Son Güncellenme Tarihi: 04.01.2023
İçindekiler

Doğal yapısı gereği kafatası ve kulak arasındaki açının 18 veya 22 cm arasında olması gerekir. Bu aralığın daha çok olması halinde halk arasında da kepçe olarak nitelenen bir kulak şekil bozukluğundan bahsetmek gerekir. Sık karşılaşılan bir durumdur. Kulağın doğal yapısı bozulmadan yapılan küçük operasyonlar sonrasında işlem kolaylıkla tamamlanır. Kulağın üst kısmında kepçe olarak adlandırılan sorun olabileceği gibi nadir de olsa alt kısmında kepçe olma hali de olabilir. Her iki durum için de yapılan estetik işlemler yeterli sonucun alınmasına yardımcı olur. Hastanın ortalama 3 gün sonunda normal hayatına dönmesi ise işlemin en iyi sonuçlarından bir tanesidir.

Kulak ve Kafa Tası Arasındaki Açının Düzelmesi

Kulak ile kafatası arasında yapılan ölçümler kulakta kepçelikle alakalı bir durum olup olmadığını anlatır.

Kulak ölçümlerinde:

  • Kulak ve kafa arasında üst kısımdan 12-14 cm açı olması gerekir
  • Orta ölçümde 14-16 cm olmalıdır
  • Alt kısımlar ölçüldüğünde ise 20-22 cm arasında olması istenir

Yapılan bu değerlendirmelerin farklı çıkması halinde kulağın hastanın da istediği hale gelmesi ve kepçe kulak operasyonunun yapılmasına karar verilir. Görünüm de olumsuz etkileneceğinden dolayı doğallığı bozulmadan kulak ve kafatası arasındaki açının düzenlenmesi sağlanır.

İşlem Nasıl Yapılır?

İşlem sırasında hasta uyutulur. Ardından da kulağın arka tarafından bir kesi açılır. Kesi son derece küçüktür ve fark edilmesi imkansız denecek kadar az bir durumdur. Kesinin açılma nedeni kıkırdaklı bölgeye ulaşmaktır. Açının hesabına ve durumuna göre bir miktar kıkırdağın çıkarılması sağlanır. Bazen kıkırdak işlemine gerek kalmadan sadece birkaç dikiş ile de işlem yapılabilir. Kulağa şekil verilirken kulağın çok yapışık hale gelmemesine de dikkat edilmelidir. Önemli olan istenen sonucun doğal bir şekilde elde edilmesidir.

Ne Kadar Sürer?

Bahsedilen işlemler uzun gibi görünebilir. Ama tecrübeli bir hekim ve ekibi tarafından ortalama 1 saat sürecektir. İşlem yapılması gerektiği şekilde ve uygulamaların tamamı hijyenik olarak yapılmalıdır. 1 saat sonunda hasta uyandırılır. İşlem tamamlanmıştır.

Operasyon Sonrası Süreç Nasıl Olur?

İşlemden sonra kulağın zarar görmesini engellemek adına bandajlar yapılır. 3 gün boyunca kalması yeterlidir. Elastik olanları ile değiştirilir. Hasta bu sürenin sonunda normal hayatına dönebilir. 15 veya 20 gün boyunca yatarken herhangi bir sorun olmaması adına bandana benzeri bir parçayı kulaklarına takmalıdır. Bunun amacı ise genelde kulakların düzeltilmesi ve korumaya alınmasıdır. Gündüz bunun gibi bir gereksinim yoktur. Kulaklarınızın hijyenine dikkat ederek ve doktorunuzun verdiği reçeteyi kullanarak kolaylıkla hayatınıza yansımadan işinize devam edersiniz. Operasyon son derece kolay ve sonuçları ise başarılı olacaktır. Ağrılı bir dönem de neredeyse bulunmaz. Bunun için karar vermek konusunda araştırma yapanların rahatlıkla tercih etmeleri önerilecek türdendir.

To Top
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?