Son Güncellenme Tarihi: 04.01.2023
İçindekiler

Göz kapağı düşüklüğü birçok çeşitli nedenlere bağlı olarak doğuştan da olabileceği gibi sonradan da meydana gelebilen bir sağlık sorunudur. Göz kapağı düşüklüğü tek gözde görülebileceği gibi iki gözde birden de görülebilir. Aynı zamanda göz kapağı düşüklüğü farklı sağlık sorunlarından kaynaklı olarak da meydana gelebilir. Bu durum kişinin görmesini zorlaştırmasının yanı sıra kişilerin estetik anlamda istenmeyen bir görüntü oluşturması nedeniyle tedavi ettirmek istedikleri bir durum olarak da karşımıza çıkar.

Göz Kapağı Düşüklüğü Nedir?

Göz kapağı düşüklüğü tıp dilinde pitozis olarak adlandırılır. Göz kapağının gözün bir kısmını kapatması ve normalde olması gereken düzeyden aşağıda olması ve sarkık bir görünüme sahip olmasıdır.

Bu durum hafif düzeyde olabileceği gibi gözü kapatacak düzeyde de meydana gelebilir ve bu hastalık her yaştan insanda görülebilir. Göz kapağı düşüklüğü aynı zamanda bazı kişilerde psikolojik sorunlara da sebebiyet verebilir. Göz kapağı düşüklüğüne yol açabilecek pek çok neden bulunur.

  • Göz kapağı düşüklüğü genellikle tek gözde görülür. Ancak iki gözde birden de görülebilir.
  • Tek gözde meydana gelen göz kapağı düşüklüğü bazı hastalıklardan kaynaklı olduğu zaman bazen kendiliğinde geçebilir bazen de cerrahi müdahale ile göz kapağı kaldırma işlemi gerçekleştirilir.

Göz Kapağı Düşüklüğü Belirtileri

Bu durumun en temel belirtisi göz kapağının birinin ya da her ikisinin sarkık gözükmesidir. Bu sarkıklık bazen çok yakından dikkatli bir şekilde bakıldığı taktirde fark edilebileceği gibi bazen de çok belirgin bir şekilde kendini gösterebilir.

Göz kapağı düşüklüğü olan kişilerdeki belirtiler şunlardır;

  • Göz kapağı düşüklüğü yaşayan bir kişi daha iyi görebilmek için başını geriye eğer ve çenesini kaldırır veya kaşlarını kaldırarak göz kapaklarının yukarıya doğru gerilmesini sağlar.
  • Görmeyi kolaylaştırmak için başını geriye doğru eğmesi bel ve omurga ağrılarına sebep olur
  • Gözde aşırı yaşarma ve kuruluk olan kişilerin yüksek oranda göz kapaklarında düşme gerçekleşmiştir.

Eğer göz kapağı düşüklüğü tek gözde ileri bir düzeyde görülüyorsa bu durum aynı zamanda göz tembelliğine de neden olabilir. Özellikle bu hastalık doğuştan varsa göz tembelliği kaçınılmaz bir durumdur.

Göz Kapağı Düşüklüğü Tedavi Yöntemleri

Bu durumu tedavi etmek için birkaç yol vardır. Eğer kişi küçük yaşta ise ve gözü ileri düzeyde etkiliyorsa doktor uygun gördüğü tedaviyi uygular. Doktor bazı durumlarda görüşü aşırı manada etkilemiyorsa tedaviyi uygun bulmayabilir ve zamanla geçmesini bekleyebilir. Daha ileri yaşlardaki hastalarda ise görüşü ciddi manada etkiliyor ise cerrahi müdahale ile göz kapağı kaldırma operasyonu gerçekleştirilir.

To Top
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?