Son Güncellenme Tarihi: 04.01.2023
İçindekiler

Kusursuz bir cilt için cildin sarkmaması ve sıkı bir dokuya sahip olması gerekir. Cildin yaşlanmasının önüne geçmek mümkündür. Bazı yöntem ve püf noktalar sayesinde cilt bariyeri korunur ve sarkma problemi ortada kalkar. Peki bu püf noktalar nelerdir?

Cilt Sarkmasını Önlemenin Yolları

Cilt sarkmasını önlemek kişinin elinde olan bir husustur. Cildi sıkı bir şekle sokmak için bazı şeylere dikkat etmek ve önlem almak gerekir.

Cilt sarkmasını önlemek için yapılması gerekenler:

  • Cildin nem dengesi korunmalıdır.
  • Cilt için yüksek korumalı güneş kremleri kullanmak gerekir.
  • Bol bol su içilmelidir.
  • Cilt yenileyici gıdalar tüketilmelidir.
  • Yüz egzersizleri ile cildin daha sıkı olması sağlanır.
  • Sağlıklı beslenme ve spor yapmak gerekir.
  • Yaşlanma karşıtı kremler kullanılabilir.

Bu gibi ufak önlemler ile cilt sarkması probleminin önüne geçmek ve cildi daha genç göstermek mümkündür. Cildin temizlenmesi konusunda da bazı püf noktalar vardır.

Cilt Temizliği Aşağıdan Yukarıya Doğru Yapılmalıdır

Yüzde krem, kozmetik gibi birçok ürün kullanılıyor. Bu ürünler genellikle fırçalar yardımı ile sürülüyor. Fırça veya süngerleri yukarıdan aşağı doğru olacak şekilde kullanmak cildin kısa zamanda sarkmasına neden olur. Bu yüzden sünger ve fırçalar aşağıdan yukarıya doğru olacak şekilde kullanılmalıdır. Bu püf noktaya dikkat edilmediği taktirde cilt sarkma eğilimi gösterebilir.

Cilt Dostu Gıdalar Tüketin

Cildin sıkı bir bağ dokusuna sahip olması için sağlıklı ve cilt yenileyici gıdalar tüketmek gerekir. Genellikle yeşil yapraklı sebzeler cilt dostu olarak bilinir ve cildi daha genç gösterir. Brokoli, lahana, ıspanak gibi sebzeler tüketerek hem sağlığınızı hem de cildinizi koruyabilirsiniz.

Sarkmayı Önlemek İçin Güneş Kremi Kullanımı Şart

Cilt tabakası aşırı sıcak veya soğuk havalarda olumsuz şekilde etkilenir. Bu yüzden cilt bariyerini korumak çok önemlidir. Yüksek koruyucu güneş kremi kullanan kişiler kullanmayanlara oranla daha sıkı bir cilt yapısına sahiptir. Kanıtlanmış bir gerçektir ki düzenli güneş kremi kullanımı sarkmaya karşı oldukça etkili bir önlemdir.

Cilt Sarkmasına Engel Olan Egzersizler

Sarkmanın en önemli nedeni yüzde yer alan kasların elastik dokusunu kaybetmesidir. Yüz kasları ufak yüz egzersizleri ile daha sıkı bir yapıya getirilebilir. Ufak yüz masajları bile sarkma problemini geciktirmede oldukça etkilidir. Vücutta kilo alıp vermeden dolayı sarkmalar olabilir. Sarkan kol ve bacaklar pilates, fitness gibi sporlar yaparak kısa zamanda eski formuna kavuşturulabilir. Ayrıca vücut sarkmalarını önlemek için düzenli yürüyüş yapmak çok önemlidir.

To Top
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?