Son Güncellenme Tarihi: 04.01.2023
İçindekiler

Kadınlarda yapılan saç ekimi, erkeklere göre daha sınırlı bir tedavi yöntemidir. Kadınlarda saç ekimi genellikle, yeni saç çizgisi oluşturma, saç gürleştirme amaçlı, yara ya da yanık sonrası meydana gelen izleri kapatma ve saçkıran gibi hastalıklar sonucunda tercih edilmektedir.

Kadınlarda Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Kadınlarda saç ekimini gerçekleştirmeden önce dökülmenin çeşidi ve nedenini analiz etmek gerekir. Erkeklerin tam tersine, kadınlarda sadece baş ütü değil yanlardan arkadan ve önden de dökülme gösterebilmektedir. Kadın tipi saç dökülmesi olarak tanımlanan bu gibi durumlarda saç ekimi iyi bir seçenek değildir. Fakat erkek tipi saç dökülmesi görülen kadınlarda ise donör bölge sağlıklı köklere sahiptir. Bu durumlarda saç ekimi daha uygun olacaktır.

Kadınlarda Saç Ekimi Hangi Durumlarda Tercih Edilir?

Kadınlarda yapılan saç ekimi, dökülme kalıcı nedenden ötürü kaynaklanıyorsa uygun bir tedavi yöntemidir. Genetik nedenlere dayalı erkek tipi saç dökülmeleri uygunken kadın tipi saç dökülmesi diffüz bir dökülmeye neden olduğundan saç ekimi uygun olmamaktadır. Kadınlarda saç ekimi tedavisinin uygulandığı durumlar şu şekildedir:

  • Erkek tipi saç dökülmesi durumunda,
  • Doğuştan saçların seyrek olması durumunda,
  • Ön saç çizgisinin geride olması halinde,
  • Yara ve yanık gibi kazaların olması halinde,
  • Saçkıran ve trikotillomanı hastalıklarında,

Kadınlarda donör bölgenin uygun olması durumunda saç ekimi uygulanmaktadır. Ekim, erkeklerde olduğu gibi lokal anestezi altında saç köklerinin saçsız alana taşınması ile yapılır.

Kadınlarda Görülen Erkek Tipi Saç Dökülmesi

Genetik nedenlerden kaynaklanan saç dökülmesi, erkeklerde olduğu gibi kadınlarda da görülebilmektedir. Anrojen hormonunun etkisiyle beliren erkek tipi saç dökülmesi yaşın ilerlemesi ile hızlanır. Erkek tipi saç dökülmesi, sadece tepe bölgesinde olan dökülme şeklinde ortaya çıkmaktadır. Medikal tedavi yöntemleri ile ilerlemesi yavaşlatılabilir fakat engellenmesi mümkün değildir. Böyle durumlarda saç ekimi uygulaması doğru olacaktır.

Kadınlarda Saçların Doğuştan Seyrek Olması

Kişinin fizyolojik yapısından ötürü genlere bağlı olarak kadınlarda seyrek saç görülebilmektedir. Estetik açıdan kadınları daha çok etkilen bu durumda medikal ve dermokozmetik yöntemler yeterli olmadığından saç ekimi, saçları sıklaştırmak için tedavi yöntemi olabiliyor.

Kadınlarda Ön Saç Çizgisinin Geride Durması

Doğuştan kaynaklanan geride duran saç çizgisinin yeniden düzeltilmesi için saç ekimi yöntemine başvurulmaktadır. Geniş alına sahip olan kadınlar estetik olarak rahatsız olmaktadırlar. Ense bölgesinden alınan saç kökleri ile alın bölgesine ekim yapılarak, ön bölgedeki açıklık kapatılabilir. Donör bölgesi güçlü kişilerde başarı oranı daha yüksektir.

Yara ve Yanık Sonrası Yapılan Saç Ekimi

Kadınlarda meydana gelen yara ya da yanık sonrası, deforme olan bölgeyi kapatma amaçlı saç ekimi tercih edilmektedir. Fakat yara ya da yanık olan yerde doku kaybının olmaması gerekir. Her durumda saç ekimi söz konusu olmayabilir.

Kadınlarda Saçkıran ve TrikotillomaniADINLARDA SAÇKIRAN VE TRİKOTİLLOMANİ

Saç derisinde kılların yuvarlak şekilde dökülmesiyle sonuçlanan bir kıl hastalığı olan saçkıranın nedeni bağışıklık sisteminden kaynaklanan bir dökülmedir. Kesin bir tedavisi yoktur. Hastalara bağışıklık sistemini destekleyen ilaçlar verilir. Tedavilere yanıt vermeyen durumlarda ise, saç derisindeki boşluklu alanlara saç ekimi yapılmaktadır.

Trikotillomani ise saç yolma hastalığı olarak bilinir. Psikolojik bir rahatsızlıktır. Bu hastalığın tedavisinde psikolojik destek gerekir. Bazı durumlarda nadiren de olsa koparılan saçlar çıkmayabiliyor. Kadınların en önemli estetik örtüsü olan saçlar, bu durumda hastayı saç ekimine yönlendirmektedir.

To Top
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?