Son Güncellenme Tarihi: 04.01.2023
İçindekiler

Çağımızın en büyük sorunlarından biri sağlıksız beslenmeye ve hareketsizliğe bağlı olarak yaşanan fazla kilo problemleridir. Doğal olmayan, paketli gıdaların tüketiminin hızla artması; organik yiyeceklerin tüketiminin hızla azalması bu probleme çanak tutmaktadır. Her insanın vücut tipi farklıdır. Bir uzman eşliğinde vücut tipi belirlenir ve bu doğrultuda beslenme önerileri hazırlanır.

Vücut tipleri 3’e ayrılmaktadır. Peki bunlar nelerdir?

  • Ektomorf
  • Mezomorf
  • Endomorf

Ektomorf: Bu vücut tipine sahip kişiler genel olarak kilo almada ve kas kazanımında zorlanmaktadır. Aldıkları tüm yağlar spor yapmaya gerek kalmadan enerjiye dönüşebilir.; Mezomorf: Bu vücut tipine sahip kişiler yağdan fazla kasa sahiptir. Kolayca kilo verebilirler. Bu vücut yapısına sahip kişileri şanslı kişiler olarak addedebiliriz. Endomorf: Bu vücut tipinde kaslar yapıca zayıftır. Metabolizma yavaş çalışır. Kolay yağlanan bir vücut tipidir. Yağlar çoğunlukla gövdenin alt kısmında yoğunlaşır.

Kişi, fazla kilosunun olup olmadığı anlamak için öncelikle vücut analizi yaptırmalı, yağ-kas oranına baktırmalı ve olması gereken ideal kilo belirlenmelidir. Bir başka deyişle İdeal kilo hesaplaması yapılması gerekmektedir. Bu hesaplamayı yaptıran kişi uzman bir diyetisyen eşliğinde kilo verme programına başlamalıdır. Kilo vermek için yapılacak olan uygulamalar, kişinin bilinçsizce yapmaması gereken türden olmalıdır. Bu noktada mutlaka  bir uzmana danışılmalıdır. Aksi takdirde yapılacak yanlış bir uygulama ya da bilinçsizce yapılacak bir diyet kilo vermeyi zora sokmakla birlikte tam tersi bir etki yaratarak sağlık sorunlarına da sebep olabilir.

En sağlıklı ve bilinen kilo verme yöntemi diyet yapmaktır.  Yalnız diyet yapacak olan kişi mutlaka bir uzman kontrolünde diyet yapmalı ve öncesinde rutin bir sağlık kontrolünden geçmelidir. Her diyetin herkes tarafından yapılması asla uygun bir davranış değildir. Önemli olan kilo vermek değil, sağlıklı bir şekilde kilo vermek olmalıdır. Zayıflamayı hedef edinen kişi sağlıklı bir beslenme programıyla birlikte egzersiz de yapmalıdır. Böylece kilo verme süreci hızlanmış olur. Kulaktan dolma ya da internetten araştırılarak yapılan şok diyetlere itibar edilmemelidir. Hızlı ve bilinçsizce verilen kilolar aynı hızda kişiye geri dönebilir.

Diyet dışında son günlerde fazlaca gördüğümüz bir diğer yöntem mide küçültme ameliyatıdır. Zayıflama sürecinde tercih edilen bir diğer yöntem ise mide botoksudur. Bu yöntemle mide kaslarının kasılmasına sınır getirilir ve midenin boşalma süreci uzar. Buna bağlı olarak iştahsızlık ve akabinde kilo verme gerçekleşmektedir.

Günümüzde maalesef popüler olan ancak pek de gerçekliği olmayan zayıflama yöntemleri olduğu iddia edilmektedir.  Kilo vermek emek ve zaman isteyen bir süreçtir. Önemli olan kastan değil yağdan kayba uğramaktır. Başta da belirttiğimiz üzere önemli olan tartıdaki kilonuz değil yağ-kas oranınızın ideal aralıkta olmasıdır.

To Top
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?