Son Güncellenme Tarihi: 04.01.2023
İçindekiler

Hastalarımızın bilmek istedikleri rinoplasti ameliyatından sonra ameliyatın iz bırakıp bırakmadığıdır. Kesi izlerinin görünürlüğü kullanılan tekniğe bağlı olarak değişmekle birlikte, sonuçlar estetik olarak kabul edilebilir. Genellikle burun estetiğinde kapalı ve açık teknik olarak kullanılan estetik cerrahi olmak üzere iki tür cerrahi teknik vardır.

Açık Rinoplasti Tekniği

Açık teknoloji kullanan burun kozmetik cerrahisinde, burnun alt ucundan küçük bir V şeklinde veya W şeklinde kesi yapılır, burun deliğinde bir kesi yapılır ve burun derisi kaldırılıp operasyon yapılır. Ameliyattan sonra kesi çok ince bir iğne ile dikilir. Kesi birkaç hafta içinde iyileşir. Öte yandan, zamanla izler bulanıklaşır. Operasyon veya iyileşme sürecinde herhangi bir sorun olmadığı sürece, görünür yara izleri olmayacak ve insanları rahatsız etmeyecektir.

Kapalı Rinopilasti Tekniği

Uygulanan ikinci yöntem kapalı teknolojidir. Tercih edilen bir cerrahi teknik olan burun cerrahisinde burun deliğinden bir kesi açılır. Burun derisini yukarıya doğru kaydırarak, burundaki yapısal hastalıklar ortadan kaldırılabilir. Sonra dikişler burun deliklerine atılır. Bu şekilde, dışarıdan hafif olsa bile, görünür izler kalmayacaktır.

Açık ve Kapalı Rinoplasti Teknikleri Seçimi

Burun problemlerinin düzeltilmesinde iki teknik arasında fark yoktur. Her ikisi de burun üzerindeki tüm deformiteleri ortadan kaldırabilir. Ameliyat sırasında hangi tekniğin kullanıldığı cerrahın tercihine ve uzmanlığına bağlıdır. Cerrah hangi tekniği tercih ederse, burun cerrahisi için tercih edilen teknik kullanacaktır.

Kesi yeri hariç, iki prosedür benzerdir.

Ayrıca;

  • Genel anestezi sıklıkla kullanılır.
  • Operasyon ortalama 1-4 saat sürer.
  • Aynı şekilde, cerrahın tercihlerine göre, alçı, paspaslar veya ateller ve bant kullanılabilir.
  • Splintler ve koruyucu bant nefes almaya yardımcı olur.

Burun estetik ameliyatı olmak isteyen bireylerin akıllarından çıkarmaması gereken durumlardır.

Ayrıca unutulmamalıdır ki, tüm kozmetik prosedürlerde tüm cerrahların asıl amacı, yara izlerinin belirgin olmamasını sağlamaktır.

Burun Estetiği Ağrılı Bir Ameliyat Mıdır?

Geleneksel tamponlar kullanılmadığında, burun kozmetik ameliyatı ağrısız bir ameliyattır. Silikon destekler ameliyattan sonra ağrıya neden olmadan rahat nefes almayı sağlar.

Burun Estetiğinde Kanama

Hastanın pıhtılaşma fonksiyonu sorunlu değilse, burun ameliyatı kanama olayı gerçekleşmeden yapılan bir ameliyattır. Tabii ki, ameliyat öncesi muayeneler ve kan analizi ameliyattan önce kanama riskini araştırmaya ve ameliyat sonrası sorun olasılığını en aza indirmeye yardımcı olur. Ancak hipertansiyonu olan hastaların ameliyattan sonra burun kanaması olma olasılığı daha yüksektir. Ek olarak, aspirin gibi kan inceltici ilaçlar ameliyattan en az bir hafta önce durdurulmalıdır. Ameliyattan sonra, özellikle ilk iki günde burundan burun akıntısı ile karışık hafif pembe bir kanama olması normal karşılanır.

Burun Estetiği Yaş Sınırı

Burun kozmetik cerrahisinin alt sınırı kadınlar için 18, erkekler için 17 yaşındadır. Kişinin ameliyatı önleyen sağlık sorunları yoksa üst yaş sınırı yoktur.

Şiddetli burun tıkanıklığına neden olursa ve çocuğun büyümesini bozarsa, kemik gelişimi önündeki birkaç yıl içinde yenileme cerrahisi gerektirebileceğinden burun estetik cerrahi de erken bir aşamada yapılabilir.

To Top
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?