Son Güncellenme Tarihi: 04.01.2023
İçindekiler

Rinoplasti yani burun estetiği ameliyatı, burnu bir kaza sonrası yamulanlar, doğuştan yamuk buruna sahip olanlar ya da ciddi nefes problemi yaşayanlar tarafında tercih edilir. Burun estetiği zorlu bir ameliyattır. Ancak profesyonel bir doktor ile bu süreci en az acıyla atlatabilirsiniz. Burun estetiğinden sonra genelde bir gün hastanede yatmanız gerekir. Düzenli serum verilir. Daha sonra doktorunuz size tavsiyeler verir ve taburcu olursunuz.

Burun Estetiği Sonrası Neler Olur?

Burun estetiğinden sonra doktorunuz burnunuza iki tane silikon yerleştirir. Bu silikonlar 1 hafta burnunuza kalacaktır.

Burun estetiği ameliyatınızdan sonra olacaklar şunlardır;

  • Gözaltlarının morarması ve şişmesi
  • Burnun zaman zaman sızıntı şeklinde kanaması
  • Burnun tamamen tıkalı olması
  • Burunda zaman zaman hafif ağrılar

Bunlar burun ameliyatınızdan sonra başınıza muhakkak gelecek olan şeylerdir. Burun kanamanız çok fazla olursa doktorunuzla görüşmelisiniz. İlk gece göz altlarınız morarır ve şişer. Bu morluk birkaç günde geçecektir. Burnunuz tamamen tıkalı olacak, çünkü ilk 1 hafta tamponlar olacak.

Rinoplastiden Sonra Yapılması Gerekenler

Rinoplastiden sonra burnunuzu çok korumalısınız. Dikkat etmeniz gerekenler şu şekilde sıralanabilir;

  • Buruna asla su değdirmemek
  • Buruna sert darbede bulunmamak
  • Burunu doktorun verdiği kremlerle ve spreyle düzenli olarak temizlemek
  • Asla sümkürmemek
  • Buruna fazla dokunmamak

Bunlar dikkat etmeniz gereken şeylerdir. Rinoplastiden sonraki ilk hafta çok önemlidir. Burnunuzda pek çok bandaj ve bantlar olsa da burnunuzu korumalısınız. Üzerinize yorgan çekerken bile dikkatli olmalısınız. Aksi takdirde burun şekliniz bozulabilir. İlk hafta mümkünse hiç duş almamalısınız ve yüzünüzü yıkamamalısınız. Yüzünüzü ıslak mendille silebilirsiniz. Duş almak isterseniz saçlarınız için mutlaka bir yakınınızdan yardım alın. Kafanızı çok eğmeyin ya da sallamayın.

Burun Estetiği Sonra Burun Temizliği

Burun estetiğinden sonra doktorlar genellikle deniz suyu spreyi ve birkaç temizleyici krem verirler. Bunları tavsiye edildiği şekilde kullanmalısınız. Burnunuzu nazik hareketlerle temizlemelisiniz. Kanamanız ve yaralarınız olacaktır. Kremler burnunuzu rahatlatır.

Burun Tıkanıklığı Ne Zaman Geçer?

Burun tıkanıklığınız ilk bir haftadan sonra sona erecektir. Burun içindeki silikonlarınız 1 hafta sonrasında çıkarılır. Silikonlarınız çıkarıldıktan sonra burnunuz temizlenir ve çok rahat bir şekilde nefes almaya başlarsınız. Bandajlarınız da alınır. Burnunuzu gene korumanız gerekecektir. Birkaç bant daha takılır ve bu bantlar da 1 haftaya çıkarılır. Daha detaylı bilgi için siteyi incelemelisiniz. Rinoplasti ve sonrası süreçleri için her türlü bilgiyi bu sitede bulabilirsiniz.

Doç. Dr. Serdar Yüce
Yazar
Doç. Dr. Serdar Yüce
Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı
To Top
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?