Son Güncellenme Tarihi: 04.01.2023
İçindekiler

Saç ekimi ile birlikte bir takım etkenler değişiklik gösterebilir. Saç ekim işlemi sonrasında oluşan etkenler ise; kafa derisinde uyuşukluktur. Genel olarak kafa derisine verilen ilaçların etkisi ile saç ekimi sonrasında bazı şişlikler meydana gelebileceği gibi zaman zaman başınızda ağrılar da hissedebilirsiniz. Peki saç ekim işleminin ardından oluşan şişlik, ağrı ve uyuşukluk nasıl geçer? Bu sorunun cevabını inceleyelim.

 

Saç ekim işleminin yapılmasından sonra ki ilk 2-3 gün alın bölgesi ve göz çevrelerinde şişlikler meydana gelmektedir. Bu saç işleminden dolayı kaynaklanır. Saç ekim işlemi sırasında verilen serum ve siz de bırakmış olduğu etkiye göre şişlik oranı değişebilir. Hemen Hemen saç ekimi yaptıran her kişi de görülen kafa derisinde ve alın bölgesindeki şişlik korkutucu derece de önem arz etmemektedir. Burada oluşan şişlikler kısa süre içerisinde geçecektir.

Saç ekim işleminden sonra oluşan şişlikleri azaltmak için bazı önlemler alınabilir. Bu önlemler ise; saç ekimini gerçekleştirdikten sonra çok fazla ayakta kalmayarak 2-3 gün boyunca dinlenilmesi gerekmektedir. Şişlik geçene kadar öne doğru eğilmemek gerekir. Tuzlu, baharatlı ve asitli içecek tüketimi bu dönemde olabildiğince azaltılmalıdır.

Vücuda bol miktarda sıvı alınmalı ve bu sayede şişlikler içinde bulunan ödem vücuttan idrar yolu ile atılmalıdır. Kan dolaşımını artıran spor etkinliklerinden en az 1 hafta süre ile kaçınmalısınız. Şiş olan bölgelere buz yardımı ile yavaşça masaj yapabilirsiniz. Bu sayede saç ekimi sonrası oluşan şişliklerin önüne geçebilir ve kısa sürede bu süreci atlatabilirsiniz.

 

Saç ekim işlemi sonrasında kafa derinizde aldığınız ilaçlar ve iğnelerin etkisi sonucu uyuşma meydana gelecektir. Bu nedenle bu uyuşmaları en aza indirmek ve tamamen kurtulmak için uygulamanız ve dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. Bunlar; saç ekimi işleminden sonra 3-4 gün boyunca sırt üstü yatmalısınız.

Bunun nedeni saç bulunan deride uyuşukluk olduğu için herhangi bir darbe almanız sonucunda bu darbeyi hissetmeyebilirsiniz. Uyuşukluk halinin uzun sürmesi halinde darbe alacağınız yerlerden uzak durun.

Saç ekiminden sonra oluşan uyuşukluk zaman içerisinde geçecektir. Çok uzun sürmeden her geçen gün saç derinizdeki uyuşukluğun geçtiğini kolay bir şekilde fark edebilirsiniz. Eğer uyuşukluk geçmiyor ise kısa süre içerisinde doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Saç Ekimi Ağrılar Ne Kadar Sürer?

Saç ekimi sonrasında, saç ekimi için alınan saç bölgesi yani donör bölgede zonklama meydana gelmektedir. Saç ekimi işleminden sonra hemen hemen herkesin başında ağrılar meydana gelmektedir. Saç ekimi sonrasında oluşan ağrılar kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bu nedenle ağrı sürelerinin geçmesi de farklılık gösterir.

Fakat genellikle saç ekimi sonrasında ağrılar eğer kronik bir ağrıya dönüşmemiş ise 3-4 hafta içerisinde tamamen geçecektir. Genel olarak saç ekimi yaptıran kişiler 5. günün ardın ağrı kesici kullanma işlemini tamamen keserler.

To Top
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?