Son Güncellenme Tarihi: 04.01.2023
İçindekiler

Meme estetiği farklı nedenlerden dolayı yapılabilir. Zaman zaman kişiler meme büyüklüğünden ya da küçüklüğünden rahatsız olduğu için de meme estetiği olma konusunda karar vererek meme büyültme veya küçültme estetiği olabilirler. Ancak her tıbbi operasyonda olduğu gibi meme estetiği konusunda da bazı şüpheler ve korkular olabilir.

Bu tip operasyonları olmadan önce, kişiler mutlaka detaylı araştırmalar yapmalı ve kafalarındaki soru işaretlerini çözmelidirler. Meme estetiği hem kadınlar hem de erkeklere yapılan estetik operasyonlardan olmasına rağmen en çok kadınlara yapılmaktadır. Bu sebeple meme estetiği olan kadınların en merak ettiği detaylardan birisi ilerleyen süreçte emzirme ile alakalı sorunlar yaşayıp yaşamayacağı ile ilgilidir.

Meme Estetiği Nedir?

Meme estetiği gerek sağlık sorunlarından dolayı gerekse kişilerin vücudunda değişiklik yapmak istemesinden dolayı yapılan estetik operasyonlardan birisidir. Meme estetiği, meme başı üzerindeki kısımdan yapılır. Meme estetiklerinin iki farklı türü vardır. Bunlar;

  • Meme küçültme estetiği,
  • Meme büyültme estetiği olarak bilinir. Meme küçültme estetiklerinde meme başı üzerindeki kısım açılır ve küçültme için gerekli olan bez dokuları çıkarılır. Meme büyültme estetiklerinde ise aynı şekilde meme üzerinden yapılan kesme işlemi ardından ek olarak doku eklemesi yapılır.

Meme Estetiği Emzirmeye Engel Midir?

Meme estetiği ile ilgili en merak edilen detaylardan birisi de ilerleyen süreçte emzirme ile ilgili sorunların yaşanıp yaşanmayacağı ile ilgilidir. Meme estetiği ilerleyen süreçte emzirme için sorun meydana getirmez. Meme küçültme veya büyültme operasyonları süt verme kişilere bir sorun çıkarmayacağı gibi bebekler için de herhangi bir sağlık sorununa neden olmaz. Özellikle meme büyültme operasyonlarında silikon kullanıldığı için kişilerin bu konuda şüpheleri oldukça yüksektir. Ancak meme estetiklerinde kullanılan silikonlar süt kanallarına zarar vermez veya süt kanallarını tıkamaz.

Emzirme Döneminde Meme Küçültme veya Meme Büyütme Estetiği Yapılabilir mi?

Meme küçültme veya meme büyültme estetiklerinin ardından süt kanalları zarar görmediğinden dolayı emzirme konusunda herhangi bir sıkıntı yaşanmaz. Ancak emzirme döneminde olan ve emzirme döneminden yeni çıkmış olan kişiler için meme estetiği için belirli bir süre geçmesi gerekmektedir.

Özellikle emzirme döneminde pansuman yapılması veya krem kullanılması söz konusu olduğu için sağlık sorunları söz konusu olmadığı sürece herhangi bir operasyon yapılması söz konusu olmaz. Emzirme döneminin ardından ise meme ucunun zarar görmemiş olması aynı zamanda dokuların yeterli ve aynı şekilde zarar görmemiş olması durumunda meme küçültme veya büyültme estetiği yapılabilmektedir.

Meme küçültme veya büyültme operasyonlarından önce mutlaka gerekli araştırmalar yapılmalıdır. Bu tip operasyonlar sıklıkla yapıldığından ve yaygın olduğundan dolayı gerekli araştırmalar yapılmadan veya gerekli şartlar sağlanmadan yapıldığında ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Diğer tüm estetik operasyonlarda da bu gibi detaylara dikkat etmekte fayda vardır.

To Top
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?