Son Güncellenme Tarihi: 04.01.2023
İçindekiler

Karın germe ameliyatları plastik cerrahi branşında plastik cerrahlar tarafından gerçekleştirilen bir ameliyat türüdür.

Doğum sonrasında veya fazla kilo alıp verme sonucunda karın bölgesini toparlamak amacıyla yapılan karın germe ameliyatı, yıllar içinde pek çok kişi tarafından tercih edilen bir yöntem haline gelmiştir.  Bu ameliyat ile fazla kilo alıp verme veya doğum sebebiyle oluşan sarkmalardan kurtulmak mümkündür. Ameliyat sayesinde orta ve alt karın bölgesindeki fazla yağlar alınır ve cilt gerilerek daha sağlam bir hale getirilir. Operasyon genel anestezi altında yapılmaktadır. Dolayısıyla kişinin anestezi almaya uygun olup olmadığı ameliyat öncesinde anestezi uzmanlarınca karara bağlanmaktadır. Ameliyat yaklaşık olarak 3-4 saat arasında sürmektedir. 1 ya da 2 gün süreyle hastanede doktor gözetimi altında kalmak gerekmektedir. Ameliyat sonrasında ise yaklaşık 1 hafta veya maksimum 10 günlük bir dinlenme süresi tavsiye edilmektedir.

Bu ameliyat öngörülenin aksine yalnızca kadınlar tarafından değil erkekler tarafından da sıklıkla tercih edilen cerrahi bir yöntemdir. Ayrıca karın germe ameliyatlarının da çeşitleri bulunmaktadır; komple (tam) karın germe, mini karın germe gibi.  Hangi yöntemin uygun olduğuna ameliyatı yapacak olan cerrah karar vermektedir. Bu kararı verirken kişinin fiziksel özellikleri göz önünde bulundurulur. Karın germe ameliyatı sonrası, ameliyat olan kişinin yaklaşık 1 ay süreyle kullanılacak bir korse takması gerekir. Eğer kişi ameliyat öncesinde spor veya egzersiz yapan biriyse veya ameliyat sonrasında aktif olarak spor yapmak istiyorsa  2 aylık bir sürenin geçmesi ideal olarak belirtilmekle beraber ameliyatı yapan hekimin görüşüne ve onayına bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

 

Karın Germe Ameliyat Sonrası İz Kalır mı?

Karın germe ameliyatından sonraki süreçte  iz kalıp kalmayacağı en çok merak edilen soruların başında gelmektedir. Ameliyattan hemen sonra ameliyat edilen bölge kırmızı renkte görünmektedir. 1-2 ay süreyle tendeki kırmızılık devam edebilmektedir. Zamanla bu renk açılır ve 1 yılın sonunda cilt hemen hemen eski rengine dönmektedir. Karın germe operasyonu sonrasında kişiler çoğunlukla yeni görüntülerinden oldukça memnun kalmaktadır. Ameliyatın güvenilir yerlerde uzman hekimlerce yapılması bu etkiyi sağlayan en önemli faktördür.

To Top
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?