Son Güncellenme Tarihi: 04.01.2023
İçindekiler

Kadın ve erkek herkesin yaptırabildiği yaygın operasyon lazer, herkesin bildiği gibi en çok 12 seans sürmektedir. Çeşitlerine göre farklılıklar gösteren işlemin aşamaları kişinin vücudunda ki kıl oranına da bağlı olarak değişebilir.

Buz Lazer Yöntemi

Bu işlem de vücudun üzerinde bulunan kıl köklerine soğuk press tarzı kurutma yapılır. Acı eşiği biraz daha yüksek veya düşük olabilir uygulayan estetisyenlerin kullanımına bağlı da olabilir. Seans genel olarak 4-6 arası sürmektedir. Bu aşama da vücut tipi, kılların dönüş ve çıkış yönleri, sıklığı, derinin ince veya kalın tabakalı olması gibi farklı nedenlerden dolayı süre uzayıp azalabilir. Buz epilasyon tüm vücuda uygulandığı takdir de 45-55 dakika sürer

 Bu işlemden sonra ki süreç ise şu şekilde ilerler;

  • Tüyler 3-5 gün içinde büyür ve kıl kökleri kendini dışarı atar böylece 15 günlük tüy dökülme süreci başlar.
  • Dökülme aşaması bittikten sonra bir ya da iki ay zaman diliminde yeni tüyler çıkar bu da yeni epilasyon zamanı anlamına gelir. Toplam da 7-10 seans uygulanan buz epilasyon 1 ay sonra tamamlanmış olur.

Sürecin sonunda tüyler aktif, dinlenme, dökülme aşamalarını tamamlayıp yok olmak için geri sayım başlar.

Alexandrite Lazer Epilasyon

Kalın kıl köklerine sahip olanların yaptırması gereken bu işlem genel itibari ile 5-8 seans arası sürebilir. Süreçte 755 nanometre kadar ışınlama uygulanır. Bu süreç soğuk baskılama olduğu için acı hissi hiç duyulmaz denecek kadar azdır. İşlem tamamlandıktan sonra iz kalmaz ve tüy çıkma oranı %6 oranında ifade edilir.

Diode Lazer Epilasyon

Dalga boyu yüksek ve etkili olan cihaz 810 nanometre ışınlama özelliği ile en kalın tüy köklerini kazır. Sürecin uzunluğu ise yine 5-8 seans olarak belirlenir. Kılların çıkma oranı diğerlerine göre çok daha düşüktür çünkü kalın kıl köklerinin kolaylıkla yanması ve işlemin daha sert olması tüy dökülmesini mükemmelleştirir.

Ruby Lazer Epilasyon

Bu işlem en eski kullanım yöntemidir. Artık kullanılmasa bile bazı yerlerde tercih edilebilir. Avantajlari ise dalga boyunun melanin tarafından tutulan dalga boylarından oluşmasıdır. Süreç genellikle 12 seansta tamamlanır.

Ipl Epilasyon

Lazer dışında yeni geliştirilen bir yöntemdir. Işık teknolojisi ile kıl köklerine inilip tamamen yakılır. Bu işlem iz bırakmaz ancak can yakabilir. Çoğunlukla başarıya ulaşan bu yöntem ile 6-7 seans ta tüylerden kurtulmak mümkündür.

Yağ Lazer Epilasyon

Bu işlem çok koyu tenli bireyler üzerinde uygulanır. Kıl kökünün seyrek ve kalın olmadığı bu tenler de genital bölge uygulamaları yaygındır. Seans süresi ise değişebilir genellikle 6-7 seans olur. Epilasyon biraz acılı olabilir. Bu epilasyon türleri estetik ve güzellik merkezlerin se en çok uygulanan işlerden biridir. Ancak kişilerin vücut tipleri bu süreyi biraz daha yukarı çekebilir.

Ayrıca alerjik reaksiyonlara karşı alınan yöntemler çerçevesin de yine uzayabilir. Bu durumlar da güzellik salonu suçlanmamalıdır sürecin genel işleyişi böyle yürür. Ayrıca vücutta iz kalma durumu deri altında füzyon oluşturan kıl köklerinin ani tepkimesi sonucu olur. Yani nasıl ki ağda yapıldığında bacaklar da pıtırcık oluşumu oluyorsa lazer epilasyon sırasında da kıl kökleri şoka uğratılıp kökten yanar bu da iz kalmasına sebep olur.

To Top
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?