Son Güncellenme Tarihi: 04.01.2023
İçindekiler

Burun estetiği, yani rinoplasti operasyonları burunda doğuştan ya da sonradan ortaya çıkan şekilsel bozuklukların tedavisinde, ağrısız ve etkili bir sonuç sunan uygulamalardır. Açık ve kapalı rinoplasti teknikleri ile burun ucu, burun kemeri gibi alanlarda çeşitli uygulamaları kapsayan burun estetiği uygulamaları, her ne kadar ağrısız ve kolay operasyonlar olsa dahi, hem öncesi hem de sonrasında birçok hususa dikkat edilmesi gereken bir uygulamadır. Burun estetiği operasyonu, gelişmiş tekniklerle yapılan bir işlem olmasına karşın, hassas bir uygulama olduğu için burun ameliyatı öncesinde dikkat edilmesi gereken konuları önemsemelisiniz.

Burun Estetiği Ameliyatına Gireceklerin Bilmesi Gerekenler

Rinoplasti, yani burun estetiği ameliyatına girecekseniz, aşağıdaki konularda bilgi sahibi olmanız gerekmektedir:

Doktoru Hangi Konularda Bilgilendirmelisiniz?

Burun ameliyatı öncesinde eğer grip ya da soğuk algınlığı gibi bir hastalığınız varsa, bunu doktorunuzla paylaşmalısınız. Zira bu durum operasyonun ertelenmesine neden olabilir.

Hasta hikayenizde, daha önce girmiş olduğunuz ameliyatlar varsa, doktorunuzu mutlaka bilgilendirmelisiniz. Eğer rutin olarak kullandığınız ilaçlar varsa, bu konuda da doktoru bilgilendirmelisiniz.

Burun Ameliyatı Öncesi Nelere Dikkat Edilir?

  • Rinoplasti operasyonu öncesinde, kan akışkanlığını artırıcı besin maddeleri ya da ilaçlar alsa kullanılmamalıdır. Bundan dolayı, ameliyattan 2 hafta öncesine kadar kan sulandırıcı ilaçlar kesilmelidir. Kesilmediği takdirde operasyonda çeşitli riskler ortaya çıkabilir.
  • Bitki çayları da kanı sıvılaştırıcı özelliğe sahip olmalarından dolayı, operasyondan bir hafta öncesinde kadar kesilmelidir.
  • Kadınlarda, regl dönemi ameliyata denk geliyorsa bu konuda bilgi verilmelidir.
  • Tüm estetik operasyonlarında olduğu gibi, burun estetiği operasyonu öncesinde de sigara kullanımı kesilmelidir. Sigara, burun ameliyatı operasyonunun ardından iyileşme sürecini yavaşlatmaktadır.
  • Burun estetiği operasyonundan yaklaşık 6 saat kadar önce yeme içme kesilmelidir. Estetik operasyona aç bir şekilde girmeniz gerekmektedir.

Burun estetiği operasyonu, cerrahi tarafta hassas bir operasyon olmasının yanında, hasta tarafında da ciddi bir şekilde yaklaşılması gereken bir uygulamadır. Bu anlamda, operasyon öncesinde dikkat etmeniz gereken kuralları önemsemelisiniz.

Burun Estetiği Operasyonunda Şişlik ve Morlukların İyileşme Süreci

Tüm burun estetik operasyonlarında, ciddi düzeyde şişlik ya da morluk yaşanmaz. Kişiden kişiye göre değişebilen bu komplikasyonlar içinde en sık görülen durum morarma ve şişlik, ardından ise bunun sararmaya dönüşmesidir. Genellikle ameliyatın ardından 2-3 gün içinde morluk gibi komplikasyonlar zirve noktasına çıkar. Bu dönemlerde ödem de görülür. Ödemlerin önemli bir kısmı bir hafta ile 10 gün içinde geçmektedir, bazı hastalarda ise ödemler 3 aya kadar sürebilmektedir.

To Top
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?