Son Güncellenme Tarihi: 04.01.2023
İçindekiler

Meme, bir kadın için en önemli organlardandır. Asıl işlevi süt vermek olan memelerin şekli ve boyutu da kadınlar için önemli sayılır. Neredeyse her kadın dik ve dolgun memelere sahip olmak ister. Fakat bazen biyolojik faktörler doğrultusunda buna sahip olunmaz bazen de yaşlanma veya kilo verme gibi durumlar sonucunda da meme şekli bozulur. Bu gibi durumlar da da kadınlar meme estetiğine yönelmek isterler. Fakat henüz anne olmamış kadınlar ya da bir daha anne olmak isteyen kadınlar estetiği düşünse de emzirme yetisini kaybetmekten korkarlar. Bu nedenle ameliyat akıllarında hep bir soru işareti olarak kalır.

Meme Estetiği Ameliyatları Nasıl Yapılır?

Meme estetiği ameliyatlarında kullanılan silikon implantların yerleştirilmesinin üç farklı yöntemi bulunur.

Bunlar;

  • Memenin süt kanallarını barındıran meme bezinin altına yerleştirilir,
  • Meme bezinin altında bulunan pektoral kasın altına yerleştirilir,
  • Pektoral kası örten zar altına yerleştirilir.

Meme dikleştirme işlemleri, ise; yeterli meme büyüklüğüne sahip olan kadınlarda bu doku kullanılarak gerçekleştiriliyor. Bu iki teknikte de emzirme fonksiyonu etkilenmiyor. Fakat fazla büyük kabul edilen memelerde, yeterli küçültme işleminin yapılması için hastanın onayı ve bilgisi dahilinde emzirme fonksiyonunu etkileyecek tekniklerin de kullanılması söz konusu olabiliyor.

Meme Küçültme Ameliyatında Emzirme Sorunu

Emzirme fonksiyonu sorusunun en sık sorulduğu ameliyat, meme küçültme ameliyatıdır. Çünkü bu operasyon esnasında süt bezlerinin bir kısmı alınır. Bu ameliyatın riski az da olsa vardır. Ancak toplumda kabul edilen kadar ciddi bir risk değildir bu. Meme küçültme operasyonları ve emzirme hakkında yapılan, son araştırmaların sonuçları da bunu kanıtlar nitelikte.

Özellikle hiç doğum yapmamış olan kadınlarda meme küçültme işlemi yapılırken, süt verme fonksiyonuna minimum hasar verilir. Doğum yapmış ve tekrarını düşünmeyen kadınlarda ise, süt bezlerini koruma gayesi bulunmadığı için daha radikal yöntemler kullanılıyor. Burada önem verilen memelerin tekrar fazla büyük boyutlara ulaşmasını engellemek oluyor.

Büyük memeye sahip olanlar daha çok süt üretir gibi kısmen yanlış bir kanı da bulunuyor. Bu durum memenin büyük veya küçük olmasıyla doğrudan ilişkili değildir. Aslında memenin olağandan daha büyük olması süt bezi ve kanallarını bozabilen bir olay. Bu nedenle bazı kadınlarda ameliyat sonrası da olsa fonksiyon kaybının ameliyata bağlanması doğru olmayabilir.

Meme Büyütme Ameliyatında Emzirme Sorunu

Meme küçültme ameliyatında olası süt verme sorunu yüzünden diğer meme estetiği ameliyatları da kadınlarda kuşkuya neden olmuştur. Ancak meme büyütme ameliyatlarında kullanılan yöntemler süt fonksiyonunu bozmaz. Çünkü bu ameliyatlarda süt bezleri ve süt kanallarına herhangi bir müdahale yapılmaz. Fakat silikonun meme başından koyulduğu ameliyat tekniğinde, süt kanalları ve meme bezine yakın bir alanda çalışıldığı için küçük de olsa bir risk vardır demek yanlış olmaz.

Estetik Ameliyat Risk

Aslında risk tüm ameliyatlarda vardır ama bu oldukça düşük bir ihtimaldir. Tabii ki her tür cerrahi operasyonda olduğu gibi, meme estetiğinde de en doğru sonuca uzman doktor görüşü sonrasında varmak mümkün olur.

To Top
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?