Son Güncellenme Tarihi: 04.01.2023
İçindekiler

Liposuction; vücutta yer alan, kalıplaşmış ve artık kalıcı gibi görülen yağların, operasyon sayesinde alınmasını amaçlayan estetik müdahaledir. İşlem sonrasında vücut kütlesinde kayıplar olduğu için, bölgesel incelmeler ve kalıcı kilo kayıpları da oluşturulabilir. Liposuction sonrasında kilo durumunun nasıl değişeceği bilindiği zaman, daha emin şekilde operasyon geçirmek mümkündür. Liposuction kaç saat sürebilir, ortaya çıkan kilo kayıpları kalıcı mıdır, operasyon sonrasında ne zaman kişi kendine gelir; soruları anlaşılarak, kilo kaybında liposuction uygulanılabilir.

Liposuction İşlemi Kaç Saat Sürer

Liposuction operasyonunda; alt karın içerisindeki kütlesel yağlar, alt bacak ve basenlerdeki kalıcı yağlar veya kollardaki istenmeyen yağlar alınabilir. Vücudun farklı alanlarında, yağ bakımından farklı kütlelere sahip alanlarına operasyon yapılması; liposuction işleminde operasyon süresini değişken kılar. Öncelikle; alınması planlanan yağ kütlelerinin sert kalıplar tutması, bir bölgeye değil de üç veya dört ayrı uzva liposuction yapılması veya işlemin kademeli yapılmasının gerekmesi halinde operasyon süresi uzar. Tüm süre artırıcı ve süre azaltıcı değerler hesap edildiğinde, bir saatle altı saat arasında operasyon tamamlanacaktır.

Liposuction Kalıcı mı?

Liposuction, deri altındaki veya kas dokusuna temas eden yapıdaki yağların alınmasını baz alır. Bu işlem sonrasında, yağ kütlesinin sağlıklı oranının dışındaki tamamı alınmış olur. Ancak operasyon geçiren kişinin; beslenmesine dikkat etmiyor olması, spor yapmıyor olması ve yağ alımını hızlandırıcı tutumlara devam ediyor olması halinde işlem kalıcı olmayacaktır. Her ne kadar yağ alımı olsa da, yağ üreten hücrelerin alınması mümkün olmayacağı için vücut yeniden üretime her zaman hazır konumdadır.

Özensiz halde operasyon kalıcılık süresi bir aya kadar düşebilir. Buna zıt olarak operasyon geçiren kişinin; beslenmesine dikkat etmesi, spor yaparak kas oluşumuna destek vermesi ve yağ üretimini elinden geldiği kadar kontrol altında tutması halinde operasyon kalıcıdır. Ömür boyu etkileri görülebilecek sonuçlar alınabileceği gibi, beslenmeye ve spora devam edildiği müddetçe kalıcı olacak sonuçlar da alınabilecektir.

Lipsuction İşlemi Sonrası Neler Olur?

Liposuction esnasında, operasyon alacak kişinin narkoz alarak uyutulması sağlanır. Cerrahi operasyonlardaki kadar güçlü olmasa da kişinin uyumasına yeten bu narkoz, operasyon sonrasında bir gece hastane ortamında dinlenilmesini gerektirir.

Bir günün sonunda herhangi bir ağrı veya şikayet duymadığına emin olunan kişi:

  • Günlük hayatına devam etmek üzere taburcu edilmeye hazır hale gelir.
  • Operasyondan sonra özellikle iki gün boyunca ara ara halsiz olunması normal değerlendirmelerdendir.
  • Operasyonu tamamlanan kişi; yeni ve sağlıklı olan beslenme programına, doktoru tarafından yapması önerilen spor programlarına ve yaşam şartlarına uydurması gereken kurallara dikkat etmelidir.

Bu sayede, yağ alım operasyonlarına gerek duyulmadan ve çok daha sağlıklı şekilde kilo kayıpları yaşanır. Ayrıca, liposuction sonrasındaki bir haftada su tüketimine ekstra özen vermek gerekir.

To Top
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?