Son Güncellenme Tarihi: 04.01.2023
İçindekiler

Dış görünüşün en büyük etkenlerinden biri olan yapısı, bozuk olduğu takdir de psikolojik olarak etki yapar. Özgüvenin kaybolmasına neden olabilir. Burun yapısı esasen utanılacak ve kötü olan bir durum asla değildir. Ancak toplumda var olan güzellik algısı daha şekilli organlar üzerinde yoğunlaşmıştır.

Bu sebeple şekil tabirine uymayan insanlar eleştiri ya da dayatmalara maruz bırakılarak psikolojik olarak yıpranırlar. Herkes güzel yaratılmıştır ve herkesin kendine bir has güzelliği vardır. Son yıllarda insanların ilgi gören ve odak noktası olan her şeye benzemeye başlamaları bu sayede sanki aynı laboratuvar da üretilmişçesine aynı olmaları nedeni de burun estetiklerine yönelimi arttırmıştır.

Güzellik algınız stabil ise ve kemerli bir buruna sahip iseniz bunu düzelttirmek yine sizin elinizde. İşinde uzman estetisyen ve doktorlar burun kemiğini inceltip istenen şekle sokabilir. Peki ya kemerli burunu inceltmek için başka ne yapılmalı?

 

Burun ameliyatı olmak şart değildir. Evde burun incelten egzersizleri yanı sıra özellikle uzakdoğu da başlayan ve işe yaradığı ortaya çıktığında tüm dünya da bir üne sahip olmuştur. Ancak bu bazı durumlar da çok geçerli olmayabilir. Burun aparatları da çok sık ve düzenli yapıldığı zaman belki ufak bir etki gösterir. Bunun yanı sıra yeni doğan bebeklerin kemik yapısı oluşmadığı için ufak hareketler ile bebeklerin burnuna dokunuşlar yapmak burun şeklini ilerleyen yaşlarda düzgünleştirir.

 

Burun ameliyatı diğer ameliyatlar gibi sayılabilir. Anestezi uygulaması yapıldığından dolayı biraz daha estetik uygulamalarının dışında tutulabilir ancak buruna kişi isteği üzerine şekil verilmesi dolayısıyla estetik kategorisine girer. Burun ameliyatı çok kolay olmamakla beraber kişilerin deri yapısından kemik yapısına kadar değişkenlik gösterebilir. Örneğin kalın deri yapısı incelen ve törpülenen kemik yapısına uygun olmadığı için ameliyat sırasında deri inceltme de yapılır.

Törpüleme Tekniği

Kemerli burun inceltme ameliyatlarında kullanılan ve ters V şeklinde ki burunun birleştirilmesi anlamına gelen bu teknik şekilli ve neredeyse doğal bir görüntü veren enfes bir görünüm yaratır. Bu ameliyat sırasında kemik kırılmaz. Avantajı ise törpüleme işlemi kırılma işleminden çok daha basit ve acısız olabilir. Törpüleme sadece lokal anestezi ile yapılmaktadır genel anestezinin ameliyat sonrası yükü böylece hafifletilmiş olur.

İyileşme Süreci Ne Kadardır?YİLEŞME SÜRECİ NE KADARDIR?

Bu süreçte eğer kemik kırılmadıysa iyileşme süreci daha sancısız ve az morluk ile geçer. Yüzde şişme ve ödem toplama riski düşüktür. Eğer ameliyat esnasın da burun içine ağrı kesici gibi bir işlem yapıldıysa okyanus suyu, spreyler ve burun nemlendiricileri kullanmak iyileşme yolculuğunu daha rahat kılar.

Bu aşamada dikkat edilmesi gerekenler şunlardır;

  • Su bölgeye bir süre değdirilmemeli
  • Doktor önerisi olmadan sargı bezleri ellenmemeli
  • Bakım için en yakın sağlık merkezine başvurulmalı

Bu kurallar dikkate alındığı vakit süreç rahat ve sancısız geçer. Ayrıca uyuma şeklinizi de değiştirmelisiniz. Yüzüstü yatmak nefes almanıza engel olabilir sağ veya sol tarafınıza hafif dönük yatarak sargılara zarar vermezsiniz.

Ameliyattan sonra burun estetiğini iki üç defa tekrarlamamalısınız çünkü bu sefer kaburga veya kulaktan alınan bir kıkırdak kullanılmaktadır. Risk oluşturan tekrarlanan ameliyatlar hayatî tehlikeye sahip olup tavsiye edilmez.

To Top
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?