Son Güncellenme Tarihi: 04.01.2023
İçindekiler

Gömük pipi, genel olarak çocuklarda bazı hormonal eksikliklerden dolayı görülmektedir. Bu durum birçok kişiyi korkutmaktadır, ancak gömük pipi tedavisi sayesinde bu olumsuz durumdan kurtulmak mümkündür.

Gömük pipi görülen çocukların, çocuk ürolojisi uzmanları tarafından detaylı bir şekilde incelenmesi gerekmektedir. Çünkü bu olumsuz durum tedavi olmadan geçecek bir tür rahatsızlık değildir. Eğer zamanında tedavi uygulanmazsa, ilerde de aynı şekilde kalmaya devam edecektir.

Gömük pipi uygun zamanda tedavi edilmezse, bireyin ilerde son derece özgüvensiz bir hayatı olur. Çeşitli alanlarda, soyunma odalarında, havuzda ve birçok yarı çıplaklık içeren yerlerde bu tür kişiler bulunmak istemezler. Ergenlik dönemi sonrasında penisinin küçük olduğunu düşünen kişilerinde ilgili hekimlere başvurması ve erken yaşta tedavi olması gerekmektedir.

Gömük Pipi Nedir?

Gömük pipi ismi verilen hastalığın temel nedeni, penisin kasık bölgesinde yer alan yağ dokusunun içerisine gömülmesinden kaynaklı olmaktadır. Özellikle çocuklarda görülen bu olumsuz durum, ebeveynler tarafından fark edilmektedir. Ebeveynler genellikle, banyoda veya çocuğun altını değiştirirken, çocuğun penisinin görülmediğini ifade ederler.

Gömük pipi hastalığına sahip olan çocuklar ileriki yaşlarında; penis bölgesinde ağrı, cinsel isteksizlik, hijyen bozuklukları ve idrar problemleri yaşamaktadır. Bu hastalıkların yanı sıra estetik olarak kötü bir görüntü sunan gömük pipi hastalığı, ilerleyen yaşlarda kişilerin psikolojisini bozmaktadır.

Gömük Pipinin Olumsuz Etkileri

Gömük pipinin birçok olumsuz etkisi bulunmaktadır. Bu hastalığa yakalanmış ve tedavi olmamış kişiler ileride psikolojik sorunlar yaşamaktadır.

Gömük pipinin bireyler üzerindeki olumsuz etkileri şu şekildedir;

  • Estetik açısından kötü bir görüntü sunar, bu da kişilerin psikolojik sorunlar yaşamasına sebep olur.
  • Cinsel yetersizlik ve ilerleyen yaşlarda cinsel isteksizlik sunar.
  • Hijyen bozuklukları meydana getirir.
  • İdrar problemleri yaşatır.
  • Penis bölgesinde sık sık ağrılar yaşanır.
  • Sık sık genital enfeksiyon meydana gelir.

Gömük pipi tedavisi olmayan kişiler, ilerleyen zamanlarda bu tür olumsuz etkenler ile karşı karşıya gelmektedir.

Tedavisi Nasıl Yapılır?

Gömük pipinin cerrahi tedavisi son derece başarılı olmaktadır. Bu tedavi %99 oranında başarı ile sonuçlanmaktadır. Kişilerin penisleri normal boyutuna ulaşır ve bu hastalık ortadan kaldırılır. Cerrahi tedavi işleminde, penisin etrafında bulunan yapışıklıklar temizlenir. Gerekli durumlarda penisin etrafındaki yağ dokusu da temizlenir. Bu temizleme işlemlerinin ardından penis, çeşitli manevralar yardımıyla görünür hale getirilir. Ameliyat işlemi yaklaşık olarak 1 saat sürmektedir ve kesin sonuç vermektedir.

Tedavi Yapılmazsa Ne Olur?

Gömük pipi nedir? Tedavisi nasıl yapılır sorusunu merak eden herkes, tedavi yapılmazsa olacakları da merak etmektedir. Gömük pipi tedavisi uygulanmayan bireylerin penisleri, ileride kesinlikle düzelmez. Düzelmesi için tedavi işlemine ihtiyaç vardır. Gömük pipi tedavisi uygulamayan kişilerin penisleri, ileriki yaşlarda son derece küçük kalmaktadır. Cinsel yetersizlik ve çeşitli psikolojik sorunlara neden olan gömük pipi sorunu, kesinlikle tedavi edilmelidir.

To Top
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?