Son Güncellenme Tarihi: 04.01.2023
İçindekiler

Ön saç çizgisi veya alın çizgisi, alın ve saçın kesiştiği çizgiye karşılık gelir. Saç ekimi ameliyatının başarısını etkileyen en önemli faktörlerden biri, ön saç çizgisinin ideal planlanması ve uygulanmasıdır. Ön saç çizgisinin başarılı bir şekilde belirlendiği ve bu yönde nakledildiği saç ekimi operasyonunda, doğal görünümün yakalanması muhtemeldir.

Saç Dökülmesine Karşı Saç Ekimi

Saç dökülmesi, özellikle erkek tipi saçta alın bölgesinde başlar. Saç dökülmesi devam ederse, bölgedeki açıklık yavaş yavaş artacak ve ön saç çizgisi kaybolacaktır. Saç dökülmesi sorunları olan bir kişi saç ekimi yapmaya karar verirse, saç dökülmesi işlemi saç ekimi için uygunsa, ilk adımlardan biri ön saç çizgisini planlamaktır. Planlanacak ön saç çizgisinin tasarımı her hasta için farklıdır.

Her hastada farklı olan;

  • Genel saç
  • Yüz yapısı,
  • Hastanın cinsiyeti
  • Yaşı gibi kriterler, ön saç çizgisinin belirlenmesinde önemli kriterlerdir.

Örneğin, alın çizgisinde erkeklerin tapınaklarında keskin çizgiler bulunurken, kadınlar daha düz bir şekilde çizilir.

Saç ekimi operasyonundan önce bir saç planı yapılması lazımdır.

Tercihen hastanın implantasyonda alnının açılması, inceltilmiş saçların implantasyonu için sıkılaştırma ve yanlış saç ekimi operasyonundan sonra alın düzeltmesi için kullanılır.

Ön Saç Çizgisi Neden Önemlidir?

Saç ekimi ameliyatı estetik kaygıları tamamen ortadan kaldırmak için kullanılan bir mikro cerrahi prosedürüdür. Bu nedenle, tüm beklentiler doğal ve güzel bir görünüm yaratmaya yöneliktir. Ön saç çizgisini doğru bir şekilde belirlemek çok önemlidir, çünkü bir kişinin yüz ifadelerini doğrudan etkiler. Hastanın görünümüne göre tahmin edilen yaşı önemli ölçüde geri yükleyebilir. Ön saç çizgisi, saç ekiminden sonra en dikkat çeken ve hızla fark edilen alanlardan biridir ve başarılı saç ekimi için en temel kriterlerden biridir.

Ön Saç Çizgisi Planlama

Ön saç çizgisini yerleştirmeye karar vermeden önce, saç ekimi ve nakledilecek greft sayısı gibi saç yoğunluğu etkileyen ölçümleri tamamlamak gerekir. Daha sonra, literatürdeki standartlara ve hastanın beklentilerine göre, ön saç çizgisinin evresini belirlemeye başlanır.

Ön saç çizgisinin ideal formunu belirlerken dikkate alınması gereken kriterler aşağıdaki gibidir:

  • İnsan burun ve kaş oranı hesaplanır ve ideal alın çizgisi pozisyonu belirlenmeye çalışılır.
  • Alın çizgisi ile kaşlar arasındaki mesafe yaklaşık dört parmak genişliğinde olmalıdır.
  • Kaşları kaldırırken, alın ve alın çizgisinde görünen üst çizgi 1 cm olmalıdır.
  • Ön saç çizgisinin eğriliği kişinin yüz özelliklerine göre planlanmalıdır.

Bu kriterler iyi ve doğal görünen saç ekim operasyonlarında tercih edilen kriterlerdir. Ayrıca, ön saç çizgisini belirleme sürecinde, donör alanının yaş, cinsiyet, dökülme seviyesi ve yeterliliği gibi faktörler çok önemlidir. Donör bölgedeki saç kalitesi güçlü ve kalın olmalıdır. Böylece yapılacak işlem sırasında daha az greft kullanılarak maksimum yoğunluk sağlanabilir.

To Top
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?