Son Güncellenme Tarihi: 04.01.2023
İçindekiler

Kepçe kulak burunda da bulunan kıkırdak demen dokunun kulak yapısında tam olarak gelişmemesi sebebi ile oluşmaktadır. Aynı zamanda genetik olarak anne ve babanın genleri ile alakalı çocuğa geçen bir durum olduğu söylenilebilir. Anne karnındaki bebeğin kulak kıkırdağının gelişmemesi ve oluşumunu tam olarak tamamlayamaması durumu ile kepçe kulak sorunu yaşanmaktadır.

Kepçe Kulak Nedir Ve Ne Gibi Sorunlara Yol Açar?

Kepçe kulak hali baş ile kulak arasındaki açının normalden daha geniş olmasıdır. Bu bireylere karşıdan bakıldığı zaman kulak kepçesi belirgin olarak görülür. Aynı zamanda kepçe kulak fiziksel bir hastalık değil estetik bir sorundur. Dikkat çekecek düzeyde kepçe kulağa sahip bireylerin yaşam kalitesini düşürmesi aynı zamanda psikolojik ve sosyal sorunlara yol açması sebebiyle müdahalede bulunmak mümkündür.

Kepçe Kulak Tedavisi

Kepçe kulak sorununun tek tedavi yöntemi ameliyat olarak bilinmektedir. 5 ile 6 yaş civarında kulak gelişimi tamamlandığı için kepçe kulak ameliyatının en uygun zamanı okul öncesi dönemdir. Bu ameliyat okul öncesi dönemde yapıldığı takdirde çocuğun okul hayatında yaşayabileceği tüm problemlerin önüne geçmiş olacaktır.

Kepçe Kulak Operasyonu Nedir Ve Nasıl Uygulanır?

Otoplasti olarak bilinen operasyon kepçe kulak görünümünü düzeltebilmek için kıvrımların yetersiz olduğu bölümlerde kulak şekillendirme yapılma şeklidir. Operasyon genel hatlarıyla kulak arkasına yapılan küçük kesiler ile fazla dokuların alınması şeklinde düşünülür. Kulak arkasında uygulanan bu kesiler hemen hemen hiç iz bırakmamaktadır. Bu konuda estetik ve plastik cerrahi uzmanları kişiye özel operasyon planlaması hazırlamaktadır.

Kepçe Kulak Genetik Midir?

Kepçe kulak bozukluğunun en önemli nedeni %95 oranında genetik olarak bilinmektedir. Anne ve babada bulunan bu sorun genelde çocuğa da geçebilmektedir. Ancak günümüzde kepçe kulak operasyonları 20 dakika gibi kısa bir süre içinde bile yapılabilmektedir. Aynı zamanda sonradan da çıkma riski de oldukça düşük olarak bilinmektedir. Kepçe kulak sorunu çocuklar açısından psikolojiye etki göstermesi sebebiyle düşük riskli bir operasyon ile kurtulmak mümkündür.

Kepçe Kulak Ameliyatsız Düzelir Mi?

Sağlık açısından bir problem yaratmıyor olmasına rağmen psikolojik olarak etkisinin olabileceği sebebiyle kepçe kulak sorunlu aslında ameliyatsız olarak da çözünebilmektedir. Yaklaşık olarak %5 oranında görülme sıklığı olan kulak kepçesini kafaya olan kulaklığının artması sebebiyle şekil bozuklukları oluşmaktadır.

Yeni doğan bir bebekte kepçe kulak sorunu varsa ostrojen hormonu sayesinde aşırı yumuşak olan kulak yapısına ilk 3 ay boyunca bandaj ve sargılama yöntemi kullanılarak düzelmesi mümkündür. Ancak bu konuda ailenin bilinçli olması ve erken hareket etmesi oldukça önemlidir.

To Top
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?