Son Güncellenme Tarihi: 04.01.2023
İçindekiler

Mini yüz germe uygun hastalarda geleneksel yüz germeden daha az girişimsel bir alternatiftir. Yumuşak dokulara germe yapılırken fazla yüz cildide çıkarılır ve gençleşmiş, daha iyi konturlara sahip yüz görünümü elde edilir.

Ek yararları şunlardır:

• Daha kısa ameliyat süresi

• Daha küçük yara izleri

• Daha kısa iyileşme zamanı

• Daha rahat iyileşme dönemi

Mini yüz germe için uygun aday kim?

Çene kenarı, altında sarkmalar ve dudak kenarından aşağı uzanan çizgilenmeler şeklinde hafif düzeyde yüz sarkma belirtileri şeklinde yaşlanmanın işaretleri olan kişiler uygun bir aday olabilir. Tipik olarak, 30 ile 50 yaşları arasında olan hastalar işlemden fayda görürken, daha yaşlı hastalarda fayda görebilmektedir. Mini yüz germe kısa iyileşme süreci ile daha genç, tazelenmiş bir görünüm elde etmenizi sağlayacaktır. Bu ameliyat ince kırışıklık ve çizgileri düzeltemez, kimyasal peeling veya lazerle cilt yenileme gibi yöntemlerle kombine edilerek bu şikayetler düzeltilebilir.

Mini yüz germe ameliyatı sırasında ne yapılır?

Mini yüz germe ameliyatı genel anestezi altında yapılan 2 ila 3 saat süren bir işlemdir. İşlem sonrası 1 gün hastanede takip altında kalabilir veya anestezi etkisi geçtikten sonra taburcu olabilirsiniz.

Mini yüz germede kesi kulak önünden başlar ve kulak memesi arkasında biter. Daha sonra deri, altındaki dokuları ortaya çıkarmak için kaldırılır. Fazla yağ dokuları uzaklaştırılır veya ihtiyaç olan bölgelere yayılır. Genellikle alttaki kas dokusunda olan gevşekliklerde sıkılaştırılır. Fazla yüz derisi kesilip alınır ve kalan kısım daha genç, doğal görünüm elde etmek için yeniden adapte edilir. Son olarak kesiler dikkatle dikilir ve saçlı alan kulak önü ve arkasına gizlenir.

Yara izleri nelerdir?

Plastik cerrahlar olarak, kozmetik sonucun önemini biliyoruz. Biz yara boyutunu optimize etmek ve memenin en az görünür alanında bunu gizlemek için her türlü çabayı göstermekteyiz. Mini yüz germede yara izleri kulak önünden arkasına kadar uzanır.

Bu iz oluşumu bireyler arasında değişir ve kişinin genetik yatkınlığına oldukça bağımlıdır. İzler genellikle zaman içinde yavaş yavaş azalır, ancak nihai boyutlarını ve rengini tahmin etmek zordur.

İyileşme dönemi nasıl? Ne kadar süre istirahat gerekli? Ne zaman egzersize devam edebilirsiniz?

Rahat bir ameliyat sonrası ve iyi sonuçlar için, işlem sonrasında istirahat etmeniz uygun olacaktır. İşlemden sonra şişliğin miktarını azaltmak için yüz çevresine pansuman uygulanır. Küçük plastik drenaj aşırı sıvı veya kanın deri altında birikmesini önlemeye yardımcı olmak için deri altına yerleştirilebilir. Bu drenaj genellikle 24 saat içinde alınır. Baş ve yüz bölgesindeki şişliği ve morluğu en aza indirmek için ilk birkaç gün baş yukarıda istirahat edilir ve aralıklı buz uygulanabilir. Ameliyattan sonraki ilk birkaç gün boyunca ilaçlara cevap veren ağrı ve şişlik olabilir. Birçok hasta 1 ila 2 hafta içinde işlerine dönebilmektedir. İyileşme döneminde ağır kaldırma ve çekme hareketleri gibi yorucu fiziksel aktivitelerden cerrahi sonrası 4 hafta boyunca kaçınmalıdır.

Ameliyatın komplikasyonları nelerdir?

Komplikasyonları diğer kozmetik prosedürlerde olduğu gibi nadir olup yara izi, asimetri, kanama, enfeksiyon, zayıf yara iyileşmesi, şişlik ve uyuşma olabilir. Mini yüz germe ameliyatına özgü komplikasyonlar cilt kaybı, yüz sinir hasarına bağlı kas hareketlerinde zayıflık ve asimetridir. Bu komplikasyonların bazıları ek cerrahi işlemler gerektirebilir. Plastik cerrahınız olası komplikasyonlarda dahil olmak üzere beklenen sonuçlar hakkında detaylı bilgi verecektir. Ne zaman ameliyatın kesin sonuçlarını göreceğiz?

Ameliyat sonuçları hemen işlem sonrasında görülecektir. Zamanla şişlikler azaldıkça iyileşmeye devam edecektir. Genellikle 2 hafta içinde kesiler iyileşir, şişlik ve morluklar geçer. Az miktarlarda fark edilemeyen boyutlarda şişlik cerrahiden sonra birkaç ay kadar devam edebilir. Nihai kontur ve yara izi sonuçları ameliyattan sonra en az 6 ay sürer.

To Top
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?