Son Güncellenme Tarihi: 04.01.2023
İçindekiler

Saç dökülmesi günümüzde birçok kişinin en büyük derdidir diyebiliriz. Hem erkekler hem kadınlar yaşları ilerledikçe bu durumla karşılaşmaktadır. Genç yaşlarda dökülmeler yaşayanlar da vardır. Bu durumun en önemli sebeplerinden biri strestir. Stres yapan ve kendini hiç yoktan derde sokan kişiler de saç dökülmesi erken yaşlarda olabilmektedir.

Saç dökülmesi yaşayanların bir kısmı bu duruma alışmaya çalışırken kimisi ise gelişmiş tıp ve teknolojiyi kullanarak saç ekimi denen operasyonu gerçekleştirmektedir.

Saç ekimi operasyonlarını gerçekleştireceğini söyleyen pek çok kişi olmasına rağmen doğru olan sadece bu işte uzman olan kişilere güvenmektir.

Eğer işinde deneyimli olmayan kişilere yaptırılırsa saçların yapısı ve şeklinde sorunlar meydana gelebilmektedir.

Saç ekimi operasyonları oldukça önemlidir. Bunun en büyük sebebi ise yapılan hatanın ne yazık ki telafisinin olmamasıdır.

Saç ekiminin nasıl yapıldığı ise merak edilen bir konudur. Bu olayda bacak, kol ve çeşitli bölgelerden kıl alınsa da genelde ense kısmına yakın başın arka kısmından alınan saç köklerinin operasyon olacak bölgeye getirilmesiyle gerçekleşir. Başın arka kısmından alınan kökler hariç diğerleri tekrardan dökülebilir.

Saç ekimi ne kadar iyi yapılırsa yapılsın yeniden dökülmeyeceğinin garantisi verilemez. Önceden dökülmüş saçlar gibi dökülme ihtimali bulunur.

Saç Ekimi Ne Zaman Yapılmalı?

Saç ekimleri için doğru zaman çok önemli bir detaydır. Yanlış zamanda yapılacak ekimler kötü sonuçlar doğurabilmektedir.

20’li yaşlarda saç dökülmeleri yeni yeni başlar. Bu zamanda olan dökülmeler yavaş ya da hızlı sürekli devam eder. Bu sebepten dolayı bu yaşlarda yapılacak ekim işlemleri boşa çıkabilir. Dökülme durumu devam ettiğinden saç ektirilse bile tekrardan saç kaybı yaşanabilir.

30’lu yaşlara girildiğinde saçtaki dökülmeler azalır çünkü saç zaten döküleceği kadar dökülür. Bu zamanlarda saç ekimi yapılması uzmanlar tarafından da tavsiye edilmektedir. Sonuç olarak normal bir insandaki saç ekim yaşı 30’lu yaşlarda olmalıdır.

Saçlar tamamen dökülürse ekim işleminin olması çok zordur. Bu yüzden saçlar tamamen dökülmeden ekim işlemi yapılmalıdır.

Eğer ekim gerçekleşecek kişinin ciddi bir hastalığı varsa bu hastalığın geçmesi beklenir. Hastalık geçtikten hemen sonraysa ekim işlemi başlatılabilir.

Saç Ekimi Hangi Mevsim Yapılmalı?

Saç ekimi yaptırmak isteyenlerin aklına gelen diğer önemli soru ise saç ekimi yaptıracakları mevsim konusudur.

Pek çok kişi saçlarımı yazın mı ektirsem kışın mı ektirsem ikileminin arasında kalır. Fakat bunun hiçbir önemi yoktur. Hangi mevsimde olursa olsun değişen bir şey olmaz.

12 ayın tamamında saç ekimi gerçekleşebilir ama dikkat edilmesi gereken önemli bir husus vardır. Kişiden kişiye değişen bir durum vardır. Bu durum bazı aylarda saç dökülmesinin artması ya da azalmasıdır. Kişi bu değişimi takip edip doğru olan zamanı kendisi belirlemelidir.

Yaz aylarında olan ekimlerden sonra kış aylarına göre uzama miktarı fazla olmaktadır. Önemli olan diğer bir nokta yaz aylarında gerçekleşecek ekimlerden sonra deniz ve güneşten uzak kalınması gerekir.

To Top
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?