Son Güncellenme Tarihi: 04.01.2023
İçindekiler

Pek çok insan gerek görüntü sorunları yüzünden, gerekse nefes alma problemleri yüzünden burun estetiğine başvurmaktadır. Burun estetiğinin biraz sancılı dönemleri olsa da uzman doktorla kolay bir şekilde atlatılabilir. Önemli olan profesyonel bir doktordur. Ayrıca, bu dönemde sabırlı ve dikkatli olmalısınız. Ameliyattan sonra küçük bir dikkatsiz davranışınızla burnunuzun şekli bozulabilir ya da herhangi bir komplikasyon oluşabilir. Bu yüzden tüm adımları dikkatli uygulamalısınız.

 

Burun şekli bazen isteğe göre yapılır bazen de tamamen kişiye özel doğal bir burun şekli tasarlanır. Eğer iyi bir doktor tarafından yapıldıysa, kişiye özel burunlarda estetik olduğu belli bile olmaz. Burun estetiği sonrası burnun şeklinin tam oturması ortalama 1 yıl kadar sürmektedir. Ancak bu durum bazen kişiden kişiye göre değişmektedir. Bu süre daha kısa ya da daha uzun olabilir. Ancak bu sürede burnun darbe almamasına dikkat edilmelidir.

 

Burun ucu şişliği yaklaşık 2-3 hafta kadar devam edebilir. Burun şişliği biraz ameliyatın nasıl yapıldığına da bağlıdır. Açık yapılan ameliyatların iyileşme süreci kapalı yapılan ameliyatlara göre daha uzun sürmektedir. Ameliyattan sonraki birkaç hafta çok önemlidir. Burun dikkatli bir şekilde temizlenmelidir ve sıkılmamalıdır.

 

Ameliyattan sonra burun deliklerine tampon yerleştirilir ve dolayısıyla ucu kalkık olur. Tamponlar alındıktan sonra bu kalkıklık inecektir. Bunun haricinde doktorunuzdan kalkık bir burun istemediyseniz burnunuzun ucu kalkık olmayacaktır. Tamponlar genellikle 1 hafta sonra alınmaktadır. Tamponlardan sonra burnunuz daha normal bir görünüme kavuşacaktır.

Burun Estetiği Şişlikler Ne Zaman İner?

Burun estetiği ameliyatından sonra göz altlarında ve burun yanlarında şişmeler olacaktır. Bu normaldir. Ameliyattan 1 ya da 2 hafta sonra bu şişlikler inmiş olur. İlk birkaç gün şişlikler ve morluklar olacaktır. Ayrıca, burun için çok hassas davranılmalıdır. Burnu spreyle yavaş bir şekilde temizlemelisiniz ve sümkürmek çok sakıncalıdır. Yüksekte yatmanız gerekir.

Burun Estetiği Morlukları Ne Zaman Geçer?

Burun estetiği ameliyatı sonrasında göz altlarında ve burun çevresinde yoğun morluklar oluşur. Bunların geçmesi fazla uzun sürmez. Gün geçtikçe azalır ve 1 ya da 1,5 hafta içerisinde geçmiş olur. Ameliyattan sonra burnunuzda hafif sızıntı şeklinde kanamalar olabilir. Bu kanamalar genelde birkaç gün sürer. Ameliyattan sonra tamponlar çıkana dek nefes alamayacaksınız. Bu süre 1 haftadır. Burnunuzu her türlü darbeden korumalısınız. Bazen bandajlardan dolayı kaşınabilir ama asla kaşımamalısınız. Dudaklarınız bu sürede çok kuruyabilir ama kendiliğinden kabuk atacaktır. Bandajlar da 10 gün kadar sonra çıkartılır. Bazı doktorlar farklı süre verebilir.

To Top
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?