Son Güncellenme Tarihi: 04.01.2023
İçindekiler

Son dönemlerin en gözde operasyonlarından biri burun estetiğidir. Teknolojinin gelişmesi ile estetik ameliyat süreleri kısaldığı gibi süreç de daha kolay hale gelmiştir. Peki, bu burun estetiği süreci nasıldır? İşte burun estetiği ile ilgili en çok merak edilenler:

<1) Burun Estetiğine Karar Vermek>

Dünyanın güzellik algısının değişmeye başladığı günümüzde, görsellik büyük bir önem taşımaktadır. Özellikle gençler arasında dış görünüme verilen önemin artmasıyla estetik operasyonların popülerliği aynı oranda bir artış göstermektedir. Her ne kadar estetik operasyonlar yıllar içerisinde kolaylaşıp daha yaygın gelse de hala birçok insan için cevaplanmamış sorular barındırmaktadır.

Estetik yaptırmak isteyenler için ilk önemli şey karar verme aşamasıdır. Yaptıracakları estetik operasyonun dönüşü olmayacağını kesin olarak kabul etmeleri en önemli faktördür. Ani kararlar vermemeleri, istedikleri operasyonun her aşamasını detaylı incelemeleri ve yaşanabilecek komplikasyonları göze almaları gerekmektedir.

<2) Burun Estetiği Ameliyatı İçin Doktor Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?>

Tüm estetik operasyonlar gibi burun estetiğinde de doktor ve hasta ilişkisi çok büyük önem taşımaktadır. Estetik ameliyata kesin karar verdikten sonra alanında uzman birkaç doktorla görüşüp fikir almakta fayda bulunmaktadır. İstediklerinizi doktora detaylı bir şekilde anlatmak ve onunla ortak bir noktada buluşmak oldukça önemlidir. Doktorunuz için sizin sağlık durumunuzun estetik görüntünüzden daha önemli olduğunu unutmamalı; onun onaylamadığı herhangi bir durum için onu zorlamamalısınız.

<3) Burun Estetiği Operasyonu Ne Kadar Sürer?>

Günümüzde burun estetiği operasyonu oldukça kolay hale gelmiştir. Alanında uzman doktorların ortalama 1-1.5 saat gibi bir sürede gerçekleştirdiği operasyonda, kişilerin burun yapısı ve yaşadıkları sorunların önemli bir yeri vardır. Doktorunuz açık rinoplasti, kapalı rinoplasti, let down rinoplasti gibi birçok ameliyat tekniği arasından sizin burun yapınıza uygun olanı seçecek ve uygulayacaktır.

4) Burun Estetiği Operasyon Öncesi

İlk olarak, ilgili doktor, gerekli tahlil ve tetkikleri yaptıktan sonra uygun bir gün belirlemektedir. Operasyondan bir gece önce hastaneye yatışınızı isteyebileceği gibi ameliyat sabahı yatışı da tercih edebilmektedir. Hastane yatışınızın yapılmasıyla ilgili hemşireler gerekli serum ve ilaçları başlatarak operasyon öncesi tüm hazırlıkları tamamlamaktadırlar. Ameliyat öncesi bilinmesi gereken en önemli şeylerden biri ise 12 saat kadar katı ve sıvı hiçbir gıda almamanız gerektiğidir.

5) Burun Estetiği Operasyon Sonrası

Burun estetiği ameliyatı sonrası en önemli süre ilk 48 saattir. Ameliyathaneden odanıza getirilip kendinize gelmeye başladığınız ilk andan itibaren her 45 dakikaya bir 15 dakika lokal buz uygulaması kesinlikle ihmal edilmemelidir. Bu buz kompresi bölgesel şişliği ve morluğu önlemeye yaradığı gibi aynı zamanda ağrı ve acı hissinin azalmasını da sağlamaktadır. Kıs sürse de bunun bir ameliyat olduğunu, kişiden kişiye göre ağrı ve ameliyat sonrası gelişebilecek komplikasyonların değişebileceğini unutmamalısınız. Ameliyattan yaklaşık 5 saat sonrasında doktorunuzun kontrolünde önce sıvı sonra katı gıda alımına başlayabilmektesiniz. Gıda alımı sonra sorun yaşamamanız durumunda isteğe bağlı olarak hastaneden çıkış yapabilmekte, istirahatinize evinizde devam edebilmektesiniz.

Doktordan doktora göre değişiklik gösterse de genel olarak 3 ve ya 5. gün tampon çıkarılmakta, 7. gün alçı çıkarılarak sargıya geçilmektedir. Bu sargılar 1 ya da 2 hafta kaldıktan sonra sökülerek hasta burun masajlarına başlamakta ve günlük hayatına geri dönebilmektedir.

Doç. Dr. Serdar Yüce
Yazar
Doç. Dr. Serdar Yüce
Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı
To Top
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?