Son Güncellenme Tarihi: 04.01.2023
İçindekiler

Liposuction, uzman hekim tarafından operasyon ile gerçekleşen yağ aldırma uygulamasıdır. Fazla yağların kurtulmak, kilo nedeniyle yaşadığı sağlık problemini sonlandırmak isteyenlerin sıklıkla başvurdukları liposuction, sonrası belli bir iyileşme dönemi gerekir. Bu dönem içerisinde vücutta şişlik ve ödem görülebilir. Bu durumların yaşanması normaldir ve süreç içerisinde kendi kendine yok olabilir. Ancak alınacak bazı tedbirler ve yapılacak pratik yöntemler ile vücutta oluşan şişlik ve ödemlerin kısa sürede inmesi sağlar.

Liposuction Sonrası Ödem ve Şişlikler Neden Oluşur?

Liposuction uygulaması vücuttaki yağ moleküllerinin çekilerek alınmasıdır. Bu operasyon sonucunda yağ moleküllerinin çekildiği bölgede vücudun su tutması durumu yaşanabilir. Su tutuma eğilimi gösteren bölgede ise şişlik ve ödem meydana gelir. Oluşan şişlik ve ödemler geçicidir.

Liposuction nedir 1024x691 - Liposuction Sonrası Şişlik Ne Zaman İner? Liposuction Sonrası Ödem Nasıl Atılır?

Liposuction Sonrası Şişlik Ne Zaman İner?

Liposuction uygulanan bölgede oluşan şişlikler korse kullanımı ile desteklendiği takdirde operasyon sonrasında 1-2 hafta arasında inmeye başlar. Kişiden kişiye değişiklik gösterebilecek şişliğin inme süresinin 3 haftayı geçmesi iyiye işaret değildir. Operasyon sonrası oluşan şişliğin 3 haftanın sonunda inmemiş olması durumunda mutlaka doktora haber vermek gerekir.

Liposuction Sonrası Ödem Nasıl Atılır?

Liposuction sonrası vücutta ödem oluşması vücudun bir çeşit kendini yenileme işlemidir. Bu nedenle operasyon sonrası oluşan ödem oldukça doğaldır ve korkulacak bir duru değildir. Ancak yine de operasyon sonrası oluşan ödemin büyümemesi ve hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlamak amacıyla dikkat edilmesi geren noktalar bulunur. Kişi bu süreçte hem beslenme hem alışkanlıkları konusunda kendine doğru ve yeni bir düzen oluşturmalı, doktor tavsiyelerini ihmal etmemelidir. Operasyon sonrasında dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri ani ve sağlıksız kilo alımının yaşanmamasıdır.

Liposuction Sonrası Şişlik Ne Zaman İner?

Liposuction Sonrası Ödem Atmaya Yardım Edecek Yöntemler

Liposuction sonrasında vücutta oluşan ödemlerin atılması için dikkat edilmesi ve hassas davranılması gereken konular vardır. Operasyon geçiren kişinin bilinçli bir şekilde bir düzen oluşturması ve ödem arttıracak davranışlardan uzak durması gerekir.

Liposuction sonrası ödem atmaya yardım edecek yöntemler:

  • Ödem oluşumunu en çok tetikleyecek madde tuzdur. Bu nedenle operasyon sonrası tuz kullanımını minimuma indirmek ve özellikle tuz içeren hazır gıdalardan uzak durmak gerekir.
  • Ödem oluşan bölge için profesyonel kişiler tarafından yapılan masajlar iyi gelir. Ödem atmaya ve ödemin yok olmasına yardımcı olacak masaj yöntemleri uygulanabilir.
  • Gün içerisinde kısa mesafede yapılan hafif tempolu yürüyüşler ödemi atmaya yardımcı olur. Kendinizi yormadan, tercihen açık havada yapılan yürüyüşler bu konuda olumlu sonuç verir.
  • Liposuction operasyonundan sonra 15 gün boyunca sigara kesinlikle sigara içilmemelidir. Alkol kullanımının da ödemi arttıracağı için tüketilmemesi gerekir.

Operasyon sonrasında ödemin atılması için dikkat edilmesi gerek bir diğer konu ise su tüketimidir. Uzman hekim tarafından önerilen günlük su tüketim miktarı ihmal edilmemelidir.

To Top
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?