. Saç dökülmesi ile baş edebilmenizin yolu, bu duruma neden olan durumu tespit etmenizden geçer. Bu konuda daha fazla bilgi alabilmek için uzman bir doktora gitmeniz uygun olur.

Genetik Faktörler

Saç dökülmesine neden olan durumların başında genetik faktörler yer alır. Özellikle de aile genetik bir kellik varsa saç dökülmesi kaçınılmaz bir durumdur. Ancak genetik faktörlerden dolayı yaşanan saç dökülmesi, daha çok erkeklerde görülür. Genetik faktörlerden kaynaklanan saç dökülmeleri baş edebilmeniz biraz zordur.

Özellikle yaşınız ilerlediğinde bu durumdan kurtulmanız daha da zor hale gelir. Bu sebepten dolayı yaşanan saç kayıplarını durdurmanız için çeşitli yöntemler deneyebilirsiniz. Ancak en kesin ve kalıcı çözüm saç ektirmektir. Genetik faktörlerden dolayı yaşanan saç kayıpları, kadınlarda da görülmektedir. Ancak erkeklerde olduğu kadar yaygın bir sebep değildir.

Depresyon ve Stres

Yoğun iş hayatı, ailevi sorunlar, okul hayatında yaşanan başarısızlıklar gibi vs. sebeplerden dolayı insan, stresli bir hayat yaşayabilir. Yaşanan bu stres, depresyonu da beraberinde getirir. Stres, saç dökülmesini tetikleyen bir durumdur. Stresle baş edemezseniz, saç dökülmeleriniz artabilir hatta geri dönülmez bir hale gelebilir. Ayrıca yaşanan stresler, başka hastalıklarında meydana gelmesine neden olur. Saç dökülmesini engellemek için yapılan bilinçsiz uygulamalar, saçınızı daha da fazla etkileyebilir. Bu durum sonucunda da stresiniz iki kat artar. Eğer saç dökülmesi yaşıyorsanız, daha modern çözümleri tercih etmeniz gerekir.

Saç Dökülmesine Neden Olan Diğer Durumlar

Saç dökülmesine neden olan başlıca iki durum yukarıda açıklanmıştır. Bunlar haricinde saç dökülmesine neden olan diğer durumlar şunlardır:

  • Kozmetik ürünler
  • Doğum süreci
  • Kemoterapi süreci
  • Çeşitli iç hastalıklar
  • Hormonal sebepler
  • Vitamin eksikliği
  • Yanlış beslenme
  • Mineral eksikliği
  • Deri problemleri

Bu durumlar, saç dökülmesine neden olabilirler. Dökülmeye neden olan durum tespit edilip, ona göre bir çözüm bulunmaya çalışılmalıdır.

Saç Ektirmek Kelliğe Çözümdür

Erken yaşlarda başlayan kellik sorunu, erkekler için son derece can sıkıcı bir durumdur. Kellikle baş edebilmek için doğal yöntemlere zamanınızı boşa harcamayın. Bunun yerine daha kalıcı bir çözüm olan saç ektirme işlemini tercih edebilirsiniz. Eğer saç ekimi konusunda başarılı bir uzmana giderseniz, daha hızlı bir sonuç elde edebilirsiniz. Saç ektirme sonucunda hayalinizdeki saçlara sahip olabilirsiniz. Eğer ekim işleminiz profesyonelce yapılırsa kalıcı olarak kellikten kurtulabilirsiniz.

To Top
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?