Son Güncellenme Tarihi: 04.01.2023
İçindekiler

Erkeklere özel ameliyatlardan bir tanesi olan jinekomasti ameliyatı; erkeklerde bulunan hormon seviyelerinde yaşanan dengesiz dalgalanmalar sonucunda meme dokusunun farklı şekilde gelişmesi sonucunda uygulanan ameliyattır. Bu ameliyatı gerektiren erkekler, bazen tek meme üzerinden bazen de her iki meme üzerinden ameliyat yapılmasını gerekli kılabilir.

Yapı gereği daha büyük, geniş ve dolgun duran meme yapısının alınması üzerine dayanan bu ameliyat, göğüs bölgesinde gerçekleşiyor olmasıyla birlikte bazı durumları doğurur. Bu konu hakkında; ameliyattan kaç gün sonra spor yapılması gerektiği, spor yapılırken nelere dikkat etmek gerektiği, konuları bilinmelidir.

Jinekomasti Ameliyatından Sonra Neden Spora Ara Verilmelidir?

Erkeklerin yaşayacak olduğu jinekomasti ameliyatından sonra spor yapılmasına belirli bir süre ara verilmesi gerekir. Bunun belirli nedenlerinin olduğu bilinmesi gerekirken, nedenlerin neler olduğunun da öğrenilmesi sağlık açısından oldukça faydalı bir durumdur.

Bununla beraber, ameliyat sonrasında spor yapmaya ara verilmesinin temel nedenleri şu şekildedir:

  • Ameliyat cerrahi bir işlem olduğu için, ameliyat sonrasında belirli oranlarda dikiş atılması gerekir. Kişinin kendisine zaman tanımadan yeniden spora devam etmesi veya spor başlangıcı yapması halinde dikişler zarar görerek enfeksiyon sorunu ortaya çıkabilir.
  • Ameliyat olunmasından sonra hassas hale gelen vücut içerisinde kanda bulunan oksijen miktarında belirli oranlarda azalmalar gözlemlenir. Bu nedenle de kişinin spor yapması halinde oksijen oranının daha da azalması ve kişinin nefessiz olarak kalması söz konusu olacaktır.
  • Göğüs üzerinde gerçekleşen ameliyat sonrasında iyileşme için belirli bir zamanın vücuda tanınması gerektiği için, spor yapılması halinde zaman tanınmayacak olduğu bilinmelidir.

Bu gibi nedenlerden dolayı ameliyat geçiren erkekler, doktorlar tarafından kendi vücut analizlerine göre belirlenen süre içerisinde spordan uzak durmalıdır.

Jinekomasti Ameliyatından Kaç Gün Sonra Spor Yapılmalıdır?

Erkekler tarafından sıklıkla merak edilen bir diğer konu da, ameliyattan sonra ne kadar zaman geçtikten sonra spor yapılmaya başlanması gerektiğidir. Çünkü ameliyat doğrudan göğüs üzerinde etkili olduğu için spor esnasında nefes darlıklarının yaşanması ve dikişlerin zarar görmesi söz konusu olabilir.

Bu nedenle spora belirli süre için ara veren bireyler, ne kadar zaman sonra spora döneceklerini bilerek kendileri için en uygun olan yol haritasını çizebilirler. Ameliyattan sonra spora dönüş yapma süresi; kişinin ameliyatından alınan verimin ne olduğu, ameliyat sonrası vücudun nasıl tepkiler verdiği gibi değişkenlere bağlı olarak belirlenir.

Doktorlar tarafından yapılacak olan ameliyat analizleri ve kişinin kontrol edilmesinin ardından iyileşme süreci izlenmiş olur. Daha sonra da kişinin tekrar spor yapmaya ne zaman başlayacağı kişiye bildirilir. Bu süre en erken olacak şekilde üç hafta iken, en geç dört ay olacak şekilde insandan insana değişen bir süreçtir. Bu zaman aralığının kişi tarafından değil de doktor tarafından belirlenmiş olduğuna emin olmak gerekir.

To Top
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?