Son Güncellenme Tarihi: 04.01.2023
İçindekiler

Kepçe kulak bandı estetik operasyonlar sonrasında sık kullanılan ürünlerden medikal ürünlerden birisidir. Kullanım amacı zaman zaman farklı olarak karşımıza çıkar, bu farklılıklar yanlış kullanımlardan dolayı meydana gelmektedir. Kepçe kulak bantları estetik operasyonlar sonrasında kullanılır. Ancak bazı kişiler estetik operasyon sonucu kullanmadığı için verimliliğini göremiyor olabilirler. Bu aşamada kepçe kulak bandının ne amaçla kullanıldığını bilmek gerekmektedir.

Kepçe Kulak Bandı Nedir, Ne İçin Kullanılır?

Kepçe kulak bandı estetik operasyonlar sonrasında kullanılması gereken medikal bir üründür. Doktorlar tarafından da kullanılması önerilmektedir. Medikallerde ve eczanelerde kolayca bulunan bu ürünün maliyeti de fazla değildir. Kepçe kulak bantları;

  • İyileşme sürecini hızlandırır.
  • Enfeksiyon riskini azaltır.
  • Şişme veya morlukları azaltır.
  • Ağrıyı minimum seviyeye indirir.

Operasyonlardan sonra kepçe kulak bandı kullanmanın önemi çok büyüktür. Operasyonun etki sürecini hızlandırır ve daha çok verim alınmasını sağlar. Doktor tarafından uygun görülen şekilde ve uygun görülen süre zarfında kullanılmalıdır.

Yetişkinlerde Kepçe Kulak Bandı Kullanımı

Erişkin bireylerde operasyon sonucu kullanılan kepçe kulak bantlarının etkisi olumludur. Ancak operasyon sonucu kullanılmayan kepçe kulak bantları erişkin bireylerde etki göstermemektedir. Özellikle bu kulak bantlarını daha kalıcı şekilde yapıştırmak için kullanılan yapıştırıcılarda kanserojen etkiler mevcuttur. Kanserojen etkilerin yüksek olmasından dolayı kullanımı kesinlikle tavsiye edilmemektedir.

Çocuk veya Bebeklerde Kepçe Kulak Bandı Kullanımı

Erişkin bireylerde operasyonların ardından kullanılan kepçe kulak bantları etki gösterirken bu durum çocuklarda veya bebeklerde farklıdır. Doktor tavsiyesi üzerine kepçe kulak bantları küçük yaşlardaki bireylerde kontrollü bir şekilde kullanıldığında herhangi bir operasyona gerek kalmadan etki gösterebilir. Özellikle bebeklerde bu yönteme ne kadar hızlı başlanırsa o kadar hızlı sonuç alınacaktır. Doğumdan sonraki 1 veya 1 buçuk aylık süre içerisinde kepçe kulak bantlarının kullanımına başlamakta fayda vardır.

Kepçe Kulak Bantları Ne Kadar Kullanılmalıdır?

Kepçe kulak bantlarının kullanım süresi kişilere göre değişiklik gösterebilir. Bu durum çocuklar, bebekler veya erişkinler için de aynı şekilde farklılık göstermektedir. Kimi zaman destekleyici tedavi yöntemleri arasında yer alsa da, özellikle çocuklar ve bebekler için tek başına bir tedavi yöntemi konumundadır.

Doktor tavsiyesine bağlı olarak kepçe kulak bantları operasyonlar ardından yaklaşık olarak 3 hafta devamlı olarak kullanılır. 3 hafta sonrasında yine doktor tavsiyesi sonucunda kullanım süresinde artış olabilir. Kepçe kulak bantları 3 hafta kullanıldıktan sonra genel olarak bandaj ve sargılama yöntemleri de tercih edilebilmektedir. Bu süreç özellikle bebekler için daha farklı ilerler.

Genel olarak direkt yapıştırma yönteminin yanı sıra belirli aralılarla bandajlama yöntemi de tercih edilebilir. Bu yöntem 3 ayda bir düzenli olarak yapıldığında oldukça kalıcı sonuçlar vermektedir. Kullanım süreleri hakkında detaylı bilgiler mutlaka doktor tarafından alınmalı ve bilinçsiz kullanım yapılmamalıdır.

Doç. Dr. Serdar Yüce
Yazar
Doç. Dr. Serdar Yüce
Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı
To Top
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?