Son Güncellenme Tarihi: 04.01.2023
İçindekiler

Liposuction yönteminin mi yoksa diyet yapmanın kesin bir çözüm olduğu sorusu bazen kafa karıştırabilir. Ama bu sorunun yanıtı bazı koşullara göre değişebilir. Şöyle ki eğer ideal kilonuzda değilseniz bu soruya farklı yanıtlar verebiliriz. Mesela eğer kilonuz olması gerekenden çok daha fazla ise diyet ve sporla kısa zamanda başarılı olamazsınız. Ancak diyete başlar başlamaz hızla kilo vermeye başlayabilirsiniz. Yani kilosu olması gerekenden çok fazla olanlar, dört ve beş kiloluk gibi inatçı bir kiloyla uğraşanlardan daha hızlı kilo verebilir. Böyle bir durumda diyet ve sporla hızla kilo verilebilir. Önce bir süre spor yapıp verebildiği kadar kilo vermeye çalışmalıdır.

İnatçı Kilolar

İnatçı kiloları olanların ise şöyle bir sorunu olabilir. Kilosu sağlığını tehlikeye atmayacak kadar olmasa da olması gerekenden fazla olanlar ve herhangi bir nedenle kilo veremeyenler biraz daha farklı bir sorunla karşı karşıyadır. Bir kaç hamilelik geçirdikten sonra ya da zorlu bir dönemden geçilirken kilo alıp uzun süre veremeyenler için durum fazladır. Mesela on ya da on beş kilo fazlası olanlar daha farklı bir sorun yaşar. Metabolizmaları oldukça yavaşlamış ya da insülin direncinden dolayı kilo veremeyenler ya da tiroid problemleri olanlar uzun bir süre uğraşmış olsa bile kilo veremeyebilir. Böyle bir durumda kişi psikolojik sorunlar da yaşayabilir.

Motivasyon İçin Liposuction

Kilo verme sorunu psikolojik bir sorun haline geldiyse ve kişi artık ne yapacağını şaşırmış durumda ise liposuction yöntemi hem motive olmak hem de kendini toparlamak için bir çözüm olarak düşünülebilir. Bazen insanın kilo verme konusunda şevki kırılır ve bir türlü motive olmayı başaramaz. tabi ki farklı sağlık sorunları varsa öne bunlar için doktora görünmesi gereklidir. Ama kendisini daha iyi hissetmek ve daha sağlıklı bir kiloda olmak için çabalaması gerekiyorsa ve de imkanı varsa liposuction iyi bir motivasyon sebebi olabilir.

İdeal Kilo ve Vücut Sabır ve İstikrar Meselesidir

Bu konuda kafa karıştıran en önemli sorunlardan birisi de liposuction’ın etkisinin geçici olacağına dair bir inançtır. Ama bu da yanıltıcı bir durumdur. Liposuction’ın ardından hemen eski halinize dönmezsiniz. Sadece hemen sağlıksız beslenmeye başlar ve de hiç hareket etmezseniz yeniden kilo alabilirsiniz. Bu durum da zaten loipuction yaptırmayanlar için de geçerlidir. Diyetle kilo verseniz de kendinizi bıraktıktan sonra kilo alabilirsiniz.

Bu yüzden liposuction ya da diyetle amacınıza kısmi de olsa ulaşmış ve bir miktar kilo vermişseniz kendinizi motive edip sağlıksız beslenme ve düzenli egzersiz konusunda istikrarlı olmaya çalışmalısınız. Yaşam boyu sağlıklı kalmanın en güzel yolu budur. Kendinize bir iyilik yapıp hayatınızda harekete ve sağlıklı bir beslenme düzenine yer verirseniz liposuction ya da diyetle kaybettiğiniz yağları geri almazsınız.

To Top
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?