Son Güncellenme Tarihi: 04.01.2023
İçindekiler

TAHİR Öncelikle liposuction yaz, kış, ilkbahar ve sonbahar uygulanabilir. Ancak yapılması en uygun mevsim bahar aylarıdır. Bunun sebebi ise yazın sıcaklardan dolayı bireyler şort, ince taytlar giymek isterler. Ancak liposuction işleminden sonra sıkı korseler giymek gerekiyor. Tabi buda yazın kavurucu sıcaklarda oldukça zordur. Bu nedenle baharın serinliğinde bölgesel liposuction için kullanılması gereken giysileri daha rahat giyebilir, yazı daha fit ve güzel bir görüntüyle karşılayabilirsiniz.

Peki ya liposuction sonrası denize, havuza girilebilir mi? işlemden 1 ila 3 ay sonra denize girebilirsiniz. Bu süre zarfında yapılan işlem tam olarak iyileşme ve tedaviye olumlu yanıt verme sürecini kapsar.

Liposuction İşlemi Kimlere Uygulanabilir?

Liposuction işlemi cerrahi girişim gerektiren bir işlemdir. Bu nedenle bu işlemin uygulanıp uygulanmayacağına doktorun kararı belirler. Ancak şunu belirtmeliyim ki liposuction işlemi zayıflamak için yapılan bir işlem değildir.

Bu işlemin uygulanma amacı bölgesel fazlalıkların giderilmesi ve vücudun daha iyi görünmesini sağlamaktır. Liposuction işleminde fazla kilolardan kurulduğunuz halde bölgesel fazlalıklarınız varsa başvurabileceğiniz ve vücudunuzdaki fazla yağları aldırıp daha iyi bir görünüm kazanabileceğiniz bir cerrahi müdahaledir.

Liposuction işlemi herhangi bir sağlık sorunu olmayan, gebe olmayan kişilere uygulanabilir. Bunun için doktorunuzun öncelikle herhangi bir sağlık sorununuzun olup olmadığını bilmesi ve gerekli tetkikleri yapması gerekiyor. Bazı durumlarda ise ilerleyen yaşlarda da liposuction yapılmayabilir.

Liposuction İşlemi Sonrası İyileşme Ne Kadar Sürer?

Liposuction işleminden sonra iyileşme için belli bir süre bulunuyor. İyileşme süreci sizin kendinize sağladığınız koşullar neticesinde kısalabilir. Bu işlem aslında bakılırsa basit bir uygulamadır fakat bu uygulama cerrahi olarak uygulanan bir işlem olduğu için 1 ila 3 ay gibi bir iyileşme süreci vardır.

Her cerrahi operasyon gibi liposuction içinde belli bir iyileşme süreci vardır. Ancak vücudunuzda oluşan ödem, morluk gibi sorunların geçmesi için vücudunuza bir süre vermeniz gerekiyor. Ayrıca hekiminiz işlem sonrası size gerekli ve uygulamanız geren durumları size söyleyecektir. İşlemden sonra kendinize ve vücudunuza gerekli istirahat sağladığınızda iyileşme sürecinizde daha hızlı olacaktır.

Liposuction İşleminden Sonra Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

Liposuction sanılanın aksine zayıflamak için değil, düzenli diyet, spor yaptığınız halde vücudunuzda kalan fazlalıkların giderilmesine yardımcı olan bir işlemdir. Liposuction uygulamasında seçilecek olan yöntem doktorunuz tarafından belirlenir. Ancak işlem sonrası ödem, şişlik ve baş dönmesi gibi problemler yaşayabilirsiniz. Liposuction işleminden sonra dikkat etmeniz gereken noktalar şunlardır;

  • İşlemden sonra hekiminizin size söylediği şekilde korsenizi kullanmayı ihmal etmeyin
  • Beslenme düzeninize dikkat edin ve bol sıvı tüketmeye özen gösterin
  • Doktorunuza danışarak bazı bitki çaylarından faydalanabilirsiniz
  • C vitamini yönünden zengin beslenmeye çalışın
  • Demir ihtiyacınızı karşılayacak besinler tüketmeye özen gösterin
  • İşlem sonrası bir kaç gün istirahat etmeye özen gösterin

Dikkat etmeniz noktalara önem verin ve herhangi bir sorunla karşılaşırsanız muhakkak doktorunuza danışın.

To Top
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?