Son Güncellenme Tarihi: 04.01.2023
İçindekiler

Farklı nedenlerden dolayı saçları dökülen kişiler, saç ekimi işlemi yaptırmak durumunda kalabilmektedir. Bu bir süreçtir ve bu süreç içerisinde bazı durumlarla karşılaşabilirsiniz. Bu süreç içerisinde sabırlı olmalı ve bunun geçici olduğunu unutmamalısınız. Saç ekimi sonrası, donör olan kişinin alın bölgesine bir bandaj takılmaktadır. Bu bandaj, şişlik oluşmasını engellemek amacıyla takılmaktadır.

Ekimin gerçekleştiği bölgede kabuklanmalar ve döküntüler olabilmektedir. Bu işlem 15 gün sonra geçecektir. Operasyon sonrasında, şişme, kaşıntı ve ağrı durumları olasıdır. Bunlara hazırlıklı olunması gerekmektedir. Doktorun önereceği buz uygulamaları, ilaçlar ve losyonlar, ağrıların geçmesi içindir. Ekim gerçekleştikten sonra 12-18 ay süreyle kontroller yapılmaya devam etmektedir.

Saç Ekimi Sonrası Saçlar Ne Zaman Çıkar?

Saç ekimi sonrasında, sabırlı bir süreç sizleri beklemektedir. Çünkü saçların çıkması için, zamana ihtiyaç vardır. Kişi çektiğin zahmetin karşılığını hemen almak istese de, beklemeden sonuçlanamamaktadır. Saç ekimi sonrası saçların çıkma süresi kişiye göre değişebilmektedir. Bu süre 6 ay olabilmektedir.

Uzun süre kellik yaşamış birisi için, 6 aylık bir süre çokta uzun sayılmamaktadır. Çünkü çıkacak saçlar, doğru işlemler uygulandıysa, uzun süre dökülmemektedir Saç ekimi aşamasındaki süreçlerin hepsinde uygulama yapılan kişiye göre değişiklikler bulunmaktadır. Saç ekimi yapıldıktan sonraki süreç zorlu olsa da, sonuçları çok mutlu etmektedir. Ekimden sonraki süreç hızlı bir şekilde geçer ve herhangi bir ağrı oluşturmamaktadır.

Saç Ekimi Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Saç ekimi ameliyatını yaptırdıktan sonra dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Bu durumlar etkili bir sonuç alınmasını sağlamaktadır.

  • Saç ekimi yaptıran kişiler, bir süre güneşten uzak durmalıdır.
  • Gece uyurken saç kökleri, yorgana ya da yastığa değdirilmemelidir.
  • İki hafta boyunca spor aktivitelerinden uzak durulması gerekmektedir.
  • Hamam, sauna, yüzme, solaryum gibi aktivitelerden de kaçınılmalıdır.
  • Saç ekimi yapılan bölge, 2 gün boyunca yıkanmamalıdır. İlk yıkamayı yapabilmek için 48 saat geçmesi gerekir. Yıkama işlemini ilgili doktorun yapması gerekmektedir.
  • Saçları kurutmak için havlu kullanılmamalıdır.
  • Kafa bölgesine darbe uygulattıracak sporlar yapılmamalıdır.
  • Sigara azaltılmalı ve alkol kullanılmamalıdır.
  • İki hafta süre boyunca cinsel ilişkiden uzak durmak gerekmektedir. Bunlara dikkat edildiği takdirde saçlarınız sağlıklı bir şekilde çıkmaya başlayacaktır.

Kimler Saç Ekimi Yaptırabilmektedir?

Saç ekimi, saçı dökülen ve kellik problemi yaşayan kişiler için geliştirilmiş bir yöntemdir. Bu yöntem ile bir çok kişi, sağlıklı saçlara kavuşabilmektedir. Güvenilir ve kalıcı bir yöntem uygulatmak isteyenler bu yöntemi tercih edebilmektedir. Kadın, erkek çocuk gözetmeksizin, saç dökülme problemlerine rastlanabilmektedir.

Bunun sonucunda da kellik oluşabilmektedir. Herkese uygulanan bir işlem olmakla birlikte, herkesin aynı faydayı görmemesi beklenememektedir. Saç ekimi ameliyatını, gerekli ayrıntı ve koşulları taşıyanlar yaptırabilmektedir. Saç ekimi işlemlerinde yaş değil, dökülme şekli göz önünde bulundurulur. Saç ekimi yaptırmak için, yaş sınırına gerek duyulmamaktadır.

To Top
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?