Son Güncellenme Tarihi: 04.01.2023
İçindekiler

Burun estetiği diğer operasyonlar gibi ciddi bir operasyondur. Hastaların operasyon öncesi ve sonrası dönemlerinde dikkatli hareket etmeleri ve yaşamlarında belirli düzenler oluşturmalarını gerektirir. Zira, sağlıklı ve bağışıklık sistemi güçlü bir bireyin, operasyonları başarılı geçirmesi ve iyileşmesi çok daha hızlı ve kolaydır. Sağlıklı bir iyileşme dönemi için de bu gereklidir. Tüm bunlar dikkate alınırsa burun estetiği bağışıklık sistemine etki edemez. Burada önemli olan kişinin bağışıklık sistemini her zaman güçlü tutmasıdır.

Burun Estetiğinin Bağışıklık Üzerindeki Etkisi Var mı?

Her ameliyat kendi içinde belli riskleri ve komplikasyonları barındırır. Burun estetiği için de durum böyledir. Dolayısıyla, burun estetiğinin bağışıklık üzerinde etkileri vardır. Ancak; bu etki tek başına bir etki değildir. Yani bağışıklık sistemi güçlü olan birey için burun estetiği sonrası bağışıklık kolay kolay etkilenmez. Etkilense de bu çok uç noktalarda olmaz.

Burun Estetiği Bağışıklık Sistemini Zayıflatır mı?

Burun estetiği başlı başına bağışıklık sistemini zayıflatmaz. Yani, bağışıklık sistemi zayıfladıysa bunun altında yatan başka nedenlerde vardır. Bu nedenle; hastanın burun estetiği ameliyatı öncesi durumuna dikkat etmesi gerekir. Söz gelimi; hasta burun estetiği ameliyatı öncesinde bağışıklık sistemiyle ilgili bir sorun yaşadıysa ya da bağışıklık sistemi zayıf düştüyse bu operasyonla bu durum daha da tetiklenir.

Burun Estetiğinin Bağışıklık Etkilememesi İçin Ne Yapılmalı?

Bu gibi bir sorunun yaşanmaması için hastanın hem ameliyat öncesi hem de ameliyat sonrası döneme dikkat etmesi gerekir.

Dengeli ve düzenli beslenmeye dikkat edilmelidir. Bağışıklık sistemini güçlendiren ve destekleyen besinler tüketilmelidir.

Yeterli uykunun uyunması çok önemli. Operasyon önce ve sonrası için bir uyku düzeni oluşturulmalıdır. Bunun için her gün aynı saatte yatmak ve aynı saatte kalkmak gerekir. Aynı zamanda yeteri kadar uyunması da oldukça önemli. Uykunun kalitesine de dikkat edilmelidir. Rahatsız bir uyku kaliteyi bozar.

Su tüketimine önem verilmelidir. Bağışıklık sisteminin güçlü olması için yeteri kadar su tüketilmelidir. Genellikle günde iki litre su içilmesi önerilir.

Egzersizler de bağışıklık sistemini güçlü tutar. Çok hareketsizlikten kaçınılmalıdır.

Bu gibi hususlara dikkat edilirse bağışıklık sistemi güçlenir. Böylece estetik operasyonun bağışıklık üzerindeki etkisi azalır.

Burun Estetiği Sonrası Bağışıklık İçin Ne Yapılmalı?

Burun estetiği sonrası bağışıklık için yukarıda belirtilen hususlar aynı şekilde dikkat ister. Yalnızca egzersiz kısmına dikkat edilmelidir. Zira burnun darbe almaması için bu tür aktiviteler sorunlara neden olabilir. Bunun yerine daha hafif ve uzman hekiminizin verdiği egzersizler yapılabilir. Yani burada yapılacak egzersizler uzman hekim iznine tabidir.

Bütün bunların yanı sıra; burun estetiği sonrası uzman hekimin tüm önerileri harfiyen yerine getirilmelidir. Böylece operasyonun olumsuz etkilerinden hızla kurtulup iyileşmek çok daha kolay olur. Operasyonun bağışıklığı düşürme riski de ciddi anlamda azalır.

To Top
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?